Transparentnost: Pred izbore u Zaječaru i Kosjeriću nema novih ograničenja funkcionerske kampanje

Nevladina organizacija Transparentnost Srbije saopštila je danas da, nakon što su raspisani lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću za 8. jun, nisu rešena pitanja koja predviđaju nova ograničenja funkcionerske kampanje, mere zaštite od zloupotrebe javnih resursa, niti pravičnijih pravila o finansiranju kampanje.

Ilustracija. Foto: Srđan Ilić

Transparentnost je u saopštenju navela da je raspisivanjem izbora za odbornike u Zaječaru i Kosjeriću, po zakonu počela izborna kampanja u ta dva mesta, ali da je potpuno nepoznato ko će na tim izborima uopšte učestvovati, ali da se zna da sva bitna pitanja u vezi sa izbornom kampanjom "nisu urađena, a morala su biti", kako bi izborna trka bila ravnopravnija od dosadašnjih.

Dodali su da nasuprot preporukama Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), "ni u ovoj izbornoj kampanji neće biti zabranjeno" da lokalni funkcioneri baš u naredna dva meseca organizuju promotivne događaje, da opštine zakupljuju bilborde da bi promovisale svoje uspehe ili da upravo sada realizuju socijalne programe.

"Slično tome, nema ograničenja ni za republičke funkcionere da se baš u ovom periodu sete škola, bolnica, sportskih klubova, turističkih objekata i preduzetnika koje bi trebalo obići u Zaječaru, Kosjeriću i okolnim selima. Kao što je Transparentnost Srbija pokazala, tokom prethodnih izbora u ova dva mesta (2021) broj ministarskih poseta bio je čak 37,6 puta učestaliji nego u doba van kampanje", navodi se u saopštenju.

Glavna preporuka ODIHR nakon lokalnih izbora iz juna 2024. godine, kako dodaje Transparentnost, bila je da se "preduzmu mere kojima bi se obezbedila odvojenost države i stranke, kao i nepristrasnost javne uprave tokom kampanje".

"Ovoj preporuci prethodi konstatacija da su 'stranačke liste širom zemlje nosile ime predsednika Republike', te da su se 'predsednik i vodeći vladini zvaničnici često pojavljivali na izbornim plakatima, u televizijskim spotovima i na izbornim skupovima, uz značajnu medijsku pažnju i promociju njihovih dostignuća'", piše u saopštenju..

To što ne postoje nova zakonska ograničenja, prema oceni Transparentnosti, ne znači da partije i funkcioneri na vlasti moraju da nastave sa dosadašnjom praksom.

"Naprotiv, njihovo postupanje u ovoj kampanji će najbolje pokazati da li postoji spremnost za unapređenje uslova za bilo koje buduće izbore a samim tim i za ispunjenje preporuka ODIHR-a", dodaje se u saopštenju.

Transparentnost smatra da je značaj tih pitanja utoliko veći zato što je iz budžeta grada Zaječara za sve učesnike u izbornoj kampanji zajedno namenjeno 1,28 miliona dinara, a u Kosjeriću 350.000 dinara.

"Ukoliko bi broj izbornih lista bio isti kao 2021, podnosioci lista u Zaječaru (devet lista) bi pre izbora dobili po 57.000 dinara, a u Kosjeriću (pet lista), po 28.000 dinara (ostatak novca se dodeljuje naknadno, na osnovu izbornog uspeha). Trošak izborne kampanje, takođe nasuprot preporuci ODIHR, nije ograničen. Očigledno je da u takvoj situaciji ni jedna lokalna grupa ne bi mogla da parira parlamentarnim strankama koje dobijaju značajne iznose iz republičkog budžeta, a pogotovo ne izbornoj listi koju bi svojom logistikom podržala vlast", dodaje se u saopštenju.

Izvor: Beta