Crna Gora korak bliže EU: Pozitivan izveštaj Evropske komisije o poglavljima 23 i 24 (IBAR)

Evropska komisija preporučila je u petak 7. juna održavanje Međuvladine konferencija sa Crnom Gorom i uputila pozitivan Izveštaj o ispunjenosti privremenih merila u poglavljima 23 i 24 (IBAR), objavila je Radio televizija Crne Gore.

Foto: Srđan Ilić

Izveštaj o ispunjavanju privremenih merila (IBAR) Evropska komisija je prosledila članicama EU, koje odlučuju o nastavku procesa pristupnih pregovora sa državom kandidatom.  

U slučaju Crne Gore, pozitivan IBAR je bio neophodan da bi zemlja izišla iz višegodišnjeg zastoja u procesu pregovora o članstvu. Crna Gora je otvorila sva poglavlja, ali je za sada samo tri privremeno zatvorila.  

U nacrtu zajedničke pozicije za poglavlje 23 Komisija konstatuje da su dalji napori i dalje potrebni na svim nivoima, uključujući obezbeđivanje da će neophodni administrativni i izvršni kapaciteti biti uspostavljeni pre pristupanja, i da se uspostavi solidna evidencija sprovođenja reformi sa doslednim, konkretnim i ireverzbilnim rezultatima.  

“Pitanja od posebnog značaja ostaju nezavisnost, odgovornost i delotvornost pravosuđa, dalji konkretni rezultati u efikasnom sprečavanju i borbi protiv korupcije, uključujući korupciju na visokom nivou, i potpuno poštovanje i sprovođenje osnovnih prava i sloboda”, navodi se u dokumentu.  

U tekstu se navodi da će Crna Gora privremeno zatvoriti ovo poglavlje kada ispuni merila koja se, između ostalog, odnose na sprovođenje sveobuhvatne reforme pravosuđa u skladu sa pravnim tekovinama EU i evropskim standardima o nepristrasnosti, nezavisnosti, odgovornosti, efikasnosti, profesionalizmu i kvalitetu.  

Konkretno, Crna Gora treba da osigura u zakonu i praksi održivu nezavisnost, odgovornost, profesionalizam i integritet pravosudnog sistema na svim nivoima, uključujući slobodu i otpornost pravosudnog sistema na pokušaje neprimerenog unutrašnjeg i spoljnog uticaja, u skladu sa evropskim standardima i preporukama Venecijanske komisije.  

Očekuje se i da Crna Gora osigura kapacitet, nezavisnost, odgovornost i efektivnost samouprave organa pravosuđa, uključujući u pogledu sastava i procesa odlučivanja o Sudskom savetu, u skladu sa evropskim standardima, kao i efikasan pravosudni sistem "sa sudijama i tužiocima koji donose kvalitetne odluke i optužnice u razumnom roku“.  

Crna Gora, takođe, treba da uspostavi snažne i efikasne sisteme za sprečavanje i suzbijanje korupcije, uključujući korupciju na visokom nivou, a to merilo će biti ispunjeno kada, između ostalog, uspostavi adekvatne operativne kapacitete specijalizovanih organa za borbu protiv korupcije i redovnih pravosudnih institucija za borbu protiv korupcije, uključujući i korupciju na visokom nivou.  

"Pitanja obuhvaćena poglavljem 23 su među fundamentalnim reformama od suštinskog značaja za uspeh na putu ka EU. Konsolidacija napora u vezi sa privremenim merilima mora se nastaviti kako bi se osiguralo da reforme postanu ukorenjene", navodi se u dokumentu.  

EU poziva Crnu Goru da u potpunosti implementira novo zakonodavstvo o slobodi izražavanja i medija, da pravilno sprovodi svoj pravni okvir i promoviše prakse koje štite slobodu mišljenja i izražavanja i okruženje koje omogućava slobodu medija.  

"Unija poziva Crnu Goru da adresira i osudi svako nasilje, progon, uznemiravanje i zastrašivanje pojedinaca, uključujući novinare i druge medijske aktere, i da uspostavi evidenciju o istraživanju i krivičnom gonjenju slučajeva, uključujući primenu sankcija odvraćanja“, ističe se u dokumentu. 

EU naglašava važnost garantovanja nezavisnosti nacionalnog emitera i regulatornog organa za medije i poziva na doslednu i efikasnu primenu pravnog okvira i poziva Crnu Goru da obezbedi usklađenost sa obavezama iz Evropskog zakona o slobodi medija.

Izvor: FoNet