Bilčik o izbornom procesu u Srbiji: Problemi ne mogu biti rešeni unutar institucija Evropske unije (VIDEO)
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik smatra da se do konačnog i odlučujućeg rešenja u vezi s problemima izbornog procesa u Srbiji ne može doći unutar institucija Evropske unije, već da rešenje mora biti postignuto unutar Srbije, a da ukoliko institucije trenutno nisu u stanju da isporuče to pitanje, one moraju biti reformisane i promenjene.

Poslanici u Evropskom parlamentu izglasaće na zasedanju početkom februara u Strazburu rezoluciju o izborima u Srbiji. Bilčik u intervjuu za EWB kaže da očekuje da će ta rezolucija biti "činjenična" i da će ponuditi naredne korake za Srbiju.
Međutim, dok se čeka na rezoluciju, čeka se i na formiranje vlasti u Srbiji, za koje Bilčik kaže da "nema vremena za gubljenje, jer ono što Srbiji ne treba je još jedan period nestabilnosti i krize". Podsetio je i da su ovogodišnji rezultati objavljeni značajno ranije nego prethodne godine.
"Rezultati parlamentarnih izbora su objavljeni i mislim da je vreme da nove institucije počnu sa radom. Srpski parlamentarci trebalo bi da preuzmu svoje mandate, a vlada da se formira. Zemlja treba sve propuste da reši putem odgovarajućih institucionalnih kanala", rekao je Bilčik.
Ipak, istakao je da postoji i veliki znak pitanja u vezi sa lokalnim izborima u Beogradu.
"Tu je rezultat bio neizvestan i trenutno postoji politički zastoj. Mislim da je važno da Ustavni sud reši ovaj izazov i da svi relevantni činioci vlasti što otvorenije i transparentnije postupaju kako bi se osiguralo rešavanje ovih izazova u skladu sa principima pravne države", rekao je Bilčik.
Poslanik EP rekao je da je važno obaviti institucionalno formiranje parlamenta i nove vlade, koje bi trebalo da pomognu u rešavanju svih sistemskih nedostataka kada je reč o izbornom okviru tako da se uočeni problemi više ne ponove.
"Moramo i sačekati konačni izveštaj OEBS/ODIHR-a da bismo zaista imali potpunu ocenu onoga što se dogodilo i šta treba ispraviti", rekao je Bilčik.
Dodao je i da od kada on radi kao izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju od 2019. godine, Srbija nije ostvarila značajan napredak ka članstvu u EU.
"Za napredak na putu ka EU važno je da se dogode dve stvari. Prvo, Srbija treba da ima kredibilnu i stabilnu vladu i parlament koji mogu da sprovode važne domaće reforme u oblasti vladavine prava, demokratije, slobode medija, osnovnih prava, ali i strukturalne institucionalne reforme. Postoji i Plan rasta vredan šest milijardi evra koji je Evropska unija ponudila regionu Zapadnog Balkana, od kojeg Srbija može značajno profitirati. Drugo, za napredak i verodostojne institucije, Srbija mora da ima potpuni kredibilitet izbornog procesa i okvira", rekao je Bilčik.
Iako, kako kaže Bilčik, Evropska unija jeste angažovana u ovom procesu, posredstvom svojih misija i diplomata, Bičik ipak naglašava da konačno i odlučujuće rešenje more biti - unutar Srbije, a da ukoliko institucije trenutno nisu u stanju da isporuče to pitanje, one moraju biti reformisane i promenjene.
Govoreći o radu institucija u Srbiji, dao je primer REM-ovog, kako kaže, neodazivanja na poziv za sastanak sa njim kao međunarodnim posmatračem, uoči izbora.
"Ako se neko mešao u izborni proces to je Rusija"
"Ovo regulatorno telo mora početi da radi. Da bi se to desilo, Srbija treba da počne potpuno da primenjuje i neke nove zakone, uključujući i one medijske. Potrebno je otpočeti sa promenama u načinu rada ovih institucija u Srbiji", rekao je Bilčik.
Upitan o retorici državnih zvaničnika koja je prisutna u javnosti, Bilčik kaže da Srbija "mora doneti jasnu odluku".
"Srbija zaslužuje bolje. Srbija zaslužuje evropsku budućnost i političare koji to mogu ostvariti i koji će zaista raditi na evropskoj budućnosti. Srbija mora doneti jasnu odluku – da li želi potpuno i dosledno da radi na svojoj evropskoj budućnosti. Bilo čija antievropska retorika ne pomaže, jer ne pridobija prijatelje ili partnere u EU, Briselu i drugim evropskim institucijama", rekao je Bilčik.
Pripisujući dalju odgovornost na institucije unutar Srbije, Vladimir Bilčik istakao je i spoljne uticaje za koje smatra da su doprineli političkoj klimi u zemlji.
"Ono što sam video nakon izbora 17. decembra pokazuje i to koliko Rusija nastavlja da ima prekomernu ulogu na Zapadnom Balkanu, i u Srbiji posebno. Ako se neko mešao u izborni proces, i ono što smo videli od izbora, to je Moskva, to je Rusija. To je igra koju smo videli toliko mnogo puta od Vladimira Putina i njegovih saveznika", zaključio je Bilčik.
Izvor: EWB