Nastavlja se potraga za nestalima u poplavama u Bosni i Hercegovini, stiže pomoć iz zemalja regiona i EU

Spasilačke ekipe nastavljaju potragu za nestalima i rad na otklanjanju štete koje su pričinile katastrofalne poplave u Bosni i Hercegovini.

Poplava u selu Luke, foto: Tanjug/AP Photo/Robert Oroz

Na području Jablanice potpuno je uništeno više desetina domaćinstava, a na području Konjica dvadesetak.

Građani koji su ostali bez domova smešteni su u hotelima Jablanica i Maksumić, kao i u Staračkom domu Jablanica.  

Ostali su smešteni kod prijatelja i rodbine u stanovima i kućama, saopštila je Federalna uprava civilne zaštite, prenosi Dnevni avaz.  

Na terenu je više od 300 volontera koji pomažu stanovništvu.

Između Mostara i Jablanice jutros je uspostavljena putna komunikacija samo za spasilačke službe i hitne slučajeve, a na području Drežnice uspostavljena je putna komunikacija Gornja Drežnica-Donja Drežnica.   Sela Perutac i Rogobrdo su odsečena, ali nema životno ugroženih meštana.

Iz Civilne zaštite Jablanica apeluju da se svi koji nude pomoć najpre obrate Operativnom centru civilne zaštite Jablanica radi dalje koordinacije.

Fokus spasilačkih operacija na Jablanici, stiže pomoć iz zemalja regiona i EU

Situacija u delovima BiH i dalje je teška, a spasilačke službe stavljaju fokus na Jablanicu. Spasiocima pomoć stiže iz desetak zemalja regiona i EU, navodi portal Klix.

Pripadnici civilne zaštite, gorske službe spasavanja i policije su raspoređeni na terenu, a tu je i građevinska mehanizacija.

Nakon što je Ministarstvo bezbednosti BiH putem Mehanizma Civilne zaštite Evropske unije uputilo zahtev za međunarodnu pomoć u saniranju poplava u BiH, tokom noći se odazvalo desetak zemlja regiona i EU.

Pomoć je uputila i Srbija, a rano jutros otišlo je 36 pripadnika Specijalističkih timova za spasavanje Sektora za vanredne situacije MUP-a sa 12 vozila. Spasilački tim iz Srbije je ušao u BiH i u popodnevnim satima se očekuje da će biti na najugroženijim područjima, a spasilački tim iz Hrvatske jutros je stigao u bazu operacija i biće raspoređen na području Jablanice. 

Pomoć u ljudstvu uputila je i Slovenija, a pomoć stiže i iz Crne Gore, Severne Makedonije, Poljske, Republike Češke, Turske.

Timovi će po prioritnim potrebama biti upućivani na najugroženija područja.  

Fokus će danas biti na Donjoj Jablanici i raščišćavanju puteva prema Blidinju i Prozoru, kao i Mostaru, prema kojem je saobraćj omogućen hitnim službama, ali ne i civilnim putničkim vozilima.

Sabahudin Spahović iz Federalne uprave civilne zaštite izjavio je da je dovoljno resursa i mehanizacije na terenu, pa nije potrebno da se građani samoinicijativno organizuju i dolaze da pomognu.

Preporuka je, kako kaže, da građani ne dolaze, jer još postoji preveliki rizik na lokacijama od potencijalnih novih odrona i poplava, a ukoliko bude potrebe za dodatnim ljudstvom, Federalna uprava civilne zaštite će uputiti javni poziv.

"U proteklom danu smo pronašli još jednu žrtvu u Jablanici i sada imamo 13 stradalih u evidenciji. Još uvek tragamo za sedam meštana", naveo je on. 

BiH su ove nedelje pogodile velike poplave, zbog čega je nastradalo najmanje 18 ljudi, dok se nekoliko desetina osoba vodi kao nestalo, a pričinjena je i velika materijalna šteta. 

U BiH se danas održavaju i lokalni izbori, osmi od proglašenja nezavisnosti 1992, na kojima se biraju načelnici opština i gradonačelnici gradova, kao i opštinska i gradska veća i skupštine u 143 lokalne zajednice - 111 opština, 32 grada i Brčko Distrikt, koji je posebna administrativna jedinica.

Izbori neće biti održani u pet opština - Jablanici, Konjicu, Kiseljaku, Kreševu, Fojnici.


Izvor: Tanjug

Tagovi: