Protest zaposlenih u naučnoistraživačkoj delatnosti: Jednodnevni štrajk podrške studentima u blokadama
Na poziv Sindikata nauke Srbije, zaposleni u naučnoistraživačkoj delatnosti počeli su danas protest na Platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu, izražavajući podršku studentima u blokadi.

Na Platou ispred Filozofskog fakulteta oko 11 sati su se okupili predstavnici Pobunjenog univerziteta, a oko 11.30 su im se pridružili i članovi Sindikata nauke.
Članovi Pobunjenog univerziteta i Sindikata nauke Srbije ukazali su danas na protestu na Studentskom trgu u Beogradu na pritiske koje trpe univerzitetska zajednica i nauka, uključujući i fizičke napade koji su učestali.
Kao primer pritisaka, na skupu je ukazano na pozivanje dekanke Ekonomskog fakulteta Žakline Stojanović u policiju, targetiranje dekana Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića i fizički napad na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović.
Profesori su uniženi nezakonitom donošenjem Uredbe kojom se drastično umanjuju njihovi prihodi i gotovo poništavaju. Time se, prema oceni Pobunjenog univerziteta, pokazuje koliko se malo ceni nauka u "zarobljenom društvu".
Uoči polaska ka Vladi Srbije, nakon 16-minutne tišine za žrtve pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, predstavnik Sindikata nauke Srbije Srđan Atanasovski izjavio je da napad na njihove kolege - napad na svakog u društvu.
Atanasovski je istakao da je i u Novom Sadu u toku šetnja čiji je jedan od organizatora institut BioSens.
"Branimo svakog od nas tamo gde smo ugroženi", poručio je Atanasovski.
Predstavnik Mreže akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) Oliver Tošković kazao je da je ono što se dešava dekanima i rektoru paradigma vlasti prema obrazovanju koje gaze i uništavaju kako znaju i ne umeju.
"Plate su nam umanjenje nezakonito i činjenica je da je ova vlast spremna da uništi i deformiše naučnu delatnost samo da bi se nama lično osvetila i ponizila nas", naveo je Tošković.
Prema njegovim rečima, činjenica je da u vladi sede ministri koji plagiraju doktorate, te da zbog njihovih koruptivnih radnji ginu ljudi.
"Zbog svega toga jasno je kakav stav možemo da zauzemo prema takvoj vlasti - a naš stav ne branimo samo argumentima, već kao zajednica sposobnosti koja se vodi da u igri pobeđuju oni koji se drže zajedno", rekao je Tošković.
Članovi Pobunjenog univerziteta, Sindikata nauke Srbije i studenti, nakon blokade Studentskog trga, krenuli su ka Vladi Srbije, gde će nastaviti protest "Nauka je (u)stala" u organizaciji Sindikata nauke Srbije.
Šetalica povorke je "Nauka je (u)stala" i "Za dostojanstven rad u nauci", a nose i transparente "Pobunjeni univerzitet. Pobuni se i ti", "Naučnici uz studente", "Galaksija- studentski put".
Protestna šetnja počela je oko 10 sati i u Novom Sadu, a kod Instituta za ratarstvo dočekali su ih studenti.
Kako je naveo u svom saopštenju, Sindikat nauke Srbije svojim štrajkom iskazuje solidarnost sa studentima u blokadi i podržava ih u borbi za ispunjenje njihovih opravdanih zahteva.
“Štrajkački zahtev je ispunjenje studentskih zahteva. U skladu sa članom 1. Zakona o štrajku, Sindikat nauke Srbije prepoznaje ispunjenje studentskih zahteva kao zaštitu profesionalnih interesa članova sindikata i svih zaposlenih u naučnoistraživačkoj delatnosti”, istakli su u saopštenju i dodali da jednodnevni štrajk solidarnosti započinje 2. aprila sa početkom radnog vremena i završava se 2. aprila sa okončanjem radnog vremena, u skladu sa pravilnicima o radu naučnoistraživačkih organizacija ili drugim propisima kojima je određeno radno vreme.
“U okviru jednodnevnog štrajka, Sindikat poziva sve zaposlene u naučnoistraživačkoj delatnosti na javno okupljanje na Studentskom trgu u 11.30 časova. U okviru okupljanja, u 11.52 na istom mestu, biće održana komemoracija za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu. Nakon komemoracije, uslediće protestna šetnja do zgrade Vlade Republike Srbije. Na protestnom skupu biće izražena i podrška odlukama Republičkog odbora Sindikata nauke Srbije od 24. marta, koje uključuju poziv Savezu samostalnih sindikata Srbije da prepozna društveni trenutak u kojem je moguće intenzivirati i učiniti odlučnijom borbu za ostvarenje zahteva koji se tiču ekonomskih i profesionalnih interesa svih zaposlenih u Srbiji, kao i podršku zaposlenima na fakultetima u ostvarivanju prava na isplatu pune zarade tokom studentskih blokada”, naveli su iz Sindikata nauke Srbije.
Izvor: Insajder, FoNet