Arapski plan obnove Pojasa Gaze - kontrapredlog Trampovoj ideji (VIDEO)

Na Samitu arapskih lidera u Kairu usvojen je egipatski plan o obnovi Pojasa Gaze do 2030. godine. Prema planu vrednom 53 milijarde dolara, oko dva miliona Palestinaca ostalo bi u Gazi tokom posleratne obnove, što je u suprotnosti sa planom američkog predsednika da Pojas Gaze pretvori u turističku destinaciju. Plan usvojen u Kairu se, osim obnove imovine, bavi i politikom i pravima Palestinaca.

Samit arapskih lidera. Foto: Tanjug/Egyptian Presidency Media Office via AP

Prva faza plana posleratne obnove predviđa otklanjanje neeksplodiranih mina i uklanjanje 50 miliona tona šuta koji su ostali iza izraelske ofanzive.

Plan je da se izgradi stotine hiljada privremenih objekata za smeštaj stanovnika, a građevinski šut bi, u procesu reciklaže, delimično trebalo ponovo da se upotrebi za gradnju i nasipanje zemljišta duž Sredozemne obale. U narednim godinama predviđena je potpuna promena izgleda Gaze - izgradnja održivih, zelenih naselja, gradnja poslovnih zona, aerodroma, ribarske i trgovinske luke, kao i sanacija poljoprivrednih površina. Sve to bi koštalo 53 milijarde dolara, pa Egipat poziva arapske zemlje da pomognu u finansiranju.

Reč je o kontrapredlogu Trampovoj ideji da se od Gaze napravi "bliskoistočna rivijera“, a da se oko dva miliona Palestinaca trajno presele u Egipat i Jordan; te zemlje to ne žele, jer ekonomski to ne bi mogle da izdrže ali su, s druge strane, zavisne od američke finansijske pomoći.

Plan koji su usvojili arapski lideri predviđa i da Hamas prepusti vlast palestinskom tehnokratskom telu; to telo bi, posle šest meseci, nasledile reformisane palestinske vlasti.

Palestinski premijer Mohamed Mustafa smatra da je taj plan dobar korak, ukoliko se dobro sprovede. 

"Uvek kažemo da je Gaza originalni deo teritorije Države Palestine i neophodno je spajanje Pojasa Gaze sa ostatkom palestinske zemlje pod jednom upravom, vladom, jednom vojskom i pod jedinstvenim institucijama. To je neophodno ne samo zbog rekonstrukcije, koja je važno pitanje, već i zarad uspostavljanja nezavisne palestinske države. U ovom planu vidimo nadu i jedan dobar korak, i zajedno ćemo raditi sa svima kako bismo ga sproveli. Plan je važan, ali je važno i njegovo sprovođenje”, rekao je palestinski premijer. 

Iako uloga Hamasa u posleratnoj fazi nije jasno definisana, Hamas pozdravlja plan usvojen na Samitu u Kairu. S druge strane, Izrael mu se protivi, navodeći da on ne uključuje realnu situaciju posle Hamasovog napada 7. oktobra 2023, odnosno ne pominje i ne osuđuje taj teroristički napad. 

Vašington je odmah reagovao, ali neodređeno; pozdravlja kako se navodi, doprinos arapskih partnera u regionu, ali i poručuje da Tramp i dalje stoji iza svoje smele vizije posleratne Gaze.

U završnom saopštenju sa Samita, Savet bezbednosti UN se poziva da rasporedi međunarodne mirovne snage u Gazi i na okupiranoj Zapadnoj obali.

“Egipatski plan stvara put za novi bezbednosni i politički kontekst u Gazi. Mir je strateška opcija Arapa“, kazao je Ahmed Abul Gejt, šef Arapske lige.

U Egiptu, gde su arapski lideri usvojili egipatski plan za obnovu Gaze, u aprilu će, u saradnji sa Ujedinjenim nacijama, biti održana međunarodna konferencija za obnovu Gaze, kada će biti osnovan poverenički fond pod nadzorom Svetske banke.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.