Reakcija dr Pitera Toma Džonsa na navode o dokumentarcu "Ne u mojoj zemlji: Litijumska dilema Srbije"
Dr Piter Tom Džons sa Univerziteta u Luvenu u Belgiji, autor filma “Ne u mojoj zemlji: Litijumska dilema Srbije“, reagovao je na pisanje i reakcije u pojedinim medijima i aktivističkim krugovima u Srbiji u vezi sa pomenutim filmom.

“U svetlu nedavnih dezinformacija oko našeg dokumentarnog filma “Ne u mojoj zemlji: Litijumska dilema Srbije” i njegovog prikazivanja u Briselu, želeo bih kategorički da opovrgnem neosnovane tvrdnje koje kruže u srpskim medijima i aktivističkim krugovima, a koje su dovele do lavine poruka mržnje, pa čak i pretnji smrću”, navodi Džons.
Kako dodaje, dokumentarac je nezavisno istraživačko delo, oslobođeno bilo kakvog korporativnog ili političkog uticaja.
“Navodi da je film finansiran ili pod uticajem Rio Tinta ili bilo kog drugog korporativnog entiteta potpuno su lažni i obmanjujući. Dokumentarac je nezavisno finansiran od strane KU Leuven preko svog SIM² Instituta. Jednako su neosnovane i tvrdnje da film prikazuje protivnike projekta Jadar na pogrdan način ili kao deo koordinisane kampanje dezinformisanja. Dokumentarac predstavlja različite perspektive, podržane istraživanjima i proverenim izvorima, omogućavajući gledaocima da formiraju svoje mišljenje zasnovano na činjenicama, a ne na narativima vođenim političkim agendama. Nijedan od intervjua nije montiran ili iskrivljen kako bi se namjerno lažno predstavile osobe ili organizacije. Ali na kraju, ispitanici su odgovorni za ono što zapravo govore pred kamerom”, ističe on.
“Lažno se navodi da su srpski naučnici namerno isključeni iz filma. U stvarnosti, više eksperata iz Srbije je bilo pozvano da učestvuje, ali su mnogi odbili priliku, kao što je bio slučaj i sa Aleksandrom Matkovićem, koji je to takođe priznao tokom panel diskusije u Briselu 5. februara. Stojim iza integriteta svog rada i odbijam svaki pokušaj njegovog lažnog predstavljanja. Podstičem otvorenu i informisanu debatu, zasnovanu na istini, a ne na dezinformacijama”, navodi u svom saopštenju dr Piter Tom Džons sa Univerziteta u Luvenu, autor filma “Ne u mojoj zemlji: Litijumska dilema Srbije“.
Podsećamo da je u sredu 5. februara u Evropskom parlamentu održana debata na kojoj je prikazan i dokumentarni film pod nazivom "Ne u mojoj zemlji: Litijumska dilema Srbije".
Tim povodom je ispred zgrade Evropskog parlamenta održan protest, a naučni saradnik Instituta ekonomskih nauka u Beogradu, Aleksandar Matković, koji je učestvovao u debati i na protestu, i koji u pomenutom filmu, nije želeo da učestvuje rekao je za Insajder da je, posle svega što je video i čuo u Briselu, bio u pravu što je takvu odluku doneo, te dodao da je sama debata ogolila korporativne interese koji stoje iza nje i dokazala da Rio Tinto za nju nije sposoban.
“Od različitih aktivista i naučnika sam čuo da je režiser, prosto, takav da pravi filmove koji na neki način služe kompanijama i korporacijama. U filmu su takođe korišćeni, odnosno zloupotrebljeni snimci Dragane Đorđević, naše naučnice koja nije ni znala da je u filmu. Takođe je i Jelena Vasiljević tražila da bude uklonjena, nakon što je videla film, ali to nije učinjeno”, naveo je za Insajder Matković i dodao da je premijera održana pred 150 evroparlamentaraca.
“Pomenuo sam to i naglasio da je ogromna šteta, i ono što je učinilo taj film delom propagande koja je na ravni onoga što mi često vidimo i u Srbiji, to što su iz njega isključeni naučni glasovi. Univerzitet u Luvenu, gde pomenuti režiser koji je napravio film, a zove se Piter Tom Džons, radi, je isto deo Evropske alijanse univerziteta, čiji je i Univerzitet u Beogradu član, i on je imao institucionalne uslove da pozove još naučnika, međutim to nije uradio. Nažalost, u debati su učestvovali, pored mene, predstavnici korporacije Rio Tinto, Marijanti Babić, učestvovali su i predstavnici Privredne komore Srbije i prosto svi drugi učesnici su bili za rudarenje i nažalost debata je završena tako što je zabranjeno da se postavljaju pitanja. To je ono što me ostavilo šokiranim”, rekao je Matković za Insajder.
Izvor: Insajder