Znamenitost Londona stara 350 godina bila je domaćin svoje prve tehno večeri

U sredu 13. septembra u 18 časova u katedrali St. Paul's, koja je kultni deo londonskog horizonta već stotinama godina - završena je horska večernja služba kao i obično. A samo sat vremena kasnije, gotovo 350 godina stara katedrala bila je spremna da bude domaćin svoje prve tehno noći.

Katedrala St Paul's, London. Foto: Tanjug/AP Photo/Alberto Pezzali

Ova istorijska lokacija bila je pozornica mnogih grandioznih događaja. 

U njoj su održani događaji poput Dijamantskog jubileja za kraljicu Viktoriju 1897. godine, sahrane admirala Lorda Nelsona 1806. godine i Vinstona Čerčila 1965. godine, kao i venčanje kralja Čarlsa III i Dijane 1981. godine. 

Ovog puta, kao deo saradnje između Londonske gradske korporacije i noćnog kluba Fabric, bila je domaćin nastupa australijskog tehno-rok umetnika Rija Kuminga, poznatog pod umetničkim imenom Ry X, uz pratnju Londonskog savremenog orkestra.

"Hteli smo da privučemo ljude nazad u grad", rekao je Horhe Nieto, kreativni direktor u Fabricu, samo nekoliko sati pre događaja. Nieto je rekao da je okolina oko St. Paul'sa izgubila svoju privlačnost zbog obilja poslovnih zgrada i mesta za ručak. "Radi se o ponovnom povezivanju mlađe publike s gradom i rekonceptualizaciji prostora."


Reakcija javnosti na ovaj događaj bila je izuzetna. Prema informacijama iz Fabrica, 95 odsto od 2000 mesta u crkvi prodato je u roku od tri sata putem pretprodaje (ostatak karata rasprodat je u nekoliko minutima od opšteg puštanja u prodaju), što je rezultiralo listom čekanja od preko 4.000 ljudi.

Te večeri, posebno mlađa publika, bila je oduševljena dok su se zvuci električnih gitara, bubanj mašina i sintisajzera širili kroz kupole iz 17. veka. Osim spoljnog obezbeđenja, događajem su rukovodili i redovni službenici katedrale — koji obično nadgledaju službe kao što su evharistija, misa i sveto pričešće — obučeni, ni manje ni više, u svoje verske regalije. 

Za razliku od tipičnog tehno koncerta, nije bilo bara. Scena, iako je bila mesto nastupa, činila se gotovo nevažnom - umesto toga, posetioce su privlačili plavo, crveno i narandžasto osvetljenje koje je davalo na izražaju zlatnim listovima fresaka ili složenosti vitraža dok se muzika razlivala. 

Za Rija Kuminga, 35-godišnjeg umetnika i producenta nominovanog za Gremija, koji je doleteo iz Kalifornije specijalno za ovu svirku, pravi prostor može da napravi ili uništi koncert. A St. Paul's, rekao je, bio je logičan izbor. "Nema mnogo stvari zbog kojih biste sve ostavili", rekao je CNN-u u intervjuu pre svog nastupa. "Ako već imate prostor koji ima pobožnost, lepotu i veličinu, kada ljudi uđu, već su promenjeni. Onda je pola posla već obavljeno."

Organizacija tehno-rok koncerta unutar zaštićenog spomenika, naravno, nosi svoje izazove. Jedinstvena arhitektura katedrale i obilje prostora bili su posebno izazovni za Rija. "Ne mislim da je sintisajzer ikada sviran u ovoj zgradi", rekao je. "Pa sam razmišljao, 'Kako će ovo ići? Da li će nešto zveckati?' Takođe se suočavao s ozbiljnom akustikom - svaki zvuk stvara lančanu reakciju eha koja se zadržava u prostoru 11 sekundi; sviranje prebrzo može izazvati slušni sudar. "Sviraću na način koji ne bih svirao nigde drugde, samo za ovu prostoriju", rekao je. "Gotovo da pravim muziku koja će odgovarati St. Paul'su."

S obzirom da je katedrala bila u aktivnoj službi do samo sat vremena pre nastupa, Riju i Nijetovim timovima je bila potrebna samo jedna proba veče pre da bi sve bilo kako treba. 

"Naše pretpostavke su bile odlične", rekao je Nijeto. "Bili smo ovde do 2 sata ujutro, podešavajući zvuk do najsitnijih detalja."

Možda je to bila impozantna ikonografija katedrale ili jednostavno moć žive muzike, ali tokom nastupa vazduh je bio ispunjen posebnom strašću. 

Kada je Rio naredio publici da ustane tokom svog finala, to su i učinili - aplauz je bio mnogo duži nego na sličnim događajima. 

Gosti su napustili svoja mesta kako bi se približili bini, a neki su čak stajali na svojim stolicama. 

"Ko je rekao da ne možete svirati tehno u crkvi?", uzviknuo je Rio obraćajuzći se publici, što je ispraćeno gromoglasnim aplauzom.

Izvor: CNN