Potvrđeni rezultati parlamentarnih izbora na Kosovu, pobednik Samoopredeljenje
Centralna izborna komisija Kosova (CIK) potvrdila je danas rezultate parlamentarnih izbora 9. februara na kojima je sa 390.000 glasova ili 42,30 odsto glasova (48 od ukupno 120 poslaničkih mesta) pobedio pokret Samoopredeljenje.

Na drugom mestu je Demokratska stranka sa više od 190.000 glasova ili 20,95 odsto (24 poslanička mesta), a sledi Demokratska liga Kosova (LDK) sa oko 170.000 glasova ili 18,27 odsto (20 poslaničkih mandata).
Na četvrtom mestu je Srpska lista sa 39.915 glasova, 4,26 odsto glasova i devet poslanika, a na petom mestu koalicija između Alijanse za budućnost Kosova (ABK) i Socijaldemokratske inicijative sa više od 66.000 glasova ili 7,6 odsto (osam mesta u Skupštini).
Rezultati su potvrđeni sa devet glasova "Za" i dva "Protiv".
Članovi CIK-a iz Samoopredeljenja su glasali protiv, dok je predstavnik te stranke Sami Kurteši rekao da bez završene poslednje pravne mogućnosti u Ustavnom sudu ne može glasati o overi rezultata.
Na sednici CIK-a bilo je preliminarne rasprave o pitanju overavanja kandidata koji su osvojili mesto poslanika, a još nisu podneli ostavke na druge funkcije u Vladi i opštinama, kao što je predviđeno Zakonom o opštim izborima.
Predsednik CIK-a Krešnik Radonjić je konstatovao da su ostavke na osvojena mesta za poslanike podneli gradonačelnik Mitrovice i kandidat DPK za premijera Bedri Hamza, koji je zamenjen sa poslanikom Rašidom Ćaljaj.
I dvojica gradonačelnika iz redova DSK, Imri Ahmeti, Lipljan, i Gazmend Muhadžeti, Peć, su takođe podneli ostavke, i na njihovo mesto mandate poslanika su dobili Arben Gaši i Paris Guri.
Današnjom overom rezultata Vlada Kosova postaje vlada u ostavci, dok svi ministri i zamenici ministara i gradonačelnici koji su dobili mandat poslanika, treba da podnesu ostavke, kako je predviđeno Zakonom o vladi Kosova i Zakonom o opštim izborima.
Posle potvrđivanja rezultata, CIK će dostaviti listu poslanika predsednici Kosova koja ima rok od najviše 30 dana da zakaže konstitutivnu sednicu parlamenta.
Posle konstituisanja parlamenta počinju da teku rokovi za formiranje Vlade Kosova.
Po Ustavu, predsednica mandat za formiranje Vlade prvo daje pobedničkoj stranci, a ako ta stranka ne uspe da obezbedi najmanje 61 glas u parlamentu, predsednica mandat daje drugoj stranci, a ukoliko ni ona to ne uspe, predsednica po Ustavu raspušta parlament i najkasnije u roku od 45 dana zakazuje nove izbore.
Izvor: Beta