Marković: Od restrikcija struje sačuvali nas blaga zima i dobra hidrologija (VIDEO)
"To što nismo imali restrikcije struje je kombinacija više faktora - sa jedne strane, rukovodstvo se potrudilo da se pripremi za zimu, a sa druge strane, na ruku nam je išla blaga zima i dobra hidrologija, pa sada značajne količine struje proizvodimo i iz hidropotencijala", rekao je u emisiji Marker stručnjak za energetiku kompanije "Dilojt" Željko Marković.

Marković je rekao je da kolaps u TENT-u pokazao sve manjkavosti i probleme koji su i dugoročniji, u pogledu rešavanja, ali da su veliki gubici pre svega posledica astronomskih cena struje.
"Mi smo usred energetske krize imali ozbiljan uvoz struje umesto proizvodnje, što i jeste dovelo do velikih gubitaka. Ta očekivanja su bila i veća jer se nije znalo kako će se kretati cena struje, međutim imamo sad neko smanjenje i stabilizaciju cena struje u odnosnu na prethodnu zimu kada su dostizali istorijski maksimum", rekao je bivši direktor u EPS-u, i podsetio da od novembra Srbija ponovo izvozi struju.
Marković je rekao da je gubitak od 600 miliona evra za EPS dramatičan, i da su to značajna sredstva sa kojima je moglo biti izgrađeno dosta objekata.
Odgovarajući na pitanja zašto je EPS do sada spavao, dok su privatne firme vetroelektrane i solarne elektrane, Marković je rekao da dugo godina nije bilo investicija.
"Ne možemo reći da je to samo zato iz nemara i zato što nije bilo volje za investiranjem, nego su i prilike na tržištu bile takve da neke investicije nisu delovale isplativo. Evo primer Bistrice o kojoj sada pričamo - još 80ih godina se razmišljalo o Bistrici, poslednji put kad sam ja to razmatrao bila je neka 2014. godina kada se pričalo o projektu Bistrica. Tada su cene na tržištu bile oko 40 eura. Bistrica je reverzibilna hidroelektrana, to znači da ne proizvodi struju kao novu vrednost već troši električnu energiju da napumpa vodu u jezero, a onda u od te vode proizvodite struju. Tako da na tim elektrana zarađujete na razlici u ceni, kada ste kupovali energiju i pumpali vodu i kada ste je prodavali. To se naziva arbitražom u ceni. Tu ima i gubitaka, i kada to stavite na papir, a cene su tako niske, na 40 eura, vi vidite da je taj projekat neisplativ", objasnio je Marković.
Marković je istakao i da će EPS u narednom periodu morati da uzima kredite jer treba i da ugasi čitav niz svojih elektrana zbog dekarbonizacije.
"EPS će svakako dizati kredite, ali to će morati da finansira i iz svog profita, a da bi to radio on mora da racionalizuje svoje poslovanje i da spusti svoje troškove".
Komentarišući saradnju EPS-a i stručnjaka za energetiku iz Norveške, Marković je ocenio da ceo taj postupak nije bio javan.
"Obično kada je raspisan javni tender, onda imamo priliku da vidimo TOR - terms of reference, i šta treba da radimo, koji su to izlazi koje projekat da da. Mi to nismo imali prilike da vidimo. Mi svi znamo da ukoliko menadžment nema uticaj politike, onda naravno da ta kompanija kao i sve ostale energetske kompanije u svetu može da bude profitabilna i da raste", zaključio je Marković.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.