Kako su podnosioci prigovora na izborne liste došli do ličnih podataka građana? (VIDEO)
Na kraju burne nedelje na političkoj sceni Srbije stvari stoje ovako - svi prigovori da su izborne liste opozicije nezakonite naprasno su povučeni. Tako su povučene i pretnje opozicije da neće učestvovati na izborima ili da će ih blokirati jer su im liste u svim opštinama priznate. Sa kampanjom se nastavlja kao da se ništa nije ni dogodilo. Ali jeste - dogodilo se to da su podaci građana ponovo zloupotrebljeni, jer kako se drugačije zove kada neko zna da li ste menjali prebivalište i kada - što je podatak koji nije javno dostupan. Kako su onda pojedini građani znali podatke o opozicionim kandidatima za odbornike na osnovu kojih su podnosili prigovore? Sudeći po svim ranijim slučajevima zloupotrebe podataka građana, to pitanje ostaće bez odgovora.

Prigovori na liste opozicije podnošeni su iz više razloga - nepravilnosti u nazivu liste, neravnopravne zastupljenosti polova, ali i zato sto što su praktično kršile nedavno izmenjeni zakon o biračkom spisku - time što su među kandidatima bili i oni koji su menjali prebivalište u poslednjih 11 meseci. Pitanje je međutim kako su građani koji su podnosili prigovore mogli da znaju ko kada je neko promenio prebivalište?
Poslanica Zeleno - levog fronta Jelena Jerinić ističe da je više mogućnosti odakle su podaci procurili.
“Ono što je još takođe interesantno jeste da su ti prigovori identični u tekstu, eventualno su negde pisani ćirilicom, negde latinicom, što znači da ih je pisala jedna ruka. Ti podaci mogu da se dobiju eventualno uvidom u izborni materijal, čemu birači nemaju pristup ili neko u službenoj evidneciji na primer MUP-a”, kaže Jerinić.
Kako su građani došli do informacija ko i gde ima prebivalište može samo da se nagađa. Iako su to podaci koje, ne bilo kome, već samo drugim institucijama može da podeli isključivo MUP, na pitanje da li su sprovodili kontrolu da bi se utvrdilo kako su oni koji su podnosili prigovore došli do ličnih podataka, nismo dobili odgovor.
Ministar policije Ivica Dačić tvrdi da podaci sigurno nisu procurili iz ministarstva.
“Što se tiče policije, niko ne može da uđe u policijske arhive niti je do policije to neko tražio, tako da je apsolutno nemoguće da je to podatak iz MUP-a jer niko nema pristup bazama podataka MUP-a osm ovlašćenih lca i to se isključivo radi, svi pdoai koji se dostavljaju radi biračkog spiska se dostavljaju Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu”, rekao je Dačić gostujući u emisiji Pravi Ugao na RTV.
Poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta ističe - “ne treba se zanositi da su u Srbiji građanima zaštićeni podaci”.
“Nemoj niko da se zanosi da je zaštićen i da su njegovi podaci zaštićeni, ovde je taj pojam i ta reč ne postoji i kad su u pitanju osnovni podaci i vaša imovina i javna svojina, prirodni resursi... ovde ništa nije zaštićeno”, kaže Jovanović.
Iz opozicije najavljuju i da će podneti prijave kako bi se ispitalo kako su podnosioci prigovora znali prebivališta njihovih kandidata. Međutim, raniji slučajevi zloupotreba ličnih podataka građana ne daju nadu da će nove prijave imati drugačiji epilog.
Niz primera zloupotrebe ličnih podataka zabeležen je i pred decembarske izbore kada se ispostavilo da su brojni potpisi građana falsifikovani na listama podrške pojedinim strankama. Iako su zbog toga podnete krivične prijave, i to protiv određenih opštinskih overitelja, za sve njih iz tužialštva već pola godine stiže isti odgovor - istraga je u toku.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.