Đurić: Poverenje i poštovanje ključni za odnos dve države; Grlić Radman: Interes Hrvatske unapređenje odnosa i rešavanje otvorenih pitanja sa Srbijom

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sastao se u petak 19. jula u Novom Sadu sa ministrom spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Gordanom Grlićem Radmanom i tom prilikom naglasio da su poštovanje i poverenje dve ključne reči za budućnost srpsko-hrvatskih odnosa.

Foto: Srđan Ilić

"Danas je jedan dobar dan za srpsko-hrvatske odnose. Na neformalnom sastanku smo pričali o tome kako da razrešavanjem otvorenih pitanja iz prošlosti trasiramo budućnost. Sa Hrvatskom treba da imamo obostrano korisne odnose, a za budućnost su ključne reči poštovanje i poverenje", rekao je Đurić na konferenciji za medije nakon obilaska rodne kuće bana Josipa Jelačića.

Srpski šef diplomatije dodao je i da su predstavnici oba naroda u dve države most saradnje srpskog i hrvatskog društva.

"Potrebni smo jedni drugima u kontekstu unapređenja naših dveju zajednica. U tom pravcu, dogovorili smo imenovanje koordinatora sa srpske strane, zajedničke komisije za rešavanje otvorenih pitanja, sa devet potkomisija. Time će naš odnos u budućnosti na temeljima međusobnog poštovanja moći da napreduje", istakao je Đurić.

Ranije danas ministar spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman izjavio je u Subotici da je interes Hrvatske unapređenje odnosa i rešavanje otvorenih pitanja sa Srbijom, kao i da se nada da ćemo i sa novom Vladom Srbije imati otvoren i konstruktivan dijalog koji će dovesti do pozitivnih pomaka. 

On je prilikom posete Subotici rekao da pod otvorenim pitanjima misli na ona koja su "legat prošlosti".

"Dakle sve ovo se radi u cilju rešavanja bilateralnih pitanja dve države i radi jačanja položaja Hrvata u Vojvodini, odnosno Srbiji", rekao je Gordan Grlić Radman.

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Srbije Tomislav Žigmanov rekao je da je sa Grlić Radmanom razgovarao o društvenom položaju hrvatske zajednice u Srbiji, kao i brojnim postignućima u prethodnih nekoliko godina.

"Najjače postignuće je skidanje stigme sa Hrvata kao eventualnih neprijatelja unutar našeg društva, rekonstrukcija negativnih stereotipa koji postoje kada su u pitanju Hrvati u Srbiji. To je za posledicu imalo relaksiranje velikog broja građana kada je u pitanju spremnost da ulaze u proces društvenog života, da iskazuju interes za očuvanjem svog identiteta, da doprinose radu institucija Hrvatske zajednice, a s druge strane i mi kao Zajednica uspeli smo da kroz participaciju u određenim društvenim procesima ostvarimo rezultate", rekao je Žigmanov.

Dodao je da ono što još uvek u potpunosti nije ostvareno jesu pitanja zagarantovanih mandata, obima finansijskih sredstava koje su Zajednici na raspolaganju i uključivanje u procese donošenja odluka kada su u pitanju odnosi sa Hrvatskom i neka očekivanja u razvoju inkluzivnih politika od strane institucija Hrvatske.

Grlić Radman posetio je Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, Hrvatsko nacionalno veće u Srbiji, Hrvatski dom - Maticu, kao i vrtiće "Marija Petković - Sunčica" i "Anđeli čuvari" u Tavankutu u čiju izgradnju i rekonstrukciju je hrvatska Vlada izdvojila sredstva u visini od oko milion evra.

Pored obilazaka obavljen je i sastanak sa predstavnicima hrvatske zajednice u Subotici tokom kog se govorilo o realizovanim projektima, položaju Hrvata u Srbiji i brojnim otvorenim pitanjima između dve države.

Izvor: Tanjug