Odbor za spoljne poslove EP o situaciji u Srbiji: Odluka o koracima nakon končanog izveštaja posmatrača (VIDEO)
Odbor za spoljne poslove Evropskog parlamenta, održana u utorak, raspravljao je o situaciji u Srbiji nakon izbora, a eventualna odluka o konkretnim koracima biće doneta nakon konačnog izveštaja posmatrača ODIHR-a, najavljeno je na sednici.

Marko Makovec iz Službe za spoljne poslove EU je u uvodnoj reči konstatovao da “iako su parlamentarni izbori tehnički bili dobro upravljani, u njima je dominirao predsednik koji je s vladajućom strankom stvorio nepravedne uslove”.
On je citirao komesara Oliver Varheljija koji je rekao da izborni proces zahteva poboljšanje i dalje reforme.
“Sada čekamo konačan izveštaj ODIHR čije će preporuke Srbija morati da hitno sprovede pre sledećih izbora”, naveo je Makovec dodajući da postoje naznake da je Beograd spreman da to i učini.
On je ponovio da EU očekuje dodatne napore Beograda za usklađivanje sa spoljnom i bezbednosnom politikom Evropske unije i za usklađivanje sa sankcijama Rusiji, Iranu i drugim zemljama.
Mihael Miler, šef odeljenja za Srbiju i Crnu Goru u Službi za spoljne poslove konstatovao je da prema preliminarnim zaključcima izborni proces u Srbiji zahteva poboljšanja i dalju reformu.
“Sve verodostojne izveštaje o nepravilnostima će preispitati nadležna tela”, naveo je Miler.
On je apelovao na Beograd da osigura konstruktivan dijalog u celom političkom spektru i istakao želju da Srbija brzo, transparentno i inkluzivno sprovede preporuke ODIHR-a.
“Pratimo demonstracije nakon izbora i smatramo da su pretežno mirne, ali u decembru je jedno okupljanje eskaliralo u nasilje. Sloboda okupljanja se mora štititi, ali nasilje nije prihvatljivo”, naveo je Miler.
On je naglasio da je civilno društvo ključno za demokratske sisteme i da kao takvo mora biti priznato.
Alesandra Moreti, predsedavajuća Odbora za stabilizaciju i pridruživanje EU-Srbija je iskazala zabrinutost zbog vesti iz Srbije te navela da zabrinjava čitav niz protesta zbog mogućih nepravilnosti tokom izbora.
Ona je navela da se govori o pritiscima, autobusima koji su dovozili birače…
“Jasno je da je predizborna kampanja bila neproporcionalna u smislu odnosa vremena koje je dato opoziciji. Vučić koji okupira medije nije dopustio bilo kakvo demokratsko sučeljavanje. Srbija mora biti svesna da je za nas ključno da Srbija bude u EU – mi želimo Srbiju u EU, ali ne bezuslovno. Dobro znamo koliko EU košta integracija koja nije odrađena uz poštovanje vrednosti na kojima se temelji EU”, navela je Moreti.
Ona je tražila međunarodnu istragu nezavisne strane koja će biti transparentna i skrenula pažnju na slučaj Nikole Sandulovića.
Jedan od poslanika pročitao je izjavu Vladimira Bilčika, stalnog izvestioca za Srbiju koji je ponovio da su ključni postupci u izborima uglavnom bili sprovedeni, ali da su primećene neke neragularnosti poput zloupotrebe administrativnih resursa, dominiranja pojedinaca u medijima, korišćenja oštre retorike i izostanka regulatornih institucija koje bi obezbedile slobodno glasanje.
Bilčik je ukazao na važnost istrage u vezi s navodima o neregularnostima uključujući i zahtev Ustavnom sudu u vezi s izborima u prestonici.
“Važno je da te istrage budu provedene transparentno i efikasno i da se brzo da odgovor na rezultate kako bi se podržala verodostojnost izbornog procesa”, naveo je Bilčik.
Sva pitanja koja se tiču lokalnih izbora u Beogradu moraju se rešavati odvojeno od parlamentarnih izbora, istakao je.
Osim toga, Srbija zahteva institucionalna rešenja kako bi mogla da prevlada probleme.
Stabilni parlament i vlada neophodni su, dodao je, kako bi Srbija mogla da rešava prepreke na putu ka EU.
On je ukazao na velike podele u društvu i naveo da je važno da svi imaju pravo da iskažu svoje mišljenje.
“Na Srbiji je da smiri situaciju u zemlji i spreči dalju polarizaciju u društvu. Mislim da treba da nastavimo raspravu na osnovu konačnog izveštaja ODIHR koji će nam poslužiti kao vredan izvor činjenica i ponuditi preporuke za poboljšanje izbornog procesa u Srbiji“, poručio je Bilčik.
Poslanik Klement Grošelj je konstatovao da Srbija treba da ima slobodne i pravedne izbore “a ovi od 17. decembra nisu ispunili te kriterijume”, te da je sada pitanje kako reagovati.
Dodao je da se može govoriti o međunarodnoj istrazi, ali da se ne može očekivati da će institucije u Srbiji sprovesti odgovarajuću istragu jer bi to bila istraga protiv njih samih.
Žan Lik Lakapel izbborne rezultate smatra nespornima i izražava žaljenje što postoje glasovi koji su se im se usprotivili.
On je ugrožavanjem demokratije nazvao raspravu koja je održana u EP i pre proglašenja končanih rezultata.
Upitao je kakav je stav EK u odnosu na ukidanje dinar ana Kosovu što je nazvao “unilateralnim podsticanjem napetosti”.
Viola fon Kramon je istakla da u dve decenije posmtranja izbora nije videla ono što je “videla 17. decembra”.
Ona je upitala šta je EU preduzela, jer su, kako je rekla, ovakve razmere izbornih prevara neprihvatljive za sve, a posebno za birače koji nisu glasali za vlast i koji očekuju nešto od EU”.
Tonino Picula je naveo da “česti izbori u Srbiji služe samo za održavanje aurtokratske vlasti predsednika Srbije”.
On je upitao da li su Komisija i EEAS spremni da zatraže ponavljanje izbora I uslovljavanje korišćenja sredstava iz evropskih fondova sprovođenjem preporuka za održavanje izbora.
Tjeri Marijani je optužo EU da ima dvosturke aršine te da je “Srbija bila tema nadrealne rasprave i pre konačnog izveštaja o izborima. Prema njegovim rečima, izbori su protekli korektno i poštovane su temeljne slobode.
“Poruka Srbima je da kada ne glasaju kako želi EU, onda im se osporavaju rezultati izbora”, rekao je Marijani.
Poslanik Andor Deli kaže da je iznenađen što nije stigao poziv srpskim predstavnicima da učestvuju u raspravi i da ga čudi zašto je potrebna ova razmena mišljenja posle debate u Evropskom parlamentu.
“Bojim se da je pravi razlog da se napravi pritisak na komisiju. Srbija je uvek otvorena i spremna za dijalog. Mislim da je bila greška što nisu pozvani u skladu sa načelom pravedne saradnje”, dodao je Deli.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.