Žunkeras (Republikanska levica Katalonije): Vlada Španije usvojiće zakon o amnestiji optuženih za separatizam
Španska Vlada usvojiće uskoro zakon o amnestiji za one koji su umešani u pokušaj secesije 2017. godine da bi otvorila put da vršilac dužnosti premijera Pedro Sančes ponovo bude predsednik španske Vlade, rekao je katalonski separatistički lider Oriol Žunkeras, predsednik stranke koja se zalaže za nezavisnost - Republikanske levice Katalonije (ERC).

Žunkeras je rekao grupi novinara ispred španskog parlamenta u Madridu da je usvajanje zakona o amnestiji za one koji su umešani u događaje 2017. bio uslov koji su katalonske separatističke snage postavile za imenovanje Frankine Armengol Sosias za predsednicu Kongresa, preneo je Euractiv.
S obzirom na to da i ERC i njen politički rival, stranka Zajedno za Kataloniju, uzimaju zdravo za gotovo da će Sančesova Vlada pre ili kasnije usvojiti zakon o amnestiji, napori ERC-a su sada usmereni da nastavi da vrši pritisak na Madrid za održavanje referenduma o samoopredeljenju Katalonije, rekao je Žunkeras.
Zakon o amnestiji, referendum o samoopredeljenju, promocija katalonskog, baskijskog i galicijskog kao službenih jezika u španskom parlamentu i institucijama EU, nalaze se na dugačkoj listi zahteva koje su postavili ERC i Zajedno za Kataloniju da bi, zauzvrat, dali podršku Sančesu da ponovo bude izabran za premijera, piše Euractiv.
Međutim, španski zvanični izvori ponovili su u sredu istu poruku koju su saopštili i kada je lider partije Zajedno za Kataloniju Karles Pudždemon ranije ovog meseca izneo svoje zahteve da budu amnestirani svi optuženi za separatizam, a to je da će Madrid će pregovarati samo u okviru španskog Ustava.
Na konferenciji za novinare u sedištu ERC-a, Žunkeras je podsetio da je u sredu obeležena šesta godišnjica od 20. septembra 2017. godine kada je španska policija ušla u regionalno ministarstvo ekonomije da pokuša da spreči referendum u Kataloniji i da je uhapsila 15 ljudi.
Žunkeras je rekao da "sprovođenje demokratije i prava glasa nikada ne može biti zločin, a ono što bi trebalo da bude zločin je sprečiti pomoću upotrebe sile ljude da glasaju".
Oko 52 odsto Katalonaca bi danas glasalo protiv na mogućem referendumu o nezavisnosti, u poređenju sa 42 odsto onih koji bi glasali "za", pokazuju najnoviji podaci Centra za istraživanje javnog mnjenja (CEO).
Španija ispunjava najviše međunarodne demokratske standarde i nema represije ni političkih zatvorenika bilo koje vrste, piše Euractiv.
Sančesu je potrebna podrška katalonskih separatističkih partija da bi mogao da bude izabran ponovo za premijera nakon izbora u junu.
Izvor: Tanjug