Premijer Jermenije: Azerbejdžan želi da uvuče Jermeniju u vojne operacije

Uspostavljanje primirja u Nagorno-Karabahu ne znači da Azerbejdžan više ne želi da uvlači Jermeniju u vojne operacije, upozorio je danas premijer Jermenije Nikol Pašinjan.

Kamioni sa humanitarnom pomoći u regionu Nagorno-Karabah. Foto: Tanjug/Hayk Manukyan/PHOTOLURE via AP

On je ocenio da je jedan od ciljeva azerbejdžanskog napada u Nagorno-Karabahu uvlačenje Jermenije u vojne operacije, ali i stvaranje haosa u Jermeniji. 

"Činjenica da je uspostavljen prekid vatre u Nagorno-Karabahu ne znači da to pitanje više nije na dnevnom redu onih koji su ga doveli na dnevni red“, rekao je Pašinjan, prenosi Armenpres. 

Premijer je naglasio da Jermenija nije bila uključena niti učestvovala u pregovorima o uslovima prekida vatre. 

"Bili smo svesni da se takav proces odvija, ali nismo imali nikakvog učešća. I ja sam izrazio zbunjenost ovim procesom i pominjanjem povlačenja jedinica Oružanih snaga Jermenije iz Nagorno-Karabaha, iako smo više puta govorili da Jermenija nema vojsku u Nagorno-Karabahu“, istakao je Pašinjan. 

Prema njegovim rečima, jedinice Vojske odbrane Nagorno-Karabaha raspoređene su na istim pozicijama na kojima su bile stacionirane u vreme stupanja na snagu prekida vatre. 

"Prema informacijama koje imamo u ovom trenutku, jedinice Kopnene vojske i dalje se nalaze na istim lokacijama na kojima su bile pozicionirane u trenutku uspostavljanja primirja. Isto važi i za azerbejdžansku vojsku“, rekao je Pašinjan. 

On je naveo da se jedan incident dogodio danas u blizini Stepanakerta. 

"Sve u svemu, primirje se održava, iako je u nekim oblastima bilo kršenja", rekao je jermenski premijer.

Ministarstvo odbrane Azerbejdžana saopštilo je da je postignut sporazum o "suspenziji antiterorističkih mera u Nagorno-Karabahu" od 20. septembra u 13 časova po lokalnom vremenu, prenosi agencija RIA Novosti.

Ministarstvo odbrane Azerbejdžana je 19. septembra objavilo početak "lokalnih antiterorističkih mera" za obnavljanje ustavnog poretka u Nagorno-Karabahu.

Azerbejdžan je istog dana poslao trupe uz podršku artiljerije da napadnu otcepljeni region  Nagorno-Karabaha koji kontrolišu Jermeni. To je dovelo do desetina civilnih žrtava i povećalo pretnju od novog rata sa susednom Jermenijom, preneo je Rojters.

U Nagorno-Karabahu, koji je međunarodno priznat kao deo Azerbejdžana, živi pretežno jermensko stanovništvo i on nije pod kontrolom Bakua od ranih 1990-ih, nakon rata između Jermenije i Azerbejdžana.

Azerbejdžan je ponovo zauzeo delove teritorije Nagorno-Karabaha i oko njega u ratu 2020. godine.

Izvor: Tanjug