Evropska komisija i protesti u Srbiji: Ćutanje ili podrška vlastima? (VIDEO)
Studentske blokade i protesti traju od kraja novembra prošle godine i nema naznaka da se stišavaju. Naprotiv, sve češće se građani organizuju u vidu zborova a neretko viđamo i incidente širom zemlje, meta nezadovoljnih građana su funkcioneri vlasti. Utisak je da evropski zvaničnici ne šalju konkretne poruke o dešavanjima u Srbiji dok je portparolka Evropske komisije Paula Pinjo izjavila da Evropska unija ne stoji iza protesta u Srbiji. Poznavaoci prilika ocenjuju da će aktuelna dešavanja biti tema današnjeg sastanka predsednika Aleksandra Vučića sa predsednicom Evropske komisije Ursulom Fon der Lajen.

Duže od četiri meseca ne jenjavaju masovni protesti i pobuna studenata i građana u Srbiji. Kako inače evropski zvaničnici vide krizu i razrešenje sadašnje situacije u zemlji koja je na putu ka EU, i da li ćemo nešto više saznati o tome posle radne večere srpskog predsednika i predsednice Evropske komisije?
"To je verovatno pitanje od milion dolara. Iza zatvorenih vrata, moje očekivanje i moja pretpostavka je da će se, pored uobičajenih razgovora o reformama i o reformskoj agendi i planu rasta i tako dalje, da će se sigurno razgovarati o političkoj krizi u Srbiji, da će se takođe, nadam se, razgovarati i o incidentu koji se desio 15. marta i potencijalnoj upotrebi tog zvučnog topa ili nekog sličnog oružja. S tim što, naravno, ja ne očekujem da će mnogo toga izaći u javnost“, kaže Milena Mihajlović Denić iz Centra za evropske politike.
"Pitanje protesta i svega što se oko protesta dešava, verujem da ovaj put neće biti izbegnuto, posebno imajući na umu da različiti glasovi u samoj Evropskoj Uniji, što od parlamentaraca, što u nekim državama članicama, su vrlo jasni kada je u pitanju ocena stanja u Srbiji i oni jesu pre svega negde upereni ka predsednici Evropske komisije, Ursuli Fon der Lajen“, navodi Bojana Selaković iz Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji.
Međutim, sagovornica Insajdera iz Centra za evropske politike podseća da smo svedoci činjenice da je Ursula Fon der Lajen u poslednjem periodu, bez obzira na dešavanja u Srbiji, pružala veoma snažnu političku podršku srpskim vlastima.
"Znamo, svesni smo toga da je Evropskoj uniji Srbija jedan, da kažem, ključni faktor i ključni partner ovde u regionu. Sa obzirom na činjenicu da oni u Srbiji ne vide nikakvu političku alternativu trenutnoj vlasti, nažalost, mislim da oni u tom smislu kao politička organizacija deluju na jedan za nas vrlo kontroverzan način, ali za njih zapravo jedan potpuno prirodan način“, pojašnjava Mihajlović Denić..
U praksi, to znači da komuniciraju sa političkim predstavnicima, a kada je reč o masovnom studentskom protestu, tu nemaju političkog sagovornika.
"Ono što treba prosto imati u vidu jeste da Evropska Unija nije monolitna struktura. Ursula Fon der Lajen ne predstavlja Evropsku Uniju, ona predstavlja Evropsku komisiju na političkom nivou, ali u EU imamo jako puno vrlo disonantnih glasova i kada je u pitanju recimo Evropski parlament, tu je situacija dosta drugačija“, ističe Mihajlović Denić.
A i geopolitička situacija je prilično kompleksna pa je goruće pitanje i za samu EU prvenstveno bezbednost na njenim granicama.
"Posebno u kontekstu situacije u Ukrajini, ali i sve komplikovanije situacije, komplikovanijih odnosa koje EU i njene članice imaju sa SAD“, smatra Selaković.
Zato se, ocenjuje Selaković, ceo region kojem pripada i Srbija više posmatra u kontekstu stabilnosti a manje pažnje se posvećuje drugim temama. U svakom slučaju, više će moći da se zaključi i na osnovu toga da li će biti održana konferencija za medije posle sastanka ili će, po dobrom starom običaju, i jedni i drugi poslati uopštene diplomatske poruke.
Novinarka Jasmina Dobrilović
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.