Komšić: Politička situacija u BiH može predstavljati pretnju po bezbednost zemlje i regiona

Hrvatski član Predsedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Željko Komšić izjavio je danas u Briselu da je politička situacija u BiH jako složena i može predstavljati direktnu pretnju po bezbednost cele zemlje i regiona.

Ilustracija, Željko Komšić. Foto: NATO North Atlantic Treaty Organization/flickr

"Trenutna politička situacija u BiH, inicirana prvostepenom presudom Suda BiH protiv Milorada Dodika, predsednika entiteta Republika Srpska, jako je složena i može predstavljati direktnu pretnju po bezbednost zemlje i celog regiona", rekao je Komšić obraćajući se članovima Severnoatlantskog saveta (NAC) u sedištu NATO-a u Briselu.

Prema njegovim rečima, s jedne strane postoji pravosudni postupak protiv Dodika, koji vode domaće pravosudne institucije, dok se, s druge strane, to pokušava pretvoriti u političko pitanje i "neki unutrašnji dijalog".

"U suštini to nije političko pitanje, već bezbednosni problem", ocenio je Komšić.

Dodao je da postoje "signali da se kroz unutrašnji dijalog pokuša pregovarati i dogovarati neko rešenje", ističući da je to "nemoguće, jer ne postoji politički dogovor ili sporazum koji može ili sme devalvirati odluke pravosudnih organa, jer bi to bio konačni udarac na vladavinu prava u BiH".

Komšić je dalje rekao da je "napad na ustavni poredak", koji po njegovim rečima, sprovode čelnici RS, "pitanje za domaće pravosudne i policijske institucije, koje to moraju same rešiti".

"Eventualnu asistenciju mogu im pružiti snage EUFOR-a, pa čak i NATO-a, kao jednakih pravnih slednika nekadašnjeg SFOR-a, a kako je to već odlučeno u Rezoluciji 1575 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iz 2004. godine", kazao je on.

Podsetio je da su snage SFOR-a brzo reagovale 2001. godine u slučaju "Hercegovačka banka" i "sprečile tadašnji udar na ustavni poredak koji se dešavao pod nazivom ‘Hrvatska samouprava’".

"U BiH trenutno se vrši udar na vladavinu prava od onih političkih aktera koji koriste postojeći loš politički sistem za ostvarivanje niza blokada, čime se vrši udar na samu demokratiju i demokratske procese u zemlji", ocenio je Komšić.

On je izrazio želju da BiH postane članica NATO-a, navodeći da to podržava sedamdeset posto građana te zemlje, ali da proces pristupanja NATO-u može "zakočiti" jedan član Predsjedništva BiH ili svega tri delegata u Domu naroda BiH.

"Zato je od suštinske važnosti, da naši saveznici iz NATO-a svoju pažnju, osim vojnih kriterija, usmere i na političke kriterije, kako bismo otkočili procese, koji BiH vode ka članstvu u NATO savezu", zaključio je Komšić.

Izvor: Beta