Međunarodna zajednica sve glasnije traži ispitivanje izbornih neregularnosti (VIDEO)
O svemu što se 17. decembra dešavalo u Srbiji, posebno u Beogradu, najveća opoziciona koalicija "Srbija protiv nasilja" obavestila je više međunarodnih institucija, uz napomenu da traži poništavanje izbora. Posle odmerenih izjava u prvim danima posle 17. decembra, predstavnici međunarodne zajednice sada su sve glasniji u stavu da treba ispitati sve navode o izbornim neregularnostima, posebno one na koje je ukazala posmatračka misija OEBS-a.

Ministar spoljnih poslova Velike Britanije Džejms Kameron je poslednji u nizu koji je pozvao Srbiju da ispita izveštaje o izbornim nepravilnostima i primeni preporuke Misije OEBS-a i ostalih međunarodnih posmatrača.
Srbija je, za njega, “proksi Rusije”. A Rusija je jedna od retkih zemalja koja je decembarske izbore u Srbiji ocenila kao "dobre i demokratske".
Predsednica Vlade u tehničkom mandatu javno je zahvalila ruskim službama što su, kako je rekla, dostavili podatke i upozorili srpske bezbednosne službe da opozicija sprema nasilne proteste zbog izbornih rezultata. Žestoko je kritikovala koaliciju “Srbija protiv nasilja”.
“Ni u jednoj normalnoj demokratskoj zemlji se ne dešava, da imate ovakve optužbe, koje onda idu svugde po svetu u Evropi. Pismima razglednicima, telefonskim pozivima, golubovima pismonošama, itd. Itd. Gde optužujete državu da je lažirala izbore, ali da ni u jednom trenutku ne pružite nijedan jedini dokaz", rekla je Brnabić.
Posle preliminarnih izveštaja, članovi međunarodnih posmatračkih misija više puta su govorili o izbornim nepravilnostima.
Premijerka, koja je sa nekima od njih razmenila pisma, podsetila ih je da im ništa nije smetalo na dan izbora, a da su onda pojačavali pritisak na Srbiju i njene institucije.
Analitičari smatraju da je normalno to što je međunarodna zajednica zainteresovana za izborni proces u Srbiji, koja je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji. Sa ovim se slaže u razgovoru za Marker i Vladimir Trapara, naučni saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu.
"Ta internacionalizacija, tačno je to što kažete da su ti glasovi sve jači, međutim oni su i dalje sporadični, nesinkronizovani, nisu sistematični i ne možemo reći da dolaze sa najozbiljnijih nivoa. Pogotovo ako uzmemo u obzir da Sjedinjene Američke Države, neko ko ipak vodi glavnu reč na ovim prostorima, se još uvek nije oglasio u smislu osude izbornih malverzacija. Vidimo da ti glasovi dolaze pre svega iz nekih evropskih država, najviše iz Nemačke i to su više u pitanju niži ešaloni", rekao je Trapara.
Predsednik Srbije ne mari za poređenja sa lokalnim izborima 1996. godine posle kojih je međunarodna komisija koju je predvodio Felipe Gonzales donela leks specijalis, kojim su potvrđeni rezultati po kojima je tadašnja opozicija pobedila u više gradova i mesta, uključujući i Beograd.
“Dakle, te Gonzalese i ostala čuda, to mačku o rep”, rekao je predsednik Srbije početkom meseca.
No, Beograd bi ipak mogao da trpi posledice izbornog procesa u decembru, kaže naš sagovornik Nikola Burazer, programski direktor Centra savremene politike.
“Sa ovakvim stanjem demokratije I ovakvim izbornim uslovima, Srbija definitivno ne izgleda kao država koja ima šansi za članstvo u Evropskoj
uniji. Mislim da sve države članice EU pomno motre na sve ovo I mislim da to ima velikog uticaja ne samo na članstvo Srbije u EU već I na stabilnost u regionu, što je često za EU bio prioritet", rekao je Burazer.
Za desetak dana očekuje se kompletan izveštaj međunarodnih organizacija o decembarskim izborima u Srbiji.
I pre raspisivanja izbora, pet opozicionih parlamentarnih stranaka je, početkom oktobra, poslalo pismo evropskim i američkim institucijama u kojem su upozoravali na loše izborne uslove, kao i na to da vlast nije primenila ni preporuke međunarodnih posmatrača posle izbora 2022. godine.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.