"Jadar" kao mogući strateški projekat EU: Koje benefite nudi Evropa, a šta (ne) žele građani Srbije
Vest da Evropska komisija (EK) nije uvrstila projekat Jadar među strateške projekte koji bi trebalo da joj osiguraju zelenu budućnost ipak ima nastavak. EK će tek objaviti spisak odabranih projekata iz trećih zemalja, u koje iz ugla Brisela spada i Srbija, dok su za sada odabrani samo oni iz članica Evropske unije. Prema informacijama sa sajta EK, nosioci strateških projekata iz trećih zemalja koji budu odabrani, moći će da zatraže sastanke sa predstavnicima Evropske investicione banke (EIB), Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i privatnih finansijskih institucija i dobiju od njih savete za finansiranje, što je, po svemu sudeći, ključni benefit evropske podrške.

Nakon saopštenja da je odabrano 47 strateških projekata iz zemalja EU, mnogi su se zapitali gde je tu projekat „Jadar“, za koji iz Brisela već dugo poručuju da im je strateški važan za zelenu budućnost.
Iz srpske ćerke firme kompanije Rio Tinto podneli su zahtev da Brisel uvrsti „Jadar“ na listu strateških projekata za Evropu, a u odgovoru novinarima Insajdera navode da ništa neće raditi dok ne dokažu da je bezbedno. Iz doline Jadra, međutim, poručuju: dobili-ne dobili „poseban status“, neće kopati.
I pomoć u finansiranju i evropski standardi
U saopštenju Evropske komisije navodi se da samo projekti koji su do sada izabrani zahtevaju ukupna ulaganja od čak 22,5 milijardi evra kako bi postali operativni. Još važnije, ovi projekti će morati da se rade po evropskim standardima, odnosno uz primenu EU regulative za kritične mineralne sirovine – CRMA.
"Ovi projekti će imati benefite od koordinisane podrške Evropske komisije, država članica i finansijskih institucija kako bi postali funkcionalni, posebno u pogledu pristupa finansiranju i povezivanja sa relevantnim otkupljivačima. Takođe će imati koristi od pojednostavljenih procedura za izdavanje dozvola, čime se osigurava predvidljivost za nosioce projekata, uz istovremeno očuvanje ekoloških, društvenih i upravljačkih standarda. U skladu sa CRMA regulativom, proces izdavanja dozvola neće trajati duže od 27 meseci za projekte eksploatacije i 15 meseci za druge projekte. Trenutno, ovi procesi mogu trajati od pet do 10 godina“, piše na sajtu Evropske komisije.
S druge strane, dobijanje statusa strateškog projekta nosiocima projekta iz trećih zemalja omogućava da zatraže sastanak sa „finansijskom podgrupom“, koja okuplja Evropsku investicionu banku (EIB), Evropsku banku za obnovu i razvoj (EBRD) i privatne finansijske institucije, između ostalih, kako ističe EK.
Na tim sastancima, nosioci projekta bi mogli da dobiju savete o tome kako da obezbede kompletno finansiranje projekta, uzimajući u obzir privatne i javne izvore finansiranja, s posebnim fokusom na Global Gateway inicijativu. Global Gateway je, inače, strategija Evropske unije za ulaganje u infrastrukturne projekte i uspostavljanje ekonomskog partnerstva. Pokrenula ju je Evropska komisija, pod vodstvom Ursule fon der Lajen.
Da li je izvesno proglašenje „Jadra“ strateškim projektom i šta dalje
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u utorak, nakon radne večere sa predsednikom Evropskog saveta Antoniom Koštom i predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, da će EU „za sedam ili osam dana“ proglasiti „Jadar“ svojim strateškim projektom.
"Za sedam ili osam dana videćete da će Evropska unija da oglasi Jadar kao svoj strateški projekat van zemalja EU. Zadovoljan sam i verujem da je ovaj razgovor mnogo značio za budućnost Srbije i verujem da će se to tek videti u bliskoj budućnosti", rekao je predsednik nakon sastanka.
Ipak, aktivista iz „Ne damo Jadar“ Zlatko Kokanović kaže za Insajder da je narod taj koji odlučuje da li će se projekat realizovati.
"Očigledno da je predsednik otišao tamo da nudi projekat, pored trenutne situacije i nestabilnosti u državi. On je očigledno otišao da ponudi projekat Jadar u zamenu za opstanak na vlasti. Ali zaboravili su jednu stvar – da narod Srbije neće rudnik. I da Evropa treba da shvati da vladavina prava koja važi kod njih, treba da važi i kod nas. Sačekaćemo tih sedam-osam dana, pa ćemo u zavisnosti od toga odrediti dalje korake. Neće kopati", poručuje Kokanović.

Rio Tinto: Nijedan korak u razvoju projekta ne može biti preduzet dok ne dokažemo da je bezbedan
Iz kompanije Rio Tinto za Insajder navode da projekat „Jadar“ može igrati „ključnu ulogu u ostvarenju evropskih klimatskih i energetskih ciljeva“. Dodaju da bi uvrstavanje „Jadra“ na listu strateških projekata Evropske komisije značilo „ da projekat mora da ispuni najstrože kriterijume u pogledu zaštite životne sredine“.
"To bi ujedno značilo da EU prepoznaje značaj projekta ’Jadar’ kao jednog od najperspektivnijih i najbolje istraženih litijumskih projekata u Evropi u pogledu ostvarivanja ambicioznih ciljeva svoje zelene energetske tranzicije. Pre nego što izgradnja Projekta eventualno počne, pred nama je i dalje niz koraka koji uključuju nastavak razvoja projekta u pravnom smislu, ažuriranje studija o proceni uticaja na životnu sredinu, javni uvid i ishodovanje neophodnih dozvola i odobrenja. Nijedan dalji korak u razvoju projekta ne može biti preduzet dok kroz transparentan i zakonom definisan proces ne dokažemo da je projekat bezbedan za životnu sredinu i zdravlje ljudi", navode iz kompanije za Insajder.
Značaj u odabiru "Jadra" vide i u integraciji Srbije „u globalne lance snabdevanja kritičnih sirovina neophodnih za novu industrijsku revoluciju, uz očuvanje životne sredine i donošenja dugoročnih koristi lokalnoj zajednici i Srbiji“.

SEOS: Nadamo se da Evropa neće gledati isključivo svoj interes, na štetu drugih
Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) saopštio je da se obratio pismom Evropskoj komisiji i poručio da „šta god Evropska komisija bude odlučila u vezi sa tim projektom, rudnika u dolini Jadra neće biti“.
"Neće ga biti jer je za građane Srbije poguban i štetan sa mnogo aspekata. Nadamo se da Evropa neće porušiti temelje onoga na čemu je zasnovana, pogotovo u trenutku kad se narod Srbije bori za evropske vrednosti, a protiv kriminala i korupcije. Čekamo ispit zrelosti stare gospođe Evrope", navedeno je u pismu.
Ekološki savez navodi da se nada da će razum preovladati i da Evropa neće sebično gledati isključivo svoj interes, na štetu drugih.
Novinarka Dijana Babić
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.