Međunarodni PEN centar: Vlasti u Srbiji moraju hitno da osude i odgovore na pretnje novinarima i piscima

Vlasti u Srbiji "moraju hitno da osude i odgovore na pretnje novinarima i piscima", saopštio je Međunarodni i srpski PEN centar, organizacija koja se zalaže za slobodu izražavanja.

Slavko Ćuruvija Foto: Srđan Ilić

Međunarodni i srpski PEN centar navode da je od izuzetne važnosti da se okonča nekažnjivost zločina protiv pisaca i novinara i podsećajući na oslobađajuću presudu u slučaju ubistva novinara Slavka Ćuruvije.

"Ogorčenje koje se oseća u Srbiji i šire je opravdan odgovor na presudu koja je izazvala šok među srpskim piscima i novinarima, koji rade u sve toksičnijem okrućenju, u kojem nekažnjivost ostaje norma. PEN Internacional poziva da svi odgovorni za ubistvo Slavka Ćuruvije budu privedeni pravdi", saopšteno je.

Povezani članci

Tužilac Goran Ilić o presudi za ubistvo Slavka Ćuruvije: Još jedan dokaz krize sistema (VIDEO)

Po Ustavu, sudije su nezavisne u radu, a tužioci su samostalni. Presuda se donosi na osnovu dokaza i često je u suprotnosti sa tumačenjem u javnosti - šta je dokaz? Poslednju reč svakako daje sud ali - da li i sudije mogu da pogreše i ko uopšte to ocenjuje?

Da li je moguća istraga istrage i postupka za ubistvo Slavka Ćuruvije? (VIDEO)

Radomiru Markoviću, Milanu Radonjiću, Ratku Romiću i odbeglom Miroslavu Kuraku - oslobođenima za ubistvo Slavka Ćuruvije, za taj zločin više ne može da se sudi. Istraga, optužnica, dve osuđujuće presude prvostepenog Specijalnog suda za organizovani kriminal, i konačna oslobađajuća presuda Apelacionog suda - sve na kraju otvara pitanje da li je od pokretanja istrage do konačne presude bilo propusta za koje bi danas neko morao da odgovara. Četvorici bivših funkcionera Državne bezbednosti ne može da se sudi, ali - da li i kome može?

Ima li i kojih pravnih koraka nakon oslobađajuće presude za ubistvo Slavka Ćuruvije? (VIDEO)

Četvorica nekadašnjih pripadnika službe bezbednosti Radomir Marković, Milan Radonjić, Ratko Romić i Miroslav Kurak koji je u bekstvu, pravosnažno su oslobođeni krivice za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije. Njima više za taj zločin ne može da se sudi. Ali, imajući u vidu da su prvobitno osuđeni na ukupno 100 godina zatvora, a da je zatim ta kazna oborena, postavlja se pitanje – da li i kome može?

"S obzirom na sve veći rizik s kojim se suočavaju nezavisni glasovi u Srbiji, još jednom pozivamo srpske vlasti da sistematski, javno i nedvosmisleno osude sve činove nasilja i targetiranja pisaca i novinara", navela je Ma Tida, predsednica komiteta "Pisci u zatvoru" međunarodnog PEN centra.

Skupština delegata Međunarodnog PEN-a usvojila je u septembru 2023. Rezoluciju o ugrožavanju slobode izražavanja, mira i stabilnosti u Bosni i Hercegovini, Kosovu, Crnoj Gori i Srbiji.

Tom rezolucijom se posebno pozivaju vlasti Srbije da hitno prekinu veličanje ratnih zločinaca, revizionističkih narativa i govora mržnje, i da osude sve vrste nasilja i ciljane napade na pisce, novinare i aktiviste.

Apelacioni sud u Beogradu oslobodio je 2. februara četvoricu nekadašnjih pripadnika Državne bezbednosti optužbe za učešće u ubistvu novinara Ćuruvije.

Radomira Markovića, Milana Radonjića, Miroslava Kuraka i Ratka Romića je pre toga je Posebno odeljenje za organizovani kriminal dva puta proglasilo krivim i osudilo na ukupno 100 godina zatvora, ali je Apelacioni sud je preinačio tu presudu.

Ta odluka je konačna jer na nju ne postoji pravo žalbe.

Izvor: PEN International/RSE