Danska: Bez nastavka istrage o eksplozijama na Severnom toku, iako policija veruje da je u pitanju sabotaža
Danska je u ponedeljak saopštila da neće nastaviti istragu o eksplozijama koje su se desile 2022. godine na gasovodima Severni tok kojim se ruski gas prenosi u Nemačku.

"Nema dovoljno osnova za pokretanje krivičnog postupka u Danskoj. Policija Kopenhagena je odlučila da završi krivičnu istragu o eksplozijama", stoji u saopštenju danske policije.
U saopštenju se navodi da policija veruje da je došlo do namerne sabotaže gasovoda, prenosi Rojters.
Peskov: Odluka Danske o istrazi o eksploziji na Severnom toku je apsurdna
Kremlj je začuđen apsurdnom situacijom u danskoj istrazi na eksplozijama na Severnom toku, jer sa jedne strane, imamo priznanje da je došlo do namerne sabotaže, a sa druge da se odustaje od dalje istrage'', izjavio je u ponedeljak portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
On je tako prokomentarisao saopštenje danske policije, u kojem se navodi da je tokom istrage utvrđeno da je eksplozija na gasovodu Severni tok bila posledica sabotaže, ali da se odustaje od dalje istrage, pošto nema dovoljno osnova ta pokretanje krivičnog postupka, prenosi Interfaks. Ž
Peskov je istakao da je, kada se uzmu u obzir informacije i podaci koje je istraga otkrila, jasno da su počeli da dopiru do ''svojih najbližijih saveznika''.
"U početnim fazama ove istrage više puta smo se obraćali Dancima tražeći informacije o tome šta se dogodilo, ali smo bili odbijeni. Nismo mogli da učestvujemo ni u kakvim istražnim radnjama, a ne možemo ni sada da dobijemo nikakve informacije. Ali situacija u ovom slučaju je toliko očigledna da se može izraziti samo apsolutno čuđenje i ništa drugo'', rekao je on.
Dodao je da će Rusija nastaviti da prati situaciju kako bi dobila što više informacija.
Švedska je ranije ovog meseca odustala od istrage o eksplozijama na gosovodima Severni tok rekavši da nema nadležnost u tom slučaju, ali je otkrivene dokaze predala nemačkim istražiteljima, koji tek treba da objave bilo kakve nalaze.
Severni tok 1 i 2, dva gasovoda koja su postavljena paralelno ispod Baltičkog mora, spajala su direktno najvećeg proizvođača gasa Rusiju i najvećeg evropskog kupca Nemačku.
U eksploziji ispod mora prekinut je Severni tok 1 a oštećen Severni tok 2 koji nikada nije ušao u funkciju, jer je Nemačka obustavila proces sertifikacije neposredno pre nego što je Rusija napala Ukrajinu u februaru 2022.
Osim geopolitičkog uticaja, curenje gasovoda Severni tok je bila ogromna ekološka katastrofa sa pogođenim lokalnim divljim životinjama i ogromnim količinama metana ispuštenim u Baltičko more, za šta analitičari veruju da bi moglo biti najveće ispuštanje metana usled ljudske aktivnosti.
Izvor: Beta