SAD uvele sankcije NIS-u; Vučević: Imamo dovoljno naftnih derivata
Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija su dodali Naftnu industriju Srbije (NIS) na listu sankcija usmerenih protiv kompanije Gazprom Neft i Ruske Federacije.

Američko Ministarstvo finansija saopštilo je danas da je donelo odluku o uvođenju sankcija protiv ruskih kompanija Gasprom Njeft i Surgutnjeftgas, koje se odnose na oko 20 filijala te dve firme, uključujući Naftnu industriju Srbije (NIS).
Sankcije se odnose na sve entitete u kojima direktno ili indirektno Gasprom Njeft i Surgutnjeftgas imaju vlasništvo od 50 odsto i više. Na spisku je NIS, kao filijala Gasprom Njefta sa sedištem u Srbiji. Pored toga, na spisku su i kompanije u Tadžikistanu, Luksemburgu, Kazahstanu i Kirgistanu u kojima Gasprom ima udela.
Do 12. marta su omogućene određene transakcije u vezi sa energetikom.
Nova odluka jača sposobnost američkog Ministarstva finansija i SAD da ograniče prihod, naročito od izvoza nafte, koji Rusija koristi za finansiranje rata protiv Ukrajine i drugih štetnih spoljnopolitičkih aktivnosti, navodi se u obrazloženju.
Dodaje se da nova odluka cilja glavni izvor prihoda Rusije. Pored dve ruske naftne kompanije, sankcije se odnose i na više od 180 brodova i desetine trgovaca naftom, pružalaca usluga na naftnim poljima, osiguravajućim kompanijama i visokopozicioniranim zvaničnicima ruske državne atomske energetske korporacije Rosatom.
Američko Ministarstvo finansija je preduzelo široke mere kako bi ispunilo obavezu sedam najrazvijenjih zemalja sveta – SAD, Nemačke, Francuske, Velike Britanije, Japana, Italije i Kanade, da smanje ruske prihode od energetike. Mere će danas preduzeti i London. Ministar finansija SAD Dženet Jelen je poručila da Vašington preduzima široke mere protiv ključnog izvora prihoda Rusije za finansiranje rata protiv Ukrajine.
Vučić: SAD uvele teške i ozbiljne sankcije NIS-u, Srbija će reagovati ozbiljno
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da smo danas suočeni sa teškim i ozbiljnim sankcijama koje su SAD uvele NIS-u, koje traže potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS-a.
Sa planom vlasničke transformacije moramo da krenemo odmah i imamo samo 45 danaza sve operacije, zaključno sa 25. februarom, a jedino finansijska transakcija eventualno može da se završi do 12. marta, rekao je Vučić u Predsedništvu.
On je rekao da će Srbija reagovati odgovorno i ozbiljno, i dodao da "iako ćemo da žurimo, nećemo da hitamo sa donošenjem pogrešnih odluka". Vučić je naglasio da Srbija ničim nije doprinela da sankcije SAD protiv NIS budu uvedene, niti se ni na koji način umešala u sukobe velikih.
"Vlada Republike Srbije prodala je Naftu i industriju Srbije ruskom Gaspromnjeftu 2008. godine. Predsednik Tadić i premijer Koštunica doneli su odluku o jednom od najznačajnijih javnih preduzeća u procesu privatizacije Gaspromnjeftu razume se za odgovarajuću naknadu. U predhodnih 16 godina NIS je značajno doprinosio kako budžetu, tako i brojnim razvojnim projektima Republike Srbije. Danas, nekoliko dana pred promenu vlasti, najmoćnija država na svetu, SAD uvela je sankcije NIS-u", rekao je Vučić.
Nije Srbija niti namera, bar tako kažu Amerikancima, da bude meta, niti samo NIS, već je reč o jednom sveobuhvatnom udaru na ruske kompanije koje nemaju samo u svom posedu naftovode, proizvodnju, rafinerije, već i sve povezane kompanije, uključujući i NIS su meta ovih sankcija, naveo je Vučić.
Kako je rekao, Amerikanci su pre nekoliko minuta objavili zvanično saopštenje, a odluke su tek počeli da kače na svoje sajtove.
"Mi smo u aktu prenotifikacije dobili mnogo objašnjenja i želim da kažem da ćemo ta objašnjenja nastaviti da primamo i večeras i sutra u razgovoru sa najvišim američkim zvaničnicima, gospodinom Vermom, O Brajanom i svim ostalima koji su naši gosti u Beogradu. Srbija ničim nije doprinela da ovakve sankcije protiv kompanije koja posluje u njenoj zemlji budu uvedene.
Nismo se ni na koji način mešali u sukobe velikih, u globalni sukob. Čuvali smo se toga, sklonili smo se od svega, nikome u senku nismo stali. Danas smo suočeni sa teškim i ozbiljnim sankcijama. Za mene je veoma važno da obraćajući se vama, poštovani građani, kažem da ništa od vas nismo krili", naglasio je Vučić.
Istakao je da se država transparentno odnosila prema svemu što je saznavala.
"Iako su se zbog toga ponekad američki partneri ljutili što smo izlazili u javnost pre nego što bi oni želeli da izađemo u javnost, ali nismo hteli da obmanjujemo građane Srbije i govorili smo im istinu", rekao je Vučić.
JANAF: Naftna industrija Srbije je naš najveći poslovni partner
Jadranski naftovod (JANAF) oglasio se ubrzo nakon što je službeno objavljena vest da je Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija dodao Naftnu industriju Srbije (NIS) na listu sankcija usmerenih protiv kompanije Gazpromnjeftu i Ruske Federacije i istakao da razmatraju sve apekte te odluke jer je NIS njihov najveći poslovni partner.
"NIS a.d. je JANAF-ov dugogodišnji i najveći poslovni partner sa kojim ima sklopljeni ugovor o transportu 10 miliona tona nafte od 1.1.2024. do 31.12.2026. godine. Od trenutka najave mogućeg uvođenja sankcija, JANAF intenzivno surađuje s nadležnim resorima Vlade Republike Hrvatske", navodi se u saopštenju prenosi Index.hr.
Kako su poručili iz JANAF-a, predstavnici nadležnih hrvatskih institucija u proteklom su periodu kroz direktan kontakt s američkom administracijom, koja je svesna geostrateške važnosti JANAF-a za energetsku sigurnost regiona, sarađivali na pronalaženju rešenja za ublažavanje negativnih posledica na poslovanje JANAF-a.
"Skladno odluci, puna primena sankcija nastupiće za 45 dana, a do tada je moguće prilagođavanje i preuzimanje mera koje bi omogućile dezinvestiranje i podržavanje sigurne opskrbe naftom Republike Srbije. Kao odgovorno Društvo pažljivo i kontinuirano razmatramo sve aspekte ove odluke i spremni smo zajedno sa hrvatskom Vladom odgovoriti na izazove koji proizlaze iz nastale situacije", poručili su predsednik Uprave JANAF-a Stjepan Adanić i član Uprave Vladislav Veselica.
JANAF je naglasio da se još od decembra 2022. putem njihovog naftovoda u Srbiju transportuje isključivo nafta neruskog porekla.
Kako je navedeno, JANAF svakodnevno prati razvoj događaja i u stalnom je kontaktu sa korisnikom naftovoda, kao i sa ostalim ključnim deonicama.
"Gaspromnjeft": Nastavićemo da radimo
Kompanija „Gaspromnjeft“ saopštila je da je odluka o uključivanju njene imovine na američku listu sankcija neosnovana i nelegitimna i dodala da će nastaviti sa radom, jer se u poslednje dve godine pripremala za moguća ograničenja.
"Gaspromnjeft" se u poslednje dve godine pripremao za različite negativne scenarije sa sankcijama. Pored toga, kompanija je već od 2022. godine pod jednostranim stranim sankcijama, zbog čega su mnoga slična ograničenja već uzeta u obzir u operacionim procesima, navodi se u saopštenju, prenosi Sputnjik.
Ističe se da, zahvaljujući realizaciji projekata tehnološkog suvereniteta, kompanija osigurava stabilnost operativnih procesa i proizvodnih lanaca, pouzdanost snabdevanja tržišta i svojih potrošača.
Istovremeno smatramo da je odluka o uključivanju naše imovine na sankcionu listu neosnovana, nelegitimna i da je u suprotnosti sa principima slobodne konkurencije, poručili su iz "Gasproma“.
Premijer Vučević: Ima dovoljno naftnih derivata
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je večeras, povodom sankcija koje su Sjedinjena Američke Države uvele Naftnoj industriji Srbije (NIS), da građani Srbije ne treba da brinu kada je u pitanju snabdevanje naftnim derivatima, jer "ima svega dovoljno i biće svega dovoljno".
"Ono što je po meni najvažnije, u kontekstu današnje odluke američkog Ministarstva finansija, a tiče se sankcija protiv Naftne industrije Srbije, jeste da građani Srbije ne treba da brinu za uredno snabdevanje naftnim derivatima. Ima svega dovoljno i biće svega dovoljno", rekao je Vučević u emisiji "Signali" na Radio-televiziji Vojvodine.
On je precizirao da "u ovom trenutku, imamo za tri meseca urednog snabdevanja dizelom i benzinom na svim pumpama u Srbiji, čak i u slučaju da ništa ne možemo da uvezemo".
"Čuli ste od predsednika države da postoji period pregovaranja i poslovanja, do konačnog stupanja na snagu sankcija američkog Ministarstva finansija. Imamo tih 45 dana za rešavanje svojinskog pitanja i onda još dodatni rok za plaćanje, odnosno završavanje celog procesa", kazao je Vučević.
Vučević je istakao da "ovo jeste veliki izazov i veliki udarac i da mi, kao država, ne bi trebalo da budemo prva meta, ali da ovo suštinski komplikuje situaciju u Srbiji i zahteva simultanku predsednika i cele države sa dvojicom igrača istovremeno - SAD i Rusijom.
"Paralelno moramo imati komunikaciju i sa Vašingtonom i sa Moskvom. Sutra pre podne imamo sastanak sa visokom američkom delegacijom kod predsednika Srbije, jer ima još nepoznatih činjenica, pa je i predsednik rekao da će još stizati pojašnjenja ili dopune te odluke", rekao je Vučević.
Izvor: FoNet/Tanjug