Radna grupa: Kod "Ribnikara" će do 3. maja biti postavljena komemorativna umetnička instalacija

Umetnička instalacija biće postavljena u Ulici kralja Milutina, kod Osnovne škole "Vladislav Ribnikar" u Beogradu, u kojoj je 3. maja 2023. godine 13-godišnji učenik ubio devet đaka i radnika obezbeđenja, saopštilo je Ministarstvo prosvete.

Paljenje sveća ispred škola "Vladislav Ribnikar". Foto: Srđan Ilić

Članovi Radne grupe za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u Oglednoj osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" održali su u utorak, 9. aprila treću sednicu, na kojoj su razgovarali o obeležavanju godišnjice od tragedije i čuvanju sećanja na nevine žrtve masovnog ubistva 3. maja 2023. godine, saopštilo je 11. aprila Ministarstvo prosvete.

Najavljeno je, da će ove nedelje početi radovi za postavljanje umetničke instalacije u Ulici kralja Milutina koji će biti završeni do komemorativnog dana, a na sastanku su precizirane i potrebe koje omogućavaju implementaciju programskih aktivnosti.

Sastanku Radne grupe prisustvovali su i članovi Multidisciplinarnog tima, stručnjaci iz različitih oblasti, koji su iznosili predloge iz resora i oblasti u kojima su angažovani.

Povezani članci

Vlada Srbije: Deo “OŠ Vladislav Ribnikar” u kome se dogodio zločin neće se koristiti za nastavu do odluke o memorijalnom centru

Vlada Srbije usvojila je danas Odluku o obrazovanju Radne grupe za Memorijalni centar u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u Oglednoj osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu. Kako je objašnjeno za Insajder u Vladi Srbiji, deo škole u kojoj se zločin dogodio neće se koristiti za nastavu do konačne odluke o rešenju za memorijani centar.

Izgradnja Memorijalnog centra u OOŠ “Vladislav Ribnikar” – povod za nove podele (VIDEO)

Odluka Vlade o Radnoj grupi za uspostavljanje Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u OOŠ “Vladislav Ribnikar” razlog je nove podele među roditeljima đaka. Neki od njih traže da Vlada odluku stavi van snage i da se van upotrebe stavi samo deo škole u kome se dogodilo masovno ubistvo. Drugi, ipak, kažu da je odluka dobra, ali da posle 3. maja, nastava u toj školi nije trebalo ni da se nastavi. I dok se roditelji ponovo dele i sukobljavaju – postavlja se pitanje – kakva se time poruka šalje đacima te škole, ali i drugoj deci?

Ćopić (Viktimološko društvo Srbije) u Marker razgovoru: Memorijalni centar nije samo prostor, mora se razmišljati i kakvu će poruku da pošalje (VIDEO)

Sanja Ćopić iz Viktimološkog društva Srbija i članica Radne grupe za izgradnju Memorijalnog centra u znak sećanja na žrtve masovnog ubistva u Oglednoj osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar“ rekla je gostujući u Marker razgovoru da će do kraja nedelje grupa usvojiti poslovnik o radu, koji će detaljnije regulisati način rada i radne grupe, multidisciplinarnog tima i njihove međusobne komunikacije. Kako kaže cilj jeste da multidisciplinarno telo bude operativno telo u skladu sa "ekspertizom ljudi koji su uključeni u njega“.

Članovi Radne grupe su predstavnici ministarstva nadležnih za prosvetu, kulturu i javna ulaganja, Grada Beograda i Gradske opštine Vračar, vršilac dužnosti direktora Ogledne osnovne škole "Vladislav Ribnikar", dva predstavnika porodica ubijenih, kao i predstavnici organizacije Victim Support Europe, Viktimološkog društva Srbije i Instituta za pedagoška istraživanja. 

Izvor: Tanjug