Bajden razočaran što Si neće prisustvovati samitu G20
Američki predsednik Džo Bajden rekao je da je "razočaran" što njegov kineski kolega Si Đinping planira da preskoči predstojeći samit G20 u Indiji.

Očekuje se da će kineski premijer Li Ćiang predstavljati Peking na samitu u Nju Delhiju ove nedelje, preneo je Rojters.
„Razočaran sam... ali ići ću da ga vidim“, rekao je Bajden novinarima u nedelju, ali nije rekao kada bi taj sastanak mogao da se održi.
Dvojica lidera su se poslednji put sastala na samitu u Indoneziji prošle godine.
Si je ranije rekao da će otputovati u indijsku prestonicu na sastanak, ali kinesko ministarstvo spoljnih poslova nije potvrdilo njegovo prisustvo kada su zamoljeni da to učine na redovnom brifingu za novinare u četvrtak.
Novinski izveštaji, koji se pozivaju na neimenovane izvore upoznate sa pripremama za godišnji sastanak, kažu da Si ne planira da prisustvuje ovogodišnjem samitu.
Sve se dešava usred pogoršanja odnosa između Kine i Indije zbog sporne granice u regionu Himalaja.
Si i Bajden će možda još imati priliku da razgovaraju u novembru, na sastanku lidera Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje u San Francisku.
Američko-kineski odnosi nastavili su da se pogoršavaju u protekloj godini.
Otprilike dva meseca nakon što su se dvojica lidera sastala na indonežanskom ostrvu Bali prošlog novembra, navodni kineski špijunski balon na američkom nebu uništio je nade u ponovno uspostavljanje bilateralnih odnosa.
Dve zemlje se ne slažu oko niza pitanja, uključujući ljudska prava u Sinđangu i Hong Kongu, teritorijalne pretenzije na Tajvan i Južno kinesko more, i rastuću dominaciju Pekinga nad nizom industrija.
U pokušaju da poboljšaju odnose, niz najviših američkih zvaničnika otputovao je u Kinu poslednjih meseci. Među njima su državni sekretar Antoni Blinken, ministarka finansija Dženet Jelen i specijalni izaslanik SAD za klimu Džon Keri.
U međuvremenu, Si nastavlja da prikazuje Peking kao lidera sveta u razvoju i okuplja podršku za alternativu svetskom poretku predvođenim Vašingtonom.
U poseti Južnoj Africi prošlog meseci gde se sastao sa liderima zemalja Briksa, on je kritikovao „hegemoniju” Zapada i pozvao zemlje u razvoju da se „[otresu] jarma kolonijalizma” u svojim govorima.
BRIKS je prvobitno bio klub pet nacija zemalja u razvoju koji je uključivao Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku.
Šest novih zemalja, Argentina, Egipat, Iran, Etiopija, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati, trebalo bi da se pridruže u januaru 2024. godine, što se smatra diplomatskom pobedom Pekinga.
Izvor: BBC