Inicijativa za ocenu ustavnosti i zakonitosti Vladine Uredbe o zaposlenima u visokoškolskim ustanovama

U ime 470 profesora, saradnika i članova univerzitetskog osoblja Univerziteta u Beogradu, podneta je inicijativa Ustavnom sudu na osnovu člana 168. stav 2. Ustava Republike Srbije, za ocenu ustavnosti i zakonitosti Uredbe o izmeni Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta, sa predlogom za određivanje privremene mere.

Zgrada Ustavnog suda. Foto: BETAPHOTO/NENAD PETROVIC

U inicijativi se predlaže Ustavnom sudu da donese rešenje o obustavi izvršenja pojedinačnih akata i radnji koje se preduzimaju na osnovu osporene Uredbe, do konačne odluke Ustavnog suda. Od ustavnog suda Srbije se traži i da:

  1.  Donese rešenje o pokretanju postupka ocene ustavnosti Uredbe o izmeni Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta, koja je objavljena u „Službenom glasniku RS“, br. 27/2025 od 24. 3. 2025. godine, a stupila je na snagu 25. 3. 2025. godine (dalje: Uredba).
  2.  Donese odluku kojom se utvrđuje da navedena Uredba nije u saglasnosti sa Zakonom o Vladi, Zakonom o visokom obrazovanju i Ustavom Republike Srbije.

Podsetimo, Vlada Republike Srbije je navedenu Uredbu donela na sednici koja je održana 24. marta, u vreme kada je obavljala samo tekuće poslove, odnosno bila u „tehničkom“ mandatu. Osporena uredba stupila je na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku RS“.

Dekani, profesori, asistenti i nenastavno osoblje u inicijativi koja je predata Ustavnom sudu se navodi i da je doneta Uredba Vlade Srbije neustavna i nezakonita, uz navođenje sedam, po njima najvažnijih razloga za nezakonitost i neustavnost:

  1.  Vlada kojoj je prestao mandat nema ovlašćenje da donese ovakvu uredbu (povreda Zakona o Vladi).
  2.  Proceduralne nepravilnosti u donošenju uredbe.
  3.  Povreda ustavnog načela vladavine prava povredom načela pravne sigurnosti.
  4.  Povreda ustavnog načela autonomije univerziteta i akademskih sloboda.
  5.  Povreda Zakona o visokom obrazovanju.
  6.  Povreda prava na rad (prava na pravičnu naknadu za rad).
  7.  Posledice primene osporene Uredbe po akademsku zajednicu.

Podsetimo, usvojenom Uredbom dosadašnjih 20 sati nastave i 20 sati naučnog rada nedeljno pretočeno je u 35 sati nastave i 5 sati naučnog rada. U procentima: novom Uredbom se propisuje da je 87,5 odsto ukupne zarade profesora od nastavnog, a 12,5 odsto od naučnog rada. Na taj način, pojašnjavaju na fakultetima, daje se osnov da, zbog blokada i neizvođenja nastave, profesori dobiju samo taj manji deo od 12,5 odsto.

Izvor: Insajder