BCLJP: Stiglo više od 3.000 svedočenja o dešavanjima tokom 15 minuta tišine, Tužilaštvo da pozove građane da ih dostave
Beogradski centar za ljudska prava (BCLJP), Građanske incijative, Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM, Incijativa A11, FemPlatz i CRTA saopštili su da su danas do 12 časova primili više od 3.000 svedočenja građana i građanki Srbije u vezi sa dešavanjem 15. marta u centru Beograda, od Trga Slavija do Terazija tokom petnaestominutne tišine, saopšteno je. Predstavnici Beogradskog centra za ljudska prava danas su razgovarali sa pripadnicima UKP MUP Srbije, koji su ih obavestili da postupaju po zahtevu Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, u predmetu broj KTR 3383/25, navodi se u saopštenju.

„U razgovoru sa pripadnicima UKP smo ukazali da nam se od subote uveče neprestano javlja veliki broj građana koji nam opisuju taj događaj, prijavljuju zdravstvene tegobe i telesne povrede, kao i da smo im savetovali da idu kod lekara ukoliko imaju bilo kakve zdravstvene probleme ili simptome oštećenja, s obzirom da je nepoznato koje je sredstvo korišćeno i kakve posledice može imati po zdravlje ljudi“, ističu predstavnici Beogradskog centra za ljudska prava.
Predstavnici te nevladine organizacije su, kako navode, u razgovoru sa UKP-om ukazali da smatraju da Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu treba javno da pozove građanke i građane, koji žele da doprinesu utvrđivanju istine o tome šta se desilo i koje je sredstvo upotrebljeno tokom petnaestominutne tišine, da se obrate tom tužilaštvu i da, ukoliko žele, dostave video snimke događaja, svoja svedočenja i medicinsku dokumentaciju kojom su dokumentovane povrede – kako od stampeda, tako i od dejstva nepoznatog uređaja ili tehnologije.
Dodaje se da su pripadnici UKP-a ukazali da im je nadležni tužilac naveo da su im za dalje postupanje u ovom slučaju neophodna svedočenja žrtava.
Beogradski centar za ljudska prava napominje da u razgovoru sa policijom, u cilju zaštite privatnosti i sprečavanja curenja informacija, nije otkriven niti prosleđen nijedan podatak građana, imajući u vidu da su im se javili i oni koji su želeli da ostanu anonimni ili su bili voljni da im ispričaju šta se desilo, ali ne i da se njihovi lični podaci sačuvaju.
„Za potrebe postupanja u ovom predmetu, neophodno je da nadležno tužilaštvo bez odlaganja pozove građane da dostave informacije od značaja za utvrđivanje činjenica šta se tačno dogodilo, garantujući im zaštitu i poverljivost, ističe u saopštenju ta nevladina organizacija“, piše u saopštenju.
Podsetimo, Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je juče da je formiralo predmet u vezi sa jakim zvukom koji je se čuo za vreme petnaestominutne tišine na protestu „15. za 15“, kao i da je naložilo MUP-u da utvrdi šta se tačno dogodilo „kritičnom prilikom“.
Takođe, kako navode, naloženo je da se utvrdi da li je neko od okupljenih građana povređen i ukoliko jeste da se pribavi medicinska dokumentacija o vrsti i težini zadobijenih povreda.
„Nakon što se utvrditi potpuno i tačno činjenično stanje tužilaštvo će doneti odluku da li se u radnjama za sada NN lica stiču obeležja krivičnog dela Izazivanje opšte opasnosti iz člana 278 Krivičnog zakonika ili nekog drugog krivičnog dela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti“, saopšteno je.
Danas je drugi dan bez odgovora na najvažnije pitanje subotnjeg protesta: Šta se desilo na potezu Terazije – Slavije, kada je zbog čudnog zvuka došlo do stampeda građana. Da se desilo nešto što zvuči kao zvučni top, svedoče video snimci na društvenim mrežama. Dovoljno ozbiljnih elemenata za ozbiljnu istragu. Posebno ako je korišćeno zabranjeno oružje. Postoji veliko – međutim. Kao što je pre samo nedelju dana, vlast tvrdila da je žandarma u civilu udario „boljševićki plenumaš“, iako su svi jasno videli udarac uniformisanog žandarma, ista poruka vlasti i sada: Država nije koristila zvučni top, odgovaraće svi koji su tu laž plasirali. Bez objašnjenja šta se stvarno desilo, i ko je za to kriv.
Izvor: Insajder