Da li će evropske zemlje priznanjem Palestine da izvrše pritisak na Izrael da obustavi ofanzivu (VIDEO)
Za mesec dana osam zemalja priznalo je državnost Palestine; to je najveći talas priznanja u poslednjih 10 godina, a podstaknut je nastojanjima da se smanji stradanje Palestinaca, odnosno da se izvrši pritisak na Izrael kako bi obustavio ofanzivu. Posebnu težinu daje činjenica da su Palestinu sa spornim granicama priznale evropske demokratije – Španija, Irska i Norveška.

“Postoje dva tumačenja - da je to samo simbolično, drugo tumačenje ide na to da je to veliki korak, jer je reč o evropskim državama, reč je o zemljama demokratijama, koje su najuticajnije u tom političkom spektru. Naravno, od velike važnosti bi bilo da to učine Velika Britanija, Francuska i Nemačka, koje za sada samo osuđuju preveliki broj poginulih civila i nesrazmernu upotrebu sile”, za Insajder kaže Lea Kummer, novinarka i komentatorka.
Palestinsku državnost priznanje više od dve trećine zemalja članica Ujedinjenih nacija – 145 od 193 zemlje. Među njima nije većina država zapada Evrope i severa Amerike.
Nova priznanja nisu naišla na odobravanje Izraela - povukao je ambasadore iz tih zemalja i poručio da to nije recept za mir. Iako međunarodna priznanja možda nisu recept za brzi mir, ona su mogući put ka njemu. Rešenje o dve države – nezavisnoj Palestini i nezavisnom Izraelu - na stolu je decenijama, međutim poslednjih godina Palestinci, posebno oni u Pojasu Gaze predvođeni Hamasom koji zapad smatra terorističkom organizacijom nisu zainteresovani za taj plan.
Interesovanje ne postoji ni u zvaničnom Izraelu - premijer Benjamin Netanjahu brendirao se kao borac protiv palestinske državnosti!
“Opozicija u Izraelu je o tome govorila davno, međutim ideja o dve države je postala floskula, zato što se toliko pominje, a ništa se u stvari ne dešava. Glavni garanter neko ko bi trebalo da to omogući jesu Sjedinjene Američke Države, ali Palestinci smatraju da oni nisu pošteni medijatori”, navodi sagovornica Insajdera.
Uprkos želji da priznanja ubrzaju uspostavljanje trajnog mira, teško je očekivati da do njega može doći bez učešća Izraela i podrške Amerike. Mesta za optimizam da će se to uskoro promeniti nema - zvaničnici Izraela najavljuju da će rat trajati bar do kraja godine, a Amerika ih uverava da imaju njenu podršku.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.