Insajder intervju: Dr Vladimir Međak (VIDEO)
Gostujući u Insajder intervjuu dr Vladimir Međak iz Evropskog pokreta u Srbiji je rekao da sadržaj Rezolucije oslikava konsenzus u Evropskom parlamentu i da je to ono što je bitno reći.

On ističe da za Rezoluciju nisu glasale “neke levičarske stranke, neki zeleni, niti neki koji mrze SNS”, već i Evropska narodna partija, tj. grupa partija kojima pripada i SNS, čije su članice i demohrišćani i desni centar.
Međak naglašava da rezolucija predstavlja konsenzus, da su neki predlozi čak išli i sa oštrijim kvalifikacijama, oštrijim zahtevima od onoga oko čega su uspeli da se dogovore.
“Ova Rezolucija je minimum oko čega su svi mogli da se dogovore, neki zahtevi su bili čak i oštri, ne prema Srbiji, nego prema vlasti, jer je rezolucija pre svega usmerena prema vlastima u Srbiji”, istakao je on.
Međak naglašava da smo izmenili Ustav zato što je to u toku predstupnih pregovora zahtevano da kako bismo dali nezavisnost pravosuđu.
“Kad jednog dana budemo ušli u članstvo Evropske unije, dobar deo zakona neće se donositi u Narodnoj skupštini Republike Srbije, nego u Briselu. Ti propisi će neposredno se primenjivati u Srbiji bez ikakve ratifikacije naših organa i pravo Evropske unije će biti nadređeno domaćem zakonodavstvu. Sa svim tim, naša vlast nema problem. Nivo naših kredita neće zavisiti od odluka Narodne banke Srbije, nego od odluka Evropske centralne banke. I sa tim naša vlast uopšte nema problem. Ali kad se uputi kritika da je vlast prekršila Ustav, a u našem Ustavu stoji da su građani nosioci suvereniteta, a ne vlada, kada pokradeš izbore, ti si ukrao suverenitet svojim građanima, tada je priča potpuno obrnuta sa stanovišta zaštite suvereniteta”, ističe on.
Međak naglašava da je opozicija zadovoljna iz razloga što je prvi put u jednom ovakvom slučaju ozbiljnog kršenja domaćeg zakonodavstva, ozbiljnog kršenje domaćeg Ustava, barem jedna evropska institucija je izašla i reagovala, tako da je ovo jedan događaj koji menja dinamiku, menja odnose, menja sliku o tome šta se u Srbiji dešava.
“Rezolucija nije samo zahtev upućen Evropskoj komisiji. Rezolucija sama za sebe konstatuje da izbori nisu bili regularni, da su izbori u Srbiji odstupili od međunarodnih standarda i opredeljenja Srbije za slobodne i poštene izbore zbog uporne sistematske zloupotrebe institucija i medija od strane zvaničnika, da bi se stekle nepoštene prednosti. I taj drugi deo rečenice je mnogo problematičniji od toga što izbori nisu bili regularni. Problematičan je deo u kome se kaže da je to posledica kontinuiranog i sistemskog kršenja pravila u kojem su uključene institucije”, ističe on.
Međak dodaje da u maju počinje kampanja za izbore za Evropski parlament, da će u junu biti izbori te da će se na jesen konstituisati novi Evropski parlament.
Ističe da će, po nekim procenama, dve najveće partije, demohrišćani i socijalisti, imati manje više isti odnos glasova kao i sada, a da će četiri partije koje sada daju većinu za Evropsku komisiju, u zbiru manje više davati većinu i u narednoj.
“Te četiri partije su izglasale ovu rezoluciju. Te četiri partije će tu biti i na jesen, kad se bude odlučivalo ko će biti novi predsednik Evropske komisije, a sadašnja predsednica želi novi mandat, što znači onda će opet morati doći u parlament na razgovor sa poslanicima”, kaže Međak i dodaje da rezolucija jeste neobavezujuća, ali da su ljudi koji su za nju glasali isti oni koji će odlučivati o fondovima za Zapadni Balkan, a EP upravo to ističe kao jedan od instrumenata kako da se obezbede pošteni izbori.
Međak je ubeđen da mnoge države članice EU čekaju izveštaj ODIHR da bi konačno i same zauzele stav.
“Upadljiva je ćutnja država članica. Niti su čestitale, niti su se izjašnjavale. Nemačka je tu bila mnogo glasnija od svih ostalih, ali ostali su ćutali, tako da verujem da svi čekaju taj izveštaj, ali on ne može da bude suprotan onome što je pisalo u preliminarnom izveštaju čije su formulacije u ovoj rezoluciji Evropskog parlamenta. Evropski parlament je uzimao formulacije iz preliminarnog izveštaja i davao političku notu tom izveštaju. Taj izveštaj ODIHR-a će biti mnogo više tehnički, sa detaljima kako se i šta dešavalo, nego što će davati neku političku ocenu”, zaključuje u Insajder intervjuu stručnjak za evropsko pravo i član Evropskog pokreta u Srbiji Vladimir Međak.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.