Fridom haus: Pad slobode i ljudskih prava u Srbiji, ali i u svetu
Novi godišnji izveštaj Fridom hausa prikazuje da je Srbija pozicionirana na sedmom mestu po pitanju najvećih padova slobode i prava u poslednjih deset godina. Situacija se neprekidno pogoršava od 2019, iste godine zemlja je prešla iz kategorije slobodnih u delimično slobodne.

U objavljenom izveštaju “Sloboda u svetu 2025” koji obuhvata 208 zemalja, Srbija je ocenjena sa 56 od mogućih 100 poena, dok je pre deset godina imala 24 poena više.
Prema izveštaju Fridom hausa, jedina zemlja regiona koja beleži slabiji rezultat od Srbije je Bosna i Hercegovina sa 52 poena, dok je najbolje rangirana država u regionu Slovenija sa 96 poena. U grupi slobodnih zemalja je Hrvatska (82), Grčka (85) i Bugarska (77), dok su Crna Gora (69), Albanija (68), Severna Makedonija (67), Kosovo (60) i Bosna i Hercegovina (52) u grupi delimično slobodnih zemalja.

Kako se navodi u izveštaju Fridom hausa, Srbija pod vođstvom predsednika Aleksandra Vučića i Srpske napredne stranke (SNS) predstavlja primer na koji način izabrani lideri podrivaju medije.
Najistaknutije karakteristike ugrožavanja prava i sloboda jesu napadi na novinare i pooštravanje kontrole medijskog okruženja.
“Istraživački novinari su se suočili sa kampanjama klevetanja, kaznenim poreskim inspekcijama, pretnjama vodećih političara i hapšenjima. Vlasti su koristile svoju kontrolu nad regulativom i licenciranjem da pomognu provladinim medijima. Nedostatak transparentnosti u vlasništvu nad medijima i indirektne državne subvencije za medije takođe su pomogli provladinim medijima da dominiraju tržištem”, navodi se u izveštaju Fridom hausa.
U pogledu narušavanja slobada medija, u izveštaju ističu strateške tužbe protiv učešća javnosti (SLAPP) koje su koristili članovi vladajuće stranke kako bi zastrašili nezavisne medijske kuće i novinare.
“Sve ove manipulacije stvorile su ambijent u kome pozitivno izveštavanje o Vučiću i SNS-u dominira informativnim prostorom, posebno pred izbore, a kritički glasovi se sve više utišavaju”, ocenjeno je u izveštaju Fridom hausa.
Dodaje se da su velikim delom za pad globalne slobode u 2024. zaslužni oružani sukobi i napadi na demokratske institucije izabranih lidera.
“Iako ozbiljni, ovi fenomeni nisu novi. Neki od najvećih padova rezultata u poslednjih 19 godina desili su se u Salvadoru, Srbiji i Venecueli, gde je stalno demontiranje demokratskih institucija od strane lidera napredovalo učvršćivanjem autoritarne vladavine”, objašnjeno je u izveštaju.
Dalje u izveštaju istaknuto je da demokratske vlade, međunarodne organizacije, grupe civilnog društva, privatni sektor i građani imaju ključnu ulogu u zaštiti institucija u svojim zemljama, podršci demokratiji i braniteljima ljudskih prava u inostranstvu, kao i pronalaženju trajnih rešenja za oružane sukobe.
U izveštaju se konstatuje da su potrebna rešenja s obzirom na to da se svetu približavaju dve pune decenije opadanja slobode, kao i da ukoliko se nastavi sadašnji globalni trend, opstanak demokratije neće moći da garantuju ni najmoćnije demokratske države.
U izveštaju Fridom hausa “Sloboda u svetu 2025” zaključuje se da dosledna i koordinisana akcija može preokrenuti postojeću situaciju i osigurati bezbednost i druge prednosti demokratskog poretka u više zemalja.
Izvor: Insajder