Rojters: Američke sankcije i pored odlaganja otežavaju poslovanje NIS-a
Iako je Vlada Sjedinjenih Američkih Država izuzela Naftnu industriju Srbije (NIS) iz direktnih sankcija uvedenih protiv ruskih kompanija, američke mere ipak značajno utiču na poslovanje ove srpske kompanije, piše Rojters.

Prema navodima Rojtersa, NIS, čiji je većinski vlasnik ruski "Gasprom njeft", suočava se sa otežanim nabavkama opreme, kao i sa ograničenim pristupom međunarodnim tržištima i tehnologijama, uprkos formalnim izuzećima iz paketa sankcija koje su uvedene nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine.
Rojters navodi da su sankcije, iako ne direktno usmerene na NIS, imale "paralizujući efekat" na deo njegovih operacija. Strane kompanije, strahujući od sekundarnih sankcija SAD, izbegavaju saradnju sa NIS-om, što stvara prepreke u nabavci ključnih komponenti i pružanju usluga.
Prema informacijama koje je Rojters dobio iz izvora bliskih kompaniji, NIS je imao teškoće u nabavci bušačke opreme i modernih tehnologija koje su neophodne za eksploataciju nafte i gasa.
Takođe, ograničenja se odnose i na bankarske usluge i osiguranje, što dodatno komplikuje međunarodne transakcije.
Uprkos izazovima, iz kompanije nisu želeli da komentarišu detalje, ali se u poslovnim krugovima u Srbiji spekuliše da bi dalji pritisci mogli uticati i na investicione planove i stabilnost domaćeg tržišta energenata.
NIS, koji obično kupuje naftu u dugoročnim ugovorima, otkazao je tender za 2025. godinu, navodi se na sajtu te kompanije.
Umesto toga, NIS vrši kratkoročne kupovine na spot tržištu od međunarodnih trgovačkih kuća koje su i dalje spremne da posluju sa njom, rekla su dva izvora Rojtersu.
NIS je saopštio da je nedavno uspešno zaključio ugovor o kupovini nafte i da nabavlja sirovu od više dobavljača.
“Kompanija prilagođava svoje poslovne aktivnosti novonastalim okolnostima“, rečeno je Rojtersu iz NIS-a.
Uvoz nafte NIS-a preko hrvatske luke Omišalj – gde 80 odsto isporuke nafte kompanije stiže preko naftovoda Janaf – ove godine je u proseku oko 28.000 barela dnevno, navodi Rojters.
Kompanije OMV iz Austrije i Eko, koja je u grčkom vlasništvu, sada uvoze ključna goriva za svoje maloprodajne mreže u Srbiji umesto da ga kupuju od NIS-a, rekli su Rojtersu iz tih kompanija.
OMV uvozi gorivo na dunavskim baržama iz svojih drugih evropskih rafinerija, rečeno je Rojtersu, dok ga EKO uvozi iz Grčke, rekao je zvaničnik te kompanije.
Kako su naveli, obe kompanije obustavile su kupovinu goriva od NIS-a zbog američkih sankcija.
Iz NIS-a za Rojters navode da su "spremni da ispune sve ugovorne obaveze, uključujući i one sa korporativnim klijentima i velikim kupcima poput drugih naftnih kompanija", dodajući da rafinerija nafte Pančevo radi normalno.
izvor: Rojters