Boban Stojanović: SNS beogradske opštine mogao da zadrži samo ako opozicija na izbore ne izađe (VIDEO)

Gostujući u Markeru, politikolog Boban Stojanović rekao je da mu nije jasno zašto deo opozicije ne izlazi na izbore u Beogradu, jer je ovo prvi put od 2004. godine da za vreme lokalnih nema nacionalnih izbora, da smatra da bi SNS centralne beogradske opštine mogao da zadrži samo ako opozicija na izborima ne učestvuje, te da Zakon o jedinstvenom biračkom spisku nije usaglašen sa Zakonom o lokalnim izborima, i da je tu nastao problem kod obaranja pojedinih lista koje su se dešavale prethodnih dana.

Boban Stojanović, politikolog. Foto: Insajder

Ističe da je argumentacija opozicije bila da su oni u subotu i nedelju proveravali matične brojeve svojih kandidata i da su oni bili tada u tom trenutku upisani u birački spisak tamo gde se kandiduju. 

"Prema Zakonu o lokalnim izborima, to je zaista zakonito i mislim da je greška nastala jer je zakon počeo da se primenjuje praktično od subote.  Po meni, tresla se gora, rodio se miš. Izgubljeno je  četiri – pet  dana izborne kampanje za opoziciju, a onda smo saznali da su liste „Aleksandar Vučić, Surčin Sutra“ i „Rakovica Sutra“ isto protivzakonite, ali su bile proglašene pa su onda morale da se proglase i liste opozicije na Voždovcu i na Vračaru“, rekao je Stojanović


Naglašava da je problem je što je ovo ko zna koji izborni ciklus u kome gotovo ništa nije zakonito i ništa nije ravnopravno, ništa nije jednako, a za većinu građana - ni slobodno. 

"To što se sada na tehničkom nivou dešavaju neke stvari zaista ne treba da nam previše odvuče pažnju od toga kako nam mediji izgledaju ili koliki je broj naših sugrađana nateran ili primoran da se upiše u spise kapilarnih glasova , tako da je ovo samo jedan mali delić zloupotreba“, navodi Stojanović.

Dodaje da je u pet ili šest centralnih gradskih opština u Beogradu opozicija u decembru uzela više  glasova nego SNS i SPS, ali da se ispostavlja da su u stvari baš one jedino mesto gde dobar deo opozicije ne izlazi, i da je kuriozitet da više opozicije izlazi na ove nego što je izašlo na prethodne izbore. 

"Bez namere da budem previše kritičan prema opoziciji, tvrdim da je SNS te opštine mogao da zadrži jedino pod uslovom da opozicija na izborima ne učestvuje. Pored čak i ovako okrnjene opozicije, nisam baš siguran da je SNS siguran u pojedinim opštinama u gradu Beogradu“, kaže sagovornik Insajdera. 

Kao dva specifična utiska navodi Novi Sad u kojem postoji jedna izuzetno široka opoziciona koalicija, i opštinu Šid koji je jedino mesto u kome postoje samo dve liste – jedna lista vlasti i jedna lista opozicije, što će, po njemu, biti mini referendum na zapadnim granicama Republike Srbije.

Ističe da u Beogradu i u Vojvodini postoji ozbiljan broj takozvanih fantomskih izbornih lista, te da ih  vlast „ubacuje“ očigledno tamo gde su joj potrebne, ali da je vrlo moguće i da su neki pojedinci odlučili da iskoriste mane izbornog sistema i da probaju da urade nešto  pod lažnim imenom.

Odgovarajući na pitanje koliko su lokalni izbori zapravo važni u Srbiji, imajući u vidu da se problemi običnih građana apsolutno ignorišu i u kampanjama se nameće visoka politika, kaže da mu nije jasno zašto deo opozicije ne izlazi na izbore u Beogradu, zato što je ovo prvi put od 2004. godine da za vreme lokalnih nema nacionalnih izbora. 

"Sada je bila prilika da se to u potpunosti preokrene, i rekao bih da deo onih koji ne izlaze u Beogradu, otežavaju i svojim odborima širom Srbije, a lokalni izbori bi trebalo da budu jako važni“, ističe gost Markera. 

Naglašava da lokalni izbori treba da budu škola demokratije i prilika da naučimo da glasamo za naše komšije, da umemo da komuniciramo sa institucijama na nekom drugačijem nivou, da osetimo da imamo naše predstavnike, odnosno da nas neko zastupa i da se politike kreiraju na osnovu potreba građana. 

"Ovo je možda bila prilika da o tome razgovaramo, međutim, vlast nameće nacionalne teme, što u potpunosti razumem. Njima je važno da se sada fokus stavi na Kosovo, pitanje rezolucije o Srebrenici, generalno da se ne priča toliko o direktnim problemima, čak ne u Beogradu, nego u svim drugim mestima, jer tamo lokalci i ljudi znaju ko su lokalne kabadahije, ko se obogatio enormno u zadnjih deset godina, ali zbog medija i svega ostalog, vole Aleksandra Vučića". ističe Stojanović. 

Kaže da bi voleo, mada to ne očekuje od Srpske napredne stranke, da jednog dana "kada poželimo da se vlast promeni", prvi zadatak bude da se apsolutno izmeni sistem lokalne samouprave u Srbiji i sistem izbora na lokalnom nivou, 

"Da pokušamo da imamo školu demokratije u našim mestima, da znamo za koga glasamo i da znamo kako se politike kreiraju. U ovom trenutku, nažalost, propuštena je možda šansa da ovi izbori budu malo drugačiji nego što su bili svi ostali lokalni“, zaključuje u Markeru politikolog Boban Stojanović.  

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.