Novi – stari problemi Beograda (VIDEO)
U Beogradu je koalicija oko SNS-a ubedljivo pobedila, imaće 64 od 110 mandata. S obzirom na to da poslednjih osam meseci Grad vodi Privremeni organ, najavljuju brzo formiranje vlasti. A kako izgleda glavni grad danas? Sjaj i beda metropole – u najkraćem, utisak koji o Beogradu mogu da steknu oni koji slučajno, ili namerno prvi put u njega doputuju. Grad se ubrzano gradi, širi i razvija, niču nova elitna naselja. Infrastruktura često ne prati taj razvoj, za šta deo odgovornosti snose sve vlasti.

Beograd na vodi, obilaznica oko glavnog grada koja je završena posle nekoliko decenija, Pupinov most-samo su neki od projekata kojima se hvali vlast SNS-a, čiji kadrovi glavnim gradom upravljaju punu deceniju.
Ubrzani razvoj grada ima i drugu stranu medalje. Infrastruktura-putevi, vodovod, kanalizacija- ne prati ubrzanu izgradnju.
Izgradnja kolektora za prečišćavanje otpadnih voda još nije ni na pomolu, kao ni strategija za smanjenje zagađenosti vazduha. Beograd je sve češće na top listi 10 najzagađenijih svetskih prestonica.
Vlast međutim ističe urađeno. Sa stranim partnerom počelo je rešavanje problema najveće deponije u Vinči, ali u glavnom gradu i dalje nije rešen problem brojih divljih deponija. Dok vlast kaže, počelo se sa gradnjom metroa, građani se žale na saobraćajne gužve i nedostatak parkinga, iako je Grad nedavno izgradio još 500 mesta samo u Novom Beogradu.
Kada je prevoz u pitanju, grad nabavlja nove autobuse i tramvaje jer je dobar deo postojećih dotrajao, zbog čega se dešavaju havarije i nesreće. Za razliku od vozila koja su delimično zamenjena, kupljena je poptuno nova oprema za praćenje prevoza i naplatu karata. Plaćena je više miliona evra, a tačno koliko, građanima nije poznato jer je ta oprema nabavljena bez tendera.
"Imaćete informacije, kada bude ceo proces završen. Belgrade Smart City nisam ja izmislio, već Vlada Republike Srbije. I niko nije, kad tako kažete bez tendera, pomislio bi neko da smo nešto muljali. Nismo mi ništa muljali, Smart City je sistem koji je uveden pre nekoliko godina i sve što se sprovodi kroz Smart City je u skladu sa zakonom Republike Srbije“, rekao je krajem aprila za Insajder predsednik privremenog organa, Aleksandar Šapić.
Dok se nabavlja novi sistem naplate, državi preti milionska kazna zbog odluke Šapićevog kabineta da jednostrano raskinu ugovor sa Kentkartom, firmom koja godinama radila taj posao u gradu.
Aleksandar Šapić vodi grad poslednje dve godine, a na pitanje čime je zadovoljan a šta smatra da je propustio da uradi, kaže da je uspehe teško pobrojati.
"Ne volim kviskoteka pitanja. Ja bih mogao ovde pričati o 333 stvari koje sam uradio i verovatno još upola toga koje nisam uspeo. Ali ovo nije ni vreme ni mesto da ja ovde sada imaću prilike. Manje je važno šta ću ja ovde vama nabrajati. Važnije je da li ljudi to što sam ja radio vide, osećaju, mogu da koriste od svih socijalnih programa, socijalnih mera, evo ovoga ovde, infrastrukture i svega onoga što svakodnevni život u Beogradu nosi“, podsetio je krajem maja Šapić.
Beograd je grad sa najvećim budžetom u Srbiji, od oko milijardu i 300 miliona evra. Međutim, poslednjih šest meseci, nakon raspisivanja decembarskih izbora, gradom upravlja privremeni organ i u režimu je privremenog finansiranja, što znači da u tom periodu nisu mogli da ulažu u velike projekte već samo u tekuće održavanje. Iako nije u nadležnosti grada, jeste pitanje kvaliteta života u Beogradu – glavna železnička i autobuska stanica nikako da se završe. Tek kad budu izgrađene i otvorene, Beograd će u pravom smislu te reči povratiti status metropole.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.