Kršenja ugovora, uvećavanje vrednosti poslova i angažovanje firmi bez konkursa – šta sve krije objavljeni deo dokumentacije o železnici (VIDEO)
Kršenje ugovora i uobičajenih procedura, mnogostruko uvećavanje vrednosti pojedinih poslova u odnosu na prvobitno utvrđene i odluke da firme za te poslove, umesto investitora, angažuje i plaća glavni izvođač – samo su deo onog što otkriva dokumentacija objavljena na sajtu Vlade o modernizaciji železnice od Novog Sada do Subotice.Sve to pokazuje da je o tom projektu, vrednom više od milijardu i 200 miliona dolara neophodna detaljna finansijska analiza – poručuju za Insajder stručnjaci.

Po ugovoru za modernizaciju železnice od Novog Sada do Subotice, „Infrastruktura železnice“ kao investitor i država bile su dužne da angažuje firmu za posao tehničke kontrole projekta za građevinsku dozvolu. Vrednost posla je procenjena na devet miliona dinara i konkurs raspisan. Javio se konzorcijum domaćih firmi, predvođen KBV Datakomom, čija je ponuda ocenjena kao prihvatljiva.
Usledila je, međutim, iznenadna odluka o obustavi konkursa, jer je glavni izvođač – konzorcijum dve kineske firme, suprotno ugovoru i po sopstvenoj inicijativi odlučio da angažuje treću firmu, i to po šest puta većoj ceni. Posao je tako dobila Cestra, i to za 570.000 dolara, ili za oko 60 miliona dinara. Glavni izvođač je o svemu obavestio „Infrastrukturu“, kao investitora i državu, kao finansijera, koje na to pristaju.
Tako je na kraju tehničku kontrolu projekta, po kom će i sam da gradi, glavni izvođač platio po mnogo većoj ceni od one koju je za taj posao predvideo investitor u konkursu.
„Ja se uvek iznenadim kad vidim koliko je to, kad prepoznam tu bezobzirnost, bahatost i tu neku, ne znam kako to da nazovem stvarno, ali uvek se setim da tragovi novca ostaju stalno, čuvaju se i u poslovnim bankama i firme imaju obavezu da čuvaju svoje izvode trajno“, komentariše način sklapanja ovog posla profesor finansija na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, Dušan Dobromirov.
Firme koje su se prvobitno prijavile za taj posao, nisu se žalile na odluku o obustavljanju konkursa. Firma na čelu konzorcijuma - KBV Datakom je međutim, kao deo drugog konzorcijuma, ubrzo bila angažovana na novom poslu – tehničkom pregledu svih objekata na deonici od Novog Sada do Subotice.
Ovog puta, novi konzorcijum predvodio je Trioprojekt, firma koja je takođe učestvovala i u obustavljenom konkursu. Angažovao ih je glavni izvođač, bez konkursa i po instrukcijama finansijera i investitora.
„Ja sam siguran da nam se bliži dan kada ćemo moći da na osnovu tih transakcija, finansijskih pre svega, utvrdimo kakvi su išli tokovi novca ko je kome šta plaćao, tako da će sigurno finansijski stručnjaci imati pune ruke posla da utvrde sve te zloupotrebe koje nisu svakodnevne i na koje srećom da nismo navikli“, kaže profesor Dobromirov.
Detaljna analiza načina angažovanja firmi u ovom vrednom projektu, iznosa koji su im plaćani i na osnovu čega, pružila bi realniju sliku o mogućim zloupotrebama. Takvu analizu najavljuje Anketna komisija stručnjaka, samoinicijativno okupljenih sa ciljem da istraže nezakonitosti u celom poslu. Ekspertski izveštaj pripremaju i profesori Beogradskog univerziteta. Zvaničan predistražni postupak zbog moguće korupcije trenutno vodi tim tužilaca i forenzičara Tužilaštva za organizovani kriminal.
Novinarka Radoslavka Žigić
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.