Đurić: Glasanje u UN neće proći onako kako su autori rezolucije o Srebrenici zamislili

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je da glasanje u Generalnoj skupštini UN neće biti onako kako to zamišljaju tvorci rezolucije o Srebrenici.

Marko Đurić. Foto: Srđan Ilić

U izjavi novinarima u Njujorku gde će, zajedno sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem prisustvovati sednici Generalne skupštine UN na kojoj će se raspravljati o rezoluciji o Srebrenici, Đurić je rekao da je pre samo mesec dana bila drugačija situacija, ali da niko nije očekivao da će se Srbija tako jako suprotstaviti rezoluciji i da neće dozvoliti da, uz holokaust i genocid u Ruandi, Srbi budu označeni praktično na posredan način kao odgovorni, kao moralno krivi pred savešću čovečanstva.

"Mi smo se suprotstavili toj vrsti nepravde, suprotstavili smo se pravljenju veštačke hijerarhije među žrtvama u kojoj i srpske i druge žrtve ne bi bile obeležene na odgovarajući način, a Srbiji bi bila zalepljena etiketa. Kosponzori rezolucije naročito nisu očekivali i nisu želeli scenario u kome se mi ovako aktivno suprotstavljamo", istakao je Đurić.

Dodao je da veruje da će to uroditi određenim plodom.

"Ne bih da dižem očekivanja preterano, ali sasvim sigurno da stvari ne prolaze i da neće proći na način na koji su autori ovih rezolucija zamislili. A ponoviću još jednom, sve države se suočavaju, koje se o ovome izjašnjavaju, sa ogromnim pritiskom nekih od najrazvijenijih zapadnih zemalja. I razgovarati u takvim okolnostima nije ni malo jednostavno", rekao je šef srpske diplomatije.

Povezani članci

Podele ili ujedinjenje - posle dva odlaganja sledi glasanje o rezoluciji o Srebrenici (VIDEO)

Posle dva odlaganja zbog revizije teksta, o rezoluciji o Srebrenici glasaće se za tri dana. Njeni inicijatori, Nemačka i Ruanda, kažu da se ne cilja na Srbiju niti se, kako kažu, implicira kolektivna krivica. Međutim, Beograd, Banjaluka i Moskva tvrde suprotno, odnosno da cilj nije – tek uspostavljanje Međunarodnog dana sećanja na genocid počinjen nad Bošnjacima na području Srebrenice 1995. godine i da se usvajanjem te rezolucije otvara Pandorina kutija.

Patrijarh blagoslovio predsednika uoči puta u Njujork, Vučić poručuje: Idem da se borim (VIDEO)

U Hramu Svetog Svetog Save na Vračaru u ponedeljak 20. maja je održan moleban koju je služio patrijarh Porfirije pred put predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Njujork, a pored molitve, poglavar SPC je poručio da ćemo tamo “snažno podići svoj glas protiv istorijskog revizionizma i protiv toga da srpski narod bude proglašen za počinioca genocida”.

Rezolucija o Srebrenici: "Put ka pomirenju" ili "opipavanje pulsa" Republike Srpske

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija je nešto ranije nego što je planirano počeo raspravu o situaciji u Bosni i Hercegovini. Istovremeno, za neki kasniji termin je ostavljeno izjašnjavanje Generalne skupštine UN-a o Predlogu rezolucije kojom bi bio proglašen Međunarodni dan sećanja na genocid u Srebrenici. O tome da li se u Srebrenici desio genocid, kako kažu sudske presude ili strašan zločin, na čemu insistiraju srski političari - gotovo svi imaju stav dok se u međuvremenu sve manje govori o činjenicama.

Ipak, istakao je da je naša argumentacija čvrsta.  

"Mi se, boreći se za našu poziciju, borimo za regionalnu stabilnost, borimo se za dobre međuljudske odnose između naroda u našem regionu, protiv podela, protiv svađa, ali i protiv hijerarhije među žrtvama. Da li ćemo posle ovog glasanja imati više prijatelja ili više partnera u svetu? Pa sasvim sigurno da ćemo imati mnogo više onih koji nas poštuju, zbog toga što nismo dozvolili da budemo zgaženi i zbog toga što smo podigli svoj glas za zaštitu naših interesa", poručio je Đurić.

On je dodao da je prioritet borba da se Srbija i narod dugoročno zaštite od stigme kakva jeste rezolucija o Srebrenici.

Đurić je rekao da nije prijatno, niti politički profitabilno suprotstavljati se silama koje su desetinama i stotinama puta jače na ovako osetljivoj temi, ali da će čuvati Srbiju po svaku cenu.

"Po svaku cenu ćemo se ovome suprotstavljati i kakav god rezultat da bude na kraju, ostaće zapisano da veliki deo čovečanstva nije podržao ovako nešto", naglasio je Đurić.

Dodao je da među zemljama koje nisu podržale rezoluciju ima i evropskih, afričkih,  azijskih, latinoameričkih, kao i veliki broj islamskih zemalja.

Podvukao je da rezolucija nije pitanje sukoba između Srba i Bošnjaka, niti međunacionalnih odnosa, već da neko želi da svađa komšije i otvara stare rane.

"Mi ne želimo da im dozvolimo niti da nama lupaju stigmu, niti da destabilizuju naš region, niti da od Srbije prave krpu", naglasio je Đurić.

Izvor: Tanjug