Dačić: Daleko od istine da predlagači Rezolucije o Srebrenici imaju obezbeđenu dvotrećinsku većinu

Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da je daleko od istine da podnosioci predloga rezolucije o Srebrenici u UN imaju obezbeđenu dvotećinsku većinu.

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić. Foto: Srđan Ilić

"Oni su nama prvog dana rekli da imaju osiguranu dvotrećinsku većinu, ali to je daleko od istine. Možda su i imali u određenom momentu, ali oni sada svakako to nemaju", rekao je on za TV Prva.

Dačić je naveo da se prilikom usvajanja rezolucije računaju samo glasovi za i protiv, a ne i uzdržani.

Dačić navodi da se "mnoge prijateljske zemlje" sa kojima Srbija, kako kaže, ima dobre odnose, nalaze u veoma "teškoj situaciji", te da su izložene pritiscima zapadnih zemalja.

"Da je, na primer, pitanje Kosova i Metohije na dnevnom redu Generalne skupštine, onda bi mogli da kažemo da bi oni tu imali fijasko, zato to i nije na dnevnom redu, zato što oni znaju da ne mogu da prođu Generalnu skupštinu", istakao je Dačić.  

On smatra da se rezolucijom o Srebrenici vrši politizacija jedne teme i da je to, kako kaže, nelegalno i nezakonito po dva osnova.  

Naveo je da je to suprotno Dejtonskom sporazumu jer Predsedništvo BiH nije predložilo pristupanje BiH toj rezoluciji, niti je predložilo tu temu, a drugi osnov je da ovo ne može da se razmatra na Generalnoj skupštini zato što se razmatra na Savetu bezbednosti.

Dačić je objasnio da teme koje se raspravljaju na Savetu bezbednosti ne mogu da se raspravljaju u Generalnoj skupštini, po Povelji UN, osim ako Savet bezbednosti to ne odobri.

"Ljudi moraju da razumeju da, kada predsednik (Srbije Aleksandar) Vučić govori o tome kakvu borbu mi vodimo, da razumeju u kakvim uslovima mi vodimo tu borbu, mi ne vodimo tu borbu u belim rukavicama, pa se svi ponašaju u skladu sa propisima i pravilima, već vodimo jednu bespoštednu borbu koja je daleko od svih propisa, od svih pravila", ukazao je Dačić.

Predlagači Rezolucije o Srebrenici su Nemačka i Ruanda. Oni su juče utvrdili konačnu verziju tog dokumenta o kojem će raspravljati Generalna skupština Ujedinjenih nacija (UN) 23. maja. U preambuli teksta navodi se da je "krivična odgovornost prema međunarodnom pravu za zločin genocida individualizovana".

Konačan nacrt rezolucije predviđa da 11. jul bude proglašen Međunarodnim danom sećanja na genocid u Srebrenici, koji bi se obeležavao svake godine.

U nacrtu rezolucije, bez rezerve se osuđuju akcije koje veličaju osuđene za ratne zločine, zločine protiv čovečnosti i genocid, uključujući i one odgovorne za genocid u Srebrenici.

Takođe, naglašava se važnost završetka procesa pronalaženja i identifikacije preostalih žrtava genocida u Srebrenici i njihovu dostojanstvenu sahranu i poziva na nastavak krivičnog gonjenja počinilaca genocida u Srebrenici.

Pozivaju se sve države da se u potpunosti pridržavaju svojih obaveza prema Konvenciji o prevenciji i kažnjavanju zločina genocida, međunarodnom običajnom pravu o sprečavanju i kažnjavanju genocida uz poštovanje odluka Međunarodnog suda pravde.

Izvor: Tanjug