Mijat Kostić za “Svet i mi”: O SAD su uvek dominirali negativni članci, dok je Rusija bila favorizovana u medijima (VIDEO)
Srbija je država na međi Zapada i Istoka, koja svoju diplomatiju zasniva na takozvanom principu četiri stuba, koji podrazumeva saradnju sa Evropskom unijom, ali i Rusijom, bliske odnose sa Amerikom, ali i sa njenim najvećim rivalom, Kinom. Takva diplomatija, koju neki nazivaju sedenjem na dve, tri ili četiri stolice, preslikava se i na javnost, pa tako istraživači dobijaju zanimljive, sukobljene rezultate, da, recimo, građani Srbije s jedne strane gaje simpatije prema Trampu, a s druge strane ne vole Ameriku. Rezultate Organizacije Novi treći put koja je sprovela istraživanje javnog mnjenja, ali i medijski monitoring na temu Sjedinjenih Država i Rusije, analizira Mijat Kostić, jedan od istraživača u Novom trećem putu.

"Mi smo ovo istraživanje pokrenuli u martu 2022. godine i pratili smo od tada kako mediji izveštavaju, to jest kako su određene države ili određeni lideri država predstavljeni u domaćim medijima, ali smo paralelno pratili i šta građani misle o njima kroz fokus grupe, kroz ankete“, kaže Kostić u emisiji "Svet i mi, na Insajder televiziji, objašnjavajući osnovu istraživanja.
Kostić objašnjava da su Sjedinjene Države i nekadašnji predsednik Džo Bajden uglavnom negativno prikazani u anketama i fokus grupama, dok su mediji često dominirali negativnim člancima.
"SAD kao velika sila, ali i Bajden, prikazani su uglavnom negativno, dok je izveštavanje bilo neutralno, ali su negativni članci o SAD-u dominirali“, ističe on.
Međutim, uprkos negativnoj percepciji SAD-a, simpatije prema Trampu bile su prisutne.
"Tramp je na neki način bio u percepciji građana i u našim medijima nova šansa za Srbiju“, objašnjava Kostić.
Iako je stav prema Trampu bio pozitivan, Kostić ističe da je percepcija građana o ratu u Ukrajini bila povezana sa načinom izveštavanja medija.
"Primetili smo da postoji velika korelacija između narativa u medijima i onoga što građani odgovaraju u anketama“, kaže Kostić.
Dodaje da su građani Srbije, na početku rata, verovali da će Rusija lako pobediti Ukrajinu, ali da se ta percepcija promenila tokom ukrajinske kontraofanzive.
Mediji su u tom periodu počeli izveštavati sa većim brojem neutralnih, pa čak i pozitivnih članaka o Ukrajini.
"Mediji formiraju mišljenje građana Srbije“, ističe Kostić, napominjući da i kada se koristi alternativni izvor informacija poput društvenih mreža, građani su često izloženi istim narativima koji se plasiraju u tradicionalnim medijima.
Na pitanje o nasleđenim stavovima, Kostić odgovara da postoji velika svest o ekonomskim vezama sa EU, ali i nostalgija prema istorijskim saveznicima poput Rusije.
"Građani su više gajili simpatije prema Rusiji, percipirali su je kao nekog tradicionalnog istorijskog saveznika, tako da vidimo da je taj neki dvosmerni momenat prisutan kod građana“, navodi Kostić.
Prema njegovim rečima, građani Srbije su pragmatično orijentisani prema EU zbog ekonomskih koristi, dok emotivno i kulturno više veruju Rusiji.
Istraživanje Organizacije Novi treći put pokazuje da građani Srbije uglavnom ne podržavaju članstvo u NATO, a njihova negativna stajališta su usmerena na nasleđene stavove i negativne emocije iz devedesetih.
Iako je proruski sentiment prisutan, mnogi se protive Zapadu zbog istorijskih i emotivnih razloga.
Mediji imaju ključnu ulogu u oblikovanju stavova građana, ali dugoročni društveni trendovi igraju važnu ulogu.
"Ono što je zanimljivo, kada smo pitali građane, da li biste prihvatili da Srbija bude članica NATO-a, tu je 80% bilo ili da sigurno ne bi, ili da verovatno ne bi“, zaključuje u razgovoru za Insajder Mijat Kostić.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.