Dvadeset dve godine od ubistva Zorana Đinđića (FOTO)

Pre skoro četvrt veka, 12. marta 2003. godine, ubijen je premijer Srbije i predsednik Demokratske stranke Zoran Đinđić. Ubijen je u dvorištu zgrade Vlade. Za njegovo ubistvo osuđeni su pripadnici Zemunskog klana i Jedinice za specijalne operacije. Na 40 godina zatvora osuđeni su Milorad Ulemek, nekadašnji komandant jedinice, koji je organizovao ubistvo i Zvezdan Jovanović, potpukovnik u JSO koji je u premijera pucao. Inspiratori i nalogodavci ubistva premijera Srbije nisu otkriveni.

Zoran Đinđić, foto: Srđan Ilić

Posle pada Slobodana Miloševića 2000.godine, Zoran Đinđić je bio prvi izabrani premijer Srbije. Za vreme njegovog mandata pokrenut je proces demokratizacije društva i korenitih ekonomskih i socijalnih reformi.

Zoran Đinđić za govornicom Skupštine Srbije, 2001. godine
Zoran Đinđić za govornicom Skupštine Srbije, 2001. godine. Foto: Srđan Ilić

Prva epizoda Insajderove emisije "Dovršen plan" je svojevrsni dokument o onome što je prethodilo ubistvu. 

Kampanja koja je protiv premijera vođena do ubistva, vrlo brzo nakon akcije Sablja i vanrednog stanja nastavljena je protiv svih koji su vodili istragu i suđenje - sudija, tužioca i policajaca. 

O spremnosti Đinđićeve Vlade da se obračuna sa organizovanim kriminalom, akciji Svedok i formiranu Specijalnog suda u emisiji "Dovršen plan" govore Rodoljub Milović, nekadašnji načelnik UKP koji je aktivno učestvovao u akciji Sablja, Maja Kovačević sudija Specijalnog suda koja je godinama bila zadužena i za komunikaciju sa medijima i Žarko Korać, potpredsednik Vlade Zorana Đinđića i predsednik Komisije za utvrđivanje propusta u obezbeđenju premijera.

Večeras i sutra u 21h na Insajder televiziji pogledajte dve epizode emisije "Dovršen plan".

Ko je bila JSO

Više nekadašnjih pripadnika Jedinice za specijalne operacije odgovorni su za brojna politički motivisana ubistva i zločine, i u vreme vlasti Slobodana Miloševića devedesetih godina, i posle Miloševićeve smene 5. oktobra 2000. godine.

JSO je rasformirana 2003. godine tokom policijske akcije Sablja. U to vreme, više njenih pripadnika bili su optuženi, a kasnije i osuđeni za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića 12. marta 2003. godine. Zvezdan Jovanović, dugogodišnji pripadnik JSO, osuđen je na 40 godina zatvora zbog ubistva prvog demokratski izabranog premijera.  Milorad Ulemek Legija, nekadašnji vođa JSO, osuđen je na 40 godina zatvora zbog planiranja i organizovanja Đinđićevog ubistva.

Zoran Đinđić Sahrana
Sahrana Zorana Đinđića, foto: Srđan Ilić

Jedinica je blisko sarađivala sa zloglasnim kriminalnim Zemunskim klanom i sa pripadnicima tog klana u više navrata pokušala da izvrši atentat na premijera Đinđića. 

Oružana pobuna JSO-a: Deceniju i po bez odgovornih

Samo tri nedelje pre ubistva Zorana Đinđića, 21. februara 2003, kod hale Limes, pripadnik Zemunskog klana Dejan Milenković Bagzi kamionom je preprečio kolonu vozila u kojoj se nalazio premijer Đinđić. Plan je bio da za to vreme nekadašnji pripadnici rasformirane JSO Zvezdan Jovanović i Željko Tojaga u pravcu kolone vozila u kojima se nalazio premijer ispale projektil iz zolje. Kolona je u tom trenutku, međutim, uspela da zaobiđe Bagzijev kamion i nastavila da se kreće u pravcu surčinskog aerodroma.

Nekadašnji pripadnici rasformirane JSO su u februaru 2003. pokušali još jedan atentat na premijera Zorana Đinđića kod tadašnje naplate rampe "Bubanj potok".

“Dovršen plan” - dokumentarna emisija Insajdera povodom godišnjice ubistva premijera Srbije
Zoran Đinđić(Photo: Mina Milanovic)

Brojni su zločini pripadnika JSO-a i iz vremena vlasti Slobodana Miloševića. Od nastanka 1991. godine, do 1996. bili su parapolicijska formacija pod direktnom komandom načelnika Resora državne bezbednosti (RDB) i predsednika Slobodana Miloševića. I od kada su zvanično osnovani 1996. kao Jedinica za specijalne operacije, direktno su odgovarali Slobodanu Miloševiću i načelniku DB-a Jovici Stanišiću do 1998.godine, potom Radetu Markoviću.

Nekadašnji vođa JSO, Milorad Ulemek Legija i još četvorica pripadnika te jedinice, osuđeni su na maksimalne, ili višedecenijske kažnje zbog ubistva nekadašnjeg predsednika Predsedništva Srbije, Ivana Stambolića u avgustu 2000. godine, po nalogu državnog vrha.

Direktni izvršilac atentata na premijera Zorana Đinđića Zvezdan Jovanović i Milorad Ulemek Legija tokom suđenja za ubistvo
Milorad Ulemek Legija tokom suđenja za ubistvo. Foto: Srđan Ilić

Na višedecenijske kazne osuđena su trojica pripadnika JSO zbog pokušaja ubistva lidera Srpskog pokreta obnove Vuka Draškovića 2000. godine u Budvi.

Vođe i pripadnici JSO osuđeni su i na maksimalne zatvorske kazne zbog ubistva četvorice funkcionera "Srpskog pokreta obnove" u oktobru 1999. godine.

Izvor: Insajder 

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.