Hrvatska: Novinari traže odustajanje od izmene Krivičnog zakona o curenju informacija

Na protestima novinara u Zagrebu i Splitu protiv predloženih izmena Krivičnog zakona, nazvanog "zakonom zlih namera" ili "Lex AP" okupio se veliki broj novinara i građana, a ministar pravosuđa Ivan Malenica iz sabora poručuje da će predložene izmene biti dopunjene i samim tim ublažene.

Protest novinara u Zagrebu i Splitu protiv predloženih izmena Krivičnog zakona, nazvanog "zakonom zlih namera" ili "Lex AP". Foto: Tanjug/ Foto Hina/ Mario Strmotić

Međutim, učesnici protesta ne pristaju ni na kakvo ublažavanje i kozmetičke izmene, već u potpunosti odustajanje Vlade od predložene izmene člana Krivičnog zakona koji, ako bude, usvojen štiti predstavnike vlasti od koruptivnih i kriminalnih radnji, a novinare stavlja u veoma nezavidnu situaciju

Malenica je novinarima u parlamentu na pitanje da li je ublažavanje već predloženih izmena Krivičnog zakona rezultat pritiska javnosti ili su odlučili da poslušaju struku, rekao da su sa predstavnicima struke sve vreme u komunikaciji.

"Jedna od predloženih izmena Krivičnog zakona se odnosi na tzv. curenje informacija iz istražnih i dokaznih postupaka, za šta je za odgovornog predviđena kazna do tri godine zatvora. Novinari nisu obuhvaćeni predloženom izmenom, ali im ne gine maltretiranje i ispitivanje odakle im informacija u slučaju da ona bude objavljena", smatraju u Hrvatskom društvu novinara.

Malenica je najavio da će u već predložene izmene Krivičnog zakona biti dodat član koji se odnosi na javni interes odnosno da nema krivičnog dela, ako je počinjeno radi zaštite žrtve krivičnog dela u interesu odbrane u krivičnom postupku ili u drugom pretežno javnom interesu.

Malenica kaže da će ovom dopunom zakona biti poslata jasna poruka.

Novinare je, međutim, zanimalo ko će odlučivati o tome šta je od pretežnog javnog interesa, a ministar Malenica kaže da će to biti Državno tužilaštvo i Sud.

Na protestu u organizaciji Hrvatskog novinarskog društva na Markovom trgu u Zagrebu i u Splitu okupio se veliki broj novinara i građana.

Na protestu u Splitu se pojavio i splitski gradonačelnik Ivica Puljak i njegov zamenik Bojan Ivošević, a u Zagrebu podršku novinarima pružaju  saborski poslanici. 

“Ovakav zakon, čak i njegova ublažena verzija nije zadovoljavajuća. Zahevamo da taj član bude potpuno uklonjen iz Krivičnog zakona”, rekao je za zagrebačku N1 Damir Petranović.  

On smatra da se ovakvim zakonom pokazuju totalitarne tendencije koje ukidaju pravo javnosti da zna i pravo slobode govora.  

“Sama najava i predlog ovakvog zakona je izrazito zabrinjavajuća. Mi novinari ćemo ga otvoreno kršiti i pozivamo sve da nas podrže”, poručio je Petranović. 

Predsednik HDN Hrvoje Zovko je rekao da je ponosan na dva protesta, Zagrebu i Splitu, jer premijer Andrej Plenković predloženim izmenama Krivičnog zakona želi da ućutka sve kritičke tonove.

Od učesnika protesta Zovko je zatražio da “salvom zvižduka” pozdrave Andreja Plenkovića, što su oni i učinili.

“HND zahteva da se od ovog zakona odustane, od toga ne odustajemo. Verujte nam predsedniče Vlade na reč, neće nam biti nikakav napor da opet dođemo ovamo ako to ne učinite", rekao je, između ostalog, Zovko i dodao da ne prihvataju najavljene kozmetičke promene.

Okupljenima se obratila i Maja Sever, poznata hrvatska novinarka, koja je aktuelna predsednica Evropske federacije novinara. Ona je poručila da će novinari ponovno protestovati ako bude potrebno jer “nismo ovce”.

Izvor: Tanjug