U Briselu trojni sastanak u okviru dijaloga Beograda i Prištine

U Briselu je 15. maja počeo trojni sastanak delegacije Beograda koju predvodi direktor Kancelarije za KiM i glavni pregovarač Petar Petković sa svojim ekspertskim timom i delegacija Priština uz posredstvo EU.

Besnik Bisljimi, glavni pregovarač Prištine, Miroslav Lajčak, predstavnik Evropske unije (EU) za dijalog Beograda i Prištine i Petar Petković, glavni pregovarač Beograda. Foto: Miroslav Lajčák @MiroslavLajcak

Do ovih razgovora dolazi nakon zabrane Prištine da Patrijarh Porfirije poseti Pećku Patrijaršiju, kao i ukidanja tranzicionog perioda za upotrebu dinara na KiM, kao i odbijanja Prištine da formira ZSO.

Prethodni sastanak, na kojem se razgovaralo o odluci Prištine da ukine dinarski platni promet na KiM, održan je krajem aprila u Briselu, ali je završen bez konkretnih rezultata. 

Petković je tada rekao da je Beograd pokazao konstruktivnost i izneo svoje predloge za pronalaženje rešenja, ali da Priština ne želi rešenje.

Uredba CBK kojom se evro uvodi kao jedina službena valuta za gotovinsko plaćanje na Kosovu i Metohiji stupila je na snagu 1. februara.

Izvor: Tanjug

Tagovi: