TS: Predlogom Zakona o upravljanju privrednim društvima direktori državnih preduzeća će biti van dosega antikorupcijskih propisa
Ukoliko poslanici usvoje predloženi Zakon o upravljanju privrednim društvima koja su u vlasništvu Republike Srbije direktori tih preduzeća, koja vrede desetine milijardi evra, neće imati obaveze, ograničenja, ni kontrolu koja je predviđena za javne funkcionere Zakonom o sprečavanju korupcije, navodi u saopštenju Transparentnost Srbija.

Oni dodaju i da Zakon ne postavlja ograničenja pri oglašavanju ovih preduzeća što ostavlja prostor za "pravljenje troškova koji su suvišni, kupovinu medijskog uticaja i ostvarivanje drugih skrivenih ciljeva koji nisu u vezi sa ostvarivanjem uloge preduzeća u državnom vlasništvu“.
"Zbog ovih i brojnih drugih slabosti, Transparentnost Srbija je pozvala poslanike da pre razmatranja pribave od Agencije za sprečavanje korupcije mišljenje o proceni rizika od korupcije u Predlogu Zakona“, navodi se u saopštenju i dodaje da pozivaju Narodnu skupštinu da ukine autentično tumačenje Zakona o sprečavanju korupcije iz 2021. godine.
Tim tumačenjem je, kako kažu, drastično smanjen krug funkcionera zbog čega direktori najvećih preduzeća u državnom vlasništvu ne bi morali da podnose izveštaje o imovini i prihodima i ne bi morali da prijavljuju sukob interesa Agenciji za borbu protiv korupcije.
Ukoliko Vlada ne povuče Predlog zakona Transparentnost Srbija je pozvala nadležne skupštinske odbore i poslanike da "formulišu amandmane koji bi obezbedili da nivo zaštite od korupcije u privrednim subjektima makar ne bude na nižem nivou od postojećeg“.
Pored toga, TS predlaže propisivanje dodatnih mera koje bi, kako kažu, umanjile mogućnost za zloupotrebu državnih preduzeća u svrhu političke promocije ili bi olakšale otkrivanje takvih zloupotreba.
Među njima je i predlog da se obezbedi javnost podataka o korišćenju pojedinih resursa javnih preduzeća tokom izborne kampanje kako bi se moglo pratiti da li se oni koriste u povećanom obimu upravo u doba kampanje, da se ograniči zapošljavanje u doba kampanje i neposredno nakon izbora, kao i izvođenje neplaniranih radova kroz koje se pribavlja naklonost birača.
"Zakon ne daje garancije ni da će biti rešen jedan od najvećih problema u dosadašnjem periodu – višegodišnje upravljanje javnim preduzećima od strane direktora koji nisu izabrani na konkursu, najčešće iz "vd statusa“, a neretko i bez utvrđivanja da li vršioci dužnosti uopšte ispunjavaju uslove za postavljenje na čelo preduzeća“, naovodi se u saopštenju.
S druge strane premijerka Srbije Ana Brnabić kaže da je predlog Zakona o upravljanju privrednim društvima jedna od tri ključne preporuke Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Komentarišući ocenu opozicije da će novim predlogom zakona biti privatizovana javna preduzeća, Brnabić kaže da "nikom normalnom tako nešto ne može da padne na pamet".
Izvor: Transparentnost Srbija