Odbori EP podržali privremeni sporazum o Instrumentu za reformu i rast Zapadnog Balkana
Odbori Evropskog parlamenta (EP) za spoljne poslove i budžet podržali su devetog aprila privremeni sporazum o Instrumentu za reformu i rast za Zapadni Balkan, koji su postigli EP i Savet EU, a potom podržale i države članice EU.

Za privremeni sporazum o Instrumentu za reformu i rast za Zapadni Balkan, kojim se regionu, uključujući Srbiji, nudi šest milijardi evra dodatne finansijske pomoći u periodu od 2024. do 2027. godine, glasalo je 70 od prisutnih 77 poslanika EP, šest je bilo protiv, a jedan je bio uzdržan.
"Odbori su danas snažno podržali Plan rasta za Zapadni Balkan. Kao kopregovarač Evropskog parlamenta, srećan sam podrškom, jer to nije samo finansijska podrška već i politička poruka", naveo je na svom nalogu na društvenoj mreži Iks izvestilac EP za Crnu Goru Tonino Picula, koji je pregovarao o ovom dokumentu u ime političke grupacije socijaldemokrata u EP.
On je izrazio nadu da će Plan rasta za Zapadni Balkan, osim ekonomskih benefita, doprineti i jačanju demokratskih standarda na Zapadnom Balkanu.
Države članice EU potvrdile su sinoć politički sporazum o Instrumentu za reformu i rast za Zapadni Balkan, kojim se regionu nudi šest milijardi evra dodatne finansijske pomoći u periodu od 2024. do 2027. godine.
Prethodno su predsedništvo Saveta EU i Evropski parlament postigli 4. aprila privremeni sporazum o uspostavljanju Instrumenta za reformu i rast za Zapadni Balkan, koji je centralni deo Plana rasta za Zapadni Balkan koji je Evropska komisija predstavila u novembru 2023.
Očekuje se da će se instrumentom, kojim se pokriva period od 2024. do 2027. godine, partnerima EU na Zapadnom Balkanu obezbediti do dve milijarde evra u grantovima i četiri milijarde evra u kreditima.
Kako je ranije saopšteno iz Saveta EU, instrumentom će biti dopunjen postojeći Instrument za pretpristupnu pomoć́ (IPA III) i značajno povećana finansijska pomoć regionu.
Cilj Instrumenta je da podrži partnere EU sa Zapadnog Balkana u sprovođenju reformi u vezi sa EU, kao i da stimuliše njihovo ekonomsko približavanje EU na osnovu "ambicioznih reformskih agendi".
Pored toga, Instrument će promovisati usklađivanje partnera sa vrednostima, zakonima, pravilima, standardima, politikama i praksama EU u cilju budućeg članstva u EU.
Izvor: Tanjug