Nastavljeni najmasovniji protesti u Turskoj poslednjih deset godina (VIDEO)
Protesti kakvi nisu viđeni u Turskoj proteklih deset godina održani su za vikend; reč je o nastavku protesta započetih sredinom prošle nedelje zbog hapšenja gradonačelnika Istanbula, uprkos zabrani javnih okupljanja. Tokom protesta na kojima se procenjuje da je učestvovalo više stotina hiljada ljudi došlo je do sukoba građana i policije. Uprkos pritisku iznutra, a i spolja, predsednik Redžep Tajip Erdogan odgovornost za novonastalu situaciju prebacuje na opoziciju i građane.

Zatvoreni mostovi preko Zlatnog roga, zatvoren metro i putevi Istanbula, nisu sprečili građane Turske da izađu na najveći protest poslednjih deset godina, a koji su počeli zbog hapšenja gradonačelnika najvećeg turskog grada i lidera opozicije Ekrema Imamoglua. Incidenti traju od početka protesta, ali je tokom vikenda je došlo do žestokih sukoba građana i policije i u Istanbulu i u drugim gradovima. Letele su kamenice i baklje, a policija je odgovorila suzavcem i vodenim topovima. Više od 1.100 osoba je uhapšeno, među kojima i najmanje deset novinara, a povređeno je 120 policajaca. Predsednik Turske optužio je opoziciju da pokušava da izazove haos.
"Iza nas su dani kada se izlazilo na ulice zajedno sa levičarskim organizacijama, ekstremistima i vandalima koji su pretili volji naroda. Iza nas su dani kada se na politiku i pravdu uticalo terorom na ulicama", izjavio je Redžep Tajip Erdogan, predsednik Turske.
Pored oštre reakcije države, organizatori protesta se suočavaju i sa drugim problemima; Politiko je objavio da su na društvenoj mreži Iks suspendovani nalozi aktivista sa turskih univerziteta, koji su pozivali da se izađe na ulice posle hapšenja opozicionara. Imamoglu je priveden u sredu, a u nedelju mu je određen pritvor do suđenja; protiv njega se vodi istraga za navodno kriminalno udruživanje, za korupciju ali i za finansiranje terorističke organizacije. Dok on optužbe negira, njegove pristalice tvrde da je proces montiran kako Imamoglu ne bi mogao učestvuje na budućim izborima za predsednika Turske. U prilog toj tvrdnji ide i činjenica da je njemu pre toga ukinuta fakultetska diploma, koja je uslov za kandidaturu. Uprkos tome, njegova Republikanska naroda partija održala je predizbore, a uhapšeni opozicionar je dobio najviše glasova i izabran je za predsedničkog kandidata.
"Hapšenje Imamoglua je nepravda. Uprkos tome, verujem da će on biti naš predsednik i da će dobro voditi Tursku. Biće na strani prava i pravde, radnika i penzionera", rekao je simpatizer opozicije.
"Uznemirena sam. Ovo više nije samo problem opozicije, već je u pitanju demokratija Turske. Ne prihvatam da nam krše prava tako lako. Borićemo se do kraja", rekla je stanovnica Istanbula posle glasanja na predizborima u CHP.
Pet dana posle hapšenja opozicionog vođe, stižu kritike iz Evrope: Nemačka kaže da je neprihvatljivo hapšenje Ekrema Imamoglua, a Evropska unija je pozvala Tursku da se pridržava demokratskih vrednosti. Dok turski predsednik trpi pritiska građana na ulicama i međunarodnih partnera, za vikend mu je u posetu stigla srpska članica Predsedništva Bosne i Hercegovine, Željka Cvijanović s kojom je razgovarao o krizi u toj zemlji.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.