Evropski parlament usvojio Rezoluciju o izborima u Srbiji
Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su u četvrtak, 8. februara, Rezoluciju o situaciji u Srbiji posle izbora.

Evropski parlament, u tekstu rezolucije, između ostalog poziva na nezavisnu međunarodnu istragu o nepravilnostima na poslednjim izborima u Srbiji.
Evroparlamentarci glasaju o rezoluciji o Srbiji: Zahtev za istragu izbornih nepravilnosti i moguće ukidanje fondova EU
Parlament poziva na nezavisnu istragu uglednih međunarodnih pravnih stručnjaka i institucija o neregularnostima na parlamentarnim, pokrajinskim i lokalnim izborima, sa posebnim osvrtom na izbore za Skupštinu grada Beograda, kao i pojedinim navodima, uključujući i one u vezi sa organizovanim migracijama birača na lokalnom nivou, koji prevazilaze delokrug obuhvaćen izveštajima OEBS/ODIHR.
“Ukoliko srpske vlasti nisu spremne da sprovedu ključne izborne preporuke ili ako nalazi istrage pokažu da su srpske vlasti bile direktno umešane u prevaru birača, Evropski parliament poziva na obustavu finansiranja EU zbog teških kršenja izbornih zakona u Srbiji”, jedna je od stavki tog teksta.
Takođe se izražava i žaljenje “zbog nedostatka rezultata u procesuiranju i sankcionisanju prekršaja na izborima, uključujući ozbiljne optužbe o nezakonitoj manipulaciji biračkim spiskom i biračkim pravima, pritiske i zastrašivanja građana i izbornih kandidata, slučajeve korupcije, falsifikovanja potpisa građana, klijentelizma, nelegitimne i nezakonite zloupotrebe podataka o građanima, zloupotrebe državnog položaja i nedostatak efikasnih mehanizama za sprečavanje nosilaca da steknu nepravednu institucionalnu prednost na izborima” i pozivaju srpske vlasti da istraže, krivično gone i privedu pravdi odgovorne za krivična dela tokom izbora i napade na studente.
Evropski parlamentarci ponavljaju svoj stav da pristupni pregovori sa Srbijom treba da napreduju samo ako zemlja ostvari značajan napredak u reformama koje se odnose na EU, uključujući punu primenu preporuka OEBS/ODIHR i Venecijanske komisije.
U tekstu o kome će se, po navodima predstavnika opozicije sutra glasati, navodi se i oštra osuda “nepotkrepljenih tvrdnji srpskih vlasti da su države članice EU bile umešane u organizovanje postizbornih protesta”.
“Žalimo što su protesti iskorišćeni kao povod za širenje anti-EU narativa u medijima bliskim vladajućoj stranci”, dodaje se.
Na meti kritika našao se i evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji.
“Izražavamo žaljenje zbog nedostatka glasnih kritika od strane Evropske komisije, posebno od komesara za proširenje, o brojnim optužbama za prevara birača na izborima u Srbiji, i pozivamo Komisiju da bez odlaganja otkloni te nedostatke koji su doveli do ovih navoda”, stoji u tekstu u koji je Insajder imao uvid.
Tokom procesa usaglašavanja predstavnici dela opozicije Srbije boravili su u Strazburu, gde su se sastali s brojnim evroparlamatarcima.
Izvor: Insajder
Lazović (SPN) u Markeru: Suština rezolucije EP je priznavanje i prepoznavanje izborne krađe u Srbiji (VIDEO)
"I da ostavimo na trenutak to da li je obavezujuća ili nije obavezujuća, ona ima ogroman uticaj, posebno za zemlju koja je barem deklarativno kandidat za članstvo u EU. Takođe, važno je to da se sve ono što je opozicija do sada tvrdila i o čemu smo iznosili dokaze, sada nalazi u jednoj rezoluciji koju jedno tako važno telo kao što je Evropski parlament donosi. Naravno, predsednik naše države pokušava da umanji važnost Evropskog parlamenta, ali ovde se nalaze predstavnici svih zemalja EU koji kažu da je u Srbiji načinjena izborna prevara. Ceo svet je mogao da vidi ovu izbornu prevaru. O njoj su govorili međunarodni posmatrači, posmatrači Evropskog parlamenta, ODIHR-a, OEBS-a, Saveta Evrope, domaći posmatrači poput onih iz Crte, kontrolori opozicije. Dakle, imamo jednu ozbiljnu situaciju, imamo jednu ozbiljnu političku krizu u Srbiji koja zahteva razrešenje. Nadam se da ćemo, ispunjenjem svih zahteva ove rezolucije koja će sutra biti usvojena, krenuti u pravcu razrešenja krize", kaže on.
Lazović ističe da je rezolucija usaglašena i da su sve grupe usaglasile svoje zahteve i to kako bi ona trebalo da izgleda.
"Mi smo imali uvid u finalni tekst, on je izuzetno značajan, prepoznaje sve probleme o kojima sam govorio. Dakle, rekao bih da je to jedna velika stvar za Srbiju, da se makar prepozna problem, pa da onda krenemo u njegovo razrešenje“, dodaje on.
Na konstataciju da Ana Brnabić tvrdi da rezolucija sadrži argumente na nivou, kako ona kaže, radio Mileve i da je njen sadržaj zapravo sve ono što tvrdi opozicija, ističe da bi premijerka trebalo da zna da je naša država pre izbora pozvala međunarodne posmatrače.
"To su međunarodne misije sa najvećim kredibilitetom koji postoji. Ne postoje neke druge organizacije sa većim kredibilitetom u praćenju izbora od onih koje su pratile izbore u Srbiji. Dakle, ova rezolucija je napravljena na osnovu saznanja koja su iznele najkredibilnije moguće organizacije koje se bave praćenjem izbora. Neke su strane, kao ODIHR, Savet Evrope, Evropski parlament, neke su domaće kao što je CRTA, neke su izneli i opozicioni kontrolori. Ali, svi se slažu, nema sumnje da su prekršaji napravljeni, da su izbori pokradeni“, naglašava on.
"Zaista mislim da bi trebalo iskreno da se pogledamo svi kao društvo i da se zapitamo kako je došlo do toga da nam najviši državni organi kradu izbore, nameštaju izbornu volju, da nam ministarstvo učestvuje u tome da se namešta izborna volja i da ona zapravo ne odgovara onome kako građani glasaju. Ova rezolucija otvara i pitanja, odnosno mogućnosti, da se dođe do međunarodne komisije koja bi utvrdila detaljno svaki od problema o kojima se u njoj govori, a takođe se daje mogućnost i za misiju Evropske komisije koja bi nadgledala unapređenje izbornih uslova u Srbiji“, ističe Lazović.
Radomir Lazović naglašava da očekuje da se krene u formiranje nezavisne međunarodne komisije, koja će potvrditi ono što su i međunarodni posmatrači rekli, koja će možda doneti nova saznanja, jer se u rezoluciji kaže da ima dovoljno saznanja za sve ono što u njoj piše, ali se otvara mogućnost da postoji još problema koji nisu u njoj našli mesto.
"Očekujem da se formira međunarodna istraga, očekujem da se formira međunarodna promena uslova u kojima se sprovode izbori, da se nikada više ne desi onakav izborni inženjering kao što je bio sa biračkim spiskom, sa kupovinom glasova, sa pritiscima na birače. Sve je to veoma važno da se reši ukoliko želimo da imamo slobodne izbore i mislim da je ovo prvi korak, prvi uspešan i veliki korak da se pokradeni izbori ponište, da se novi održe pod drugačijim, fer uslovima i da od Srbije prosto izgradimo zemlju koja je demokratska i slobodna, u kojoj je svaki glas važan“, ističe on.
Lazović dodaje da je prisustvo predstavnika srpske opozicije na sednici Evropskog parlamenta važno zato što želi da učestvuje u svemu sa onim ljudima koji su spremni da čuju šta su problemi.
„Mi smo se prvo obratili domaćim sudovima. Obratili smo se RIK-u, GIK-u, podnosili smo krivične prijave. Znate li šta se dešavalo u Areni? Da li se sećate kada su dovedeni oni ljudi? Pa njima je centar za distribuciju ljudi bio u areni. Da li se sećate toga? Znate li ko je reagovao na to? Pa nije policija reagovala. A da li je normalno da policija ne reaguje kada se tako nešto dešava? Da li je normalno da naši sudovi i da naše pravosuđe ne reaguje kada se dešava izborna krađa? Pa nije. Mi smo se prvo obratili sudovima. Mi i dalje sudovima dajemo šansu, pozivamo ih da rade po zakonu. Mi smo se obratili i Ustavnom sudu nedavno, ako se sećate. Dakle, na sve načine smo se svim našim domaćim institucijama obratili. Očigledno je da one rade pod šapom Srpske napredne stranke. Zahtevamo da se u Srbiji stvari promene tako da se poštuje vladavina prava i tražimo međunarodnu podršku u tome“, zaključuje u Markeru Radomir Lazović.
Izvor: Insajder
Vlast u Beogradu ne zanima Rezolucija Evropskog parlamenta (VIDEO)
Sutrašnjoj raspravi u Evropskom parlamentu u Strazburu o Rezoluciji o izborima 17. decembra, prisustvovaće i predstavnici opozicionih stranaka iz Srbije. Sa druge strane, predsednica Vlade u tehničkom mandatu ocenjuje da u Rezoluciji Evropskog parlamenta – koja zvanično još nije objavljena - nema argumenata:
“To vam je rezolucija na osnovu argumenata radio Mileve, eto tako... ja sam čuo, postoji optužba, 'Srbija protiv nasilja' je rekla... eto to", rekla je Ana Brnabić, predsednica Vlade u tehničkom mandatu.
U Evropskom parlamentu, koji broji 705 poslanika, ima sedam poslaničkih klubova. Najveća stranka je Evropska narodna partija, sa gotovo 200 poslanika, iz čijih redova dolazi i izvestilac za Srbiju Vladimir Bilčik koji je u poslednjih mesec dana davao različite izjave ali je, generalno, imao blagonaklon stav prema vlastima u Beogradu. U Evropskom parlamentu su zastupljene i partije Zelenih, Levice, Obnovimo Evropu, socijalista i demokrata; namere nekih od njih su, kako kaže predsednik Srbije – jasne, pa u miru čeka Rezoluciju.
"Kad bih Vam pošteno rekao nisam naročito ni zainteresovan za to, šta će da bude preporuka i odluka... Većinu tamo drže zeleni ili crveni kako ih mi nazivamo ili zeleni i žuti kako god hoćete i dodajte im i ove Rinju ili kako se već zovu, uvek će donositi neke preporuke protiv Srbije. Zahvalićemo im i reći da smo razumeli sve što su imali da kažu i nastaviti svojim putem. Putem slobode, nezavisnosti, istine i budućnosti Srbije. Tako da, ne mogu da vam objasnim koliko sam se nasekirao i koliko neću da spavam do osmog, devetog ili kog već datuma", rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, nedavno u Skoplju.
Srbija je prihvatila da decembarske izbore nadgledaju međunarodni posmatrači, koje su predstavnici vlasti kritikovali na društvenim mrežama, čim su posmatrači, neposredno posle izbora, govorili o brojnim nepravilnostima.
Opozicija je tim povodom uložila više žalbi, pa i poslednjoj instanci - Ustavnom sudu, koji još nije reagovao. Sva je prilika da će, pre najviše sudske instance u Srbiji reagovati Evropski parlament, Rezolucijom koja nije pravno obavezujuća. Ali, ona može da ima političku težinu. Naime, evropski parlamentarci rezolucijama mogu da predlože Evropskoj komisiji i Savetu Evrope da preduzmu određene korake prema Srbiji, ali te institucije samostalno odlučuju da li će i šta prihvatiti.
Izvor: Insajder
Lideri SPN iz Strazbura pozvali na hitnu istragu izbora u Srbiji
Troje lidera opozicione koalicije "Srbija protiv nasilja" u Strazburu, pre plenarne sednice Evropskog parlamenta (EP), pozvali na hitnu istragu misije EP koja će u Srbiji istražiti navode o izbornoj prevari.
Izborna prevara u Srbiji vrši se, rekla je potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić, kroz medije i pritiske na političke aktere, kao i registraciju ljudi iz BiH u birsački spisak u Srbiji, pre svega u Beogradu iako nemaju pravo da glasaju na lokalnim izborima.
"Pozivam vas da podržite zahtev proevropske opozicije da se pošalje misija radi istrage ili nezavisni pravni stručnjaci i da se procene sve te nepravilnosti i upute preporuke koje i vlast i opozicija moraju da prihvate, a u pogledu uslova pod kojima će se ponoviti izbori u Srbiji na svim nivoima", rekla je Tepić na panelu "Srbija: demokratija na raskrsnici".
Opozicija je, navela je Tepić, jasno dokumentovala sve nepravilnosti.
Pomenula je i da je predstavljanje programa "Skok u budućnost" predsednika Srbije Aleksandra Vučića prenosilo 48 televizijskih kanala, te da u zemlji otkad je on na vlasti politička kampanja ne prestaje.
Apelovala je da građani Srbije ne budu ostavljeni na cedilu i da evroparlamentarci pomognu da se uspostave normalni izborni uslovi.
Kopredsednik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović rekao je da ne traže da budu kažnjeni građani i zahvalio na podršci EP trudu opozicije da "demaskira krađu i pravo lice autoritarnog režima Aleksandra Vučića".
Rekao je da su ljudi u Srbiji besni i tužni jer je svima jasno da je došlo do krađe i pozvao na međunarodnu podršku.
"Mi tražimo da bude upućena ad hok misija Evropskog parlamenta, tražimo hitnu nezavisnu istragu od strane uglednih međunarodnih pravnih eksperata", rekao je Lazović.
Istakao je da srpske institucije nisu reagovale na zahteve opozicije i dodao da su zadovoljni što se u rezoluciji navode svi problemi na koje su ukazivali domaći i strani posmatrači.
Izveštaji posmatrača, dodao je Lazović, pokazuju da je opoziciji ukradena pobeda u Beogradu.
Predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović izjavio je da je Srbija u dubokoj političkoj i društvenoj krizi.
Opozicija je nakon dva masovna ubistva tražila vanredne izbore, dodao je, jer vlast nije adekvatno odgovorila na tu tragediju, ali je zahtev ignorisan do incidenta u Banjskoj.
Vlada Srbije je, rekao je Grbović, izbore zloupotrebila da izazove još veću krizu, pažljivom planiranim procesom, preseljenjem birača iz jedne opštine u drugu na teritoriji Beograda, omogućavanjem glasanja ljudi koji nisu državljani Srbije na lokalnim izborima.
On je pred evroposlanicima rekao da je vlast direktno, brutalno i nezakonito preoblikovala izbornu volju, posredstvom Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.
"Jasno da režim Aleksandra Vučića nije demokratski. Nema nezavisnh institucija u Srbiji", istakao je Grbović i dodao da je zato potrebna nezavisna međunarodna istraga u vezi sa izbornim procesom u Srbiji.
Kopredsednik stranke Zajedno Nebojša Zlenović rekao je da građani Srbije očekuju dobre vesti iz Evropskog parlamenta.
On je istakao da će istraga sigurno pokazati da SNS nije dobila većinu ni na parlamentarnim izborima te da bi izgubili vlast u mnogim većim gradovima da nije bilo krađe.
Poslanik Đorđe Stanković iz Narodnog pokreta Srbije je izjavio da je važno da EU pomogne Srbiji da dođe do promena u izbornom procesu do lokalnih izbora koji će biti održani na leto.
"Medijske slobode su ugrožene i na lokalnom nivou. Lokalne televizije kupio SNS preko svojih predstavnika. To moramo da promenimo pre izbora u junu i za sve predstojeće izbore. Izbori 17. decembra biti pokradeni, moramo da imamo istragu EU i da procenimo kakvo je stanje", istakao je on.
Narodna poslanica sa liste "Srbija protiv nasilja" Ksenija Marković se zahvalila na podršci svim parlamentarnim grupama u EP i dodala je da je dobra poruka da je jasno da u Srbiji nema poštenih i slobodnih izbora.
"Politička kriza u Srbiji nije samo pitanje Srbije, radi se o stabilnosti celog regiona", kazala je ona.
Tanasije Marinković iz Republičke izborne komisije ukazao je na nespremnost i odbijanje režima da se uhvati u koštac sa majskim tragedijama i izvede pred lice pravde odgovorne za masakre.
"A odgovorna je vlast, u prvom redu ministar unutrašnjih poslova", dodao je i rekao da rezolucija nije oličenje podrške EP opoziciji već ukazuje na borbu protiv nasilja koje je dovelo do toga da deca stradaju, a da niko nije odgovoran.
Kopredsednica stranke Zajedno Biljana Stojković rekla je da je Evropska unija jedina prepreka Vučiću da postane predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko.
"Važno je da zamislimo i imamo u vidu da je ovo trenutak kada se njemu mora stati na put, jer on bi da nas stavi u zatvore, da nas ubije. Šta ga sprečava, strah od EU, eto to je vaš zadatak, da štitite građane Srbije", rekla je ona.
Izvor: Beta
Grošelj: Zapanjio me je je brutalan način na koji je sprovedena izborna krađa i obračun sa studentima
Šef posmatračke misije EP na decembarskim izborima u Srbiji Klemen Grošelj rekao je na panelu da su slobodni i pošteni izbori stub demokratije i da EU mora da obezbedi da građani Srbije "dobiju to osnovno pravo koje je zagarantovano osnovnim ugovorima Unije".
"Danas razgovaramo o nečemu što je neprihvatljivo za jednu zemlju u procesu pristupanja, to nije ništa novo, ali ono što me je zapanjilo na ovim izborima je brutalan način na koji je sprovedena izborna krađa. Nije bilo pokušaja da se to prikrije ni pre ni u toku izbornog procesa", kazao je Grošelj.
Grošelj, evroposlanik liberalne grupe Obnovimo Evropu, naveo je da je zato potrebna međunarodna istraga izbornih neregularnosti, na koju se poziva u finalnom predlogu rezolucije EP o situaciji u Srbiji, i dodao da je to "preduslov za bilo kakvu demokratsku budućnost Srbije".
"Ovaj dom ima priliku da proaktivno postupa tako što će biti medijator u napetoj političkoj situaciji u Srbiji i tako što će ponuditi jasna rešenja šta treba uraditi kako bi principi slobodnih izbora mogli da budu realizovani u Srbiji", kazao je Grošelj.
On je rekao i da je "šokiran i iznenađen" brutalnošću policije nad studentima koji su protestovali posle izbora u Srbiji, navodeći da "to pokazuje da nazadovanje demokratije u Srbiji nije ograničeno samo na incidente".
"Zapanjujuć je način na koji se sa studentima obračunava vlada koja govori o budućnosti, budući da upravo studenti personalizuju budućnost jedne zemlje. Vlast se sa njima obračunava na najrigorozniji način, pravno gledano, dok su ljudi koji su pripremali napad u Banjskoj optuženi za sitna krivična dela i, za razliku od studenata, ostali na slobodi", kazao je Grošelj.
Izvor: Beta
Tagovi:
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.