Pet meseci od pada nadstrešnice: Građani u više gradova odali poštu za stradale na novosadskoj železničkoj stanici
Građani su i danas širom Srbije u 11.52 odali 16-minutnu poštu za poginule pri padu nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici 1. novembra.


Na 16 minuta zastali su i građani u Beogradu, Nišu, Kragujevcu, Čačku, Šapcu i drugim gradovima u Srbiji.
Studenti u blokadi Tehnološkog fakulteta su u 13 sati zaustavili saobraćaj na mostu na Bulevaru oslobođenja u Leskovcu. Građani su im se pridružili u akciji "Svega nam je dosta, kafica kod mosta" koja traje do 17 sati.
Na mostu su postavili 16 žutih ruža sa imenima poginulih i po jednu za svoje sugrađane Andriju Ilića i Aleksandra Stamenkovića.
Povodom pet meseci od pogibije na Železničkoj stanici opozicija i građani odali poštu u Novom Sadu
Udružena novosadska opozicija obeležila je danas pet meseci od pogibije 16 ljudi i teškog povređivanja jedne osobe pri padu nadstređnice ulaza Železničke stanice u tom gradu 1. novembra.
Predstavnici novosadskih opozicionih partija položili su cveće na mesto te pogibije i sa građanima održali 16 minuta tišine.
Istakli su veliki transparent "5 meseci od zločina, 0 odgovornosti, 1.000 godina robije sledi".

Tokom tišine, blokirana je raskrsnica Bulevara oslobođenja i Bulevara Jaše Tomića, kraj Železničke stanice.
Pet meseci od pada nadstrešnice: 16 žrtava, TOK formirao "Udarnu grupu", sudovi bez odluke o optužnicama
Prošlo je pet meseci od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu kada je poginulo 15 osoba, a od dve teško povređene osobe, Vukašin Crnčević je, posle više od četiri meseca, podlegao povredama. Tri tužilaštva ispituju okolnosti u vezi sa padom betonske nadstrešnice na zgradi Železnice, koja je u okviru projekta bila pod rekonstrukcijom.
Vojno-medicinska akademija (VMA) saopštila je 21. marta da je Vukašin Crnčević (19), teško povređen u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici, preminuo u toj ustanovi. Na VMA je bio primljen 29. januara, posle lečenja u Kliničkom centru Vojvodine.
Nedavno je pokrenuta istraga Evropskog javnog tužilaštva o mogućoj zloupotrebi fondova Evropske unije u vezi sa rekonstrukcijom Železničke stanice u Novom Sadu.
Glavna evropska tužiteljka Laura Koveši izjavila je 18. marta za Radio-televiziju Srbije da je reč o zajmovima koje je za rekonstrukciju pruge i stanice dodelila Evropska investiciona banka i da je osnov otvaranja istrage bila pritužba privatnog lica. Ona je tada rekla da se neće baviti istragom nesreće, jer to nije njihova nadležnost.
Produžen pritvor osumnjičenima
Vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu donelo je juče rešenja kojima je prema okrivljenim Jeleni Tanasković, bivšoj direktorki Infrastrukture železnice Srbije i Aniti Dimoski, bivšoj pomoćnici ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture zaduženoj za Sektor za železnice i intermodalni transport, produžena mera zabrane napuštanja stana, uz primenu elektronskog nadzora za tri meseca.
Kako je saopšteno iz Suda u Novom Sadu, u odnosu na okrivljene Nebojšu Šurlana, Slobodana Naumovića, Ljiljanu Milić Marković, Marinu Gavrilović, Dejana Todorovića, Milana Jelkića, Zoricu Slavković Marjanović, Dušana Jankovića, Milana Spremića i Jasnu Stojiljković Milić pritvor je produžen za 30 dana.
Potvrđeno za Insajder: TOK formirao "Udarnu grupu" za nadstrešnicu, sudovi bez odluke o optužnicama
I dalje nema vesti od Višeg suda u Novom Sadu koji treba da se izjasni o optužnici novosadskog Višeg tužilaštva za pad nadstrešnice. U međuvremenu je i beogradsko Više javno tužilaštvo podiglo optužnicu protiv tri osobe zbog propusta koji su doveli do tragedije 1. novembra. I u tom slučaju se čeka odluka Višeg suda, ali u Beogradu. Da stvar bude kompleksnija, i Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK ) je preuzelo ovu istragu, dalo je svoje mišljenje na optužnicu, i predmet pridružilo predistražnom postupku o finansijskim tokovima svih aktera na projektu mađarsko-srpske železničke pruge na teritoriji Srbije. To podrazumeva i državne institucije i preduzeća, ali i kineske izvođače i podizvođače. Formirali su i Udarnu grupu koja će se baviti istraživanjem tokova novca.
Insajderu je potvrđeno da Tužilaštvo za organizovani kriminal predistražnim postupkom prvi put obuhvata sve učesnike rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu. Takođe, glavni javni tužilac za organizovani kriminal je, posle pribavljenih saglasnosti Vrhovog javnog tužioca i rukovodilaca više institucija, 28. februara doneo naredbu o formiranju Udarne grupe za istraživanje finansijskih tokova koji se odnose na ceo projekat rekonstrukcije pruge od Novog Sada do granice sa Mađarskom.
„Sastav Udarne grupe čini tim Javnog tužilaštva za organizovani kriminal (4 javna tužioca, 3 finansijska forenzičara i 2 tužilačka pomoćnika), tim od 17 policijskih službenika Službe za borbu protiv organizovanog kriminala – Odeljenje za suzbijanje finansijskog organizovanog kriminala i Odsek za sprečavanje pranja novca, Odeljenja za borbu protiv korupcije, pripadnici Jedinice za finansijske istrage, tim od 8 inspektora Poreske policije, zaposleni u Upravi za sprečavanje pranja novca i Agenciji za privredne registre“, navode u odgovoru za Insajder u Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal.
Kako za Insajder navode u TOK – u, Udarna grupa u predistražnom postupku svakodnevno radi na pribavljanju finansijske i ostale potrebne dokumentacije kako bi raspetljali novčane transakcije na ovom velikom projektu, koji je rađen po međudržavnom sporazumu sa Kinom. Iz odgovora može da se zaključi da nikoga za sada nisu preskočili.
„Obimnost finansijske dokumentacije, brojnost novčanih transakcija i veliki broj učesnika u realizaciji ovog infrastrukturnog projekta, kao i složenost do sada uočenih poslovnih odnosa između finansijera – Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, investitora – JP „Infrastruktura železnica Srbije“ sa izvođačima – Konzorcijumom kineskih privrednih subjekata „CRIC-CCCC“, kao i podizvođačima, te velikim brojem podpodizvođača, zahteva sistematičnu i vrlo detaljnu analizu ne samo finansijske i poslovne dokumentacije, već i prateće računovodstvene i knjigovodstvene dokumentacije koja predstavlja osnov poslovnih promena“, pojašnjavaju u TOK – u.
Odgovor Javnog tužilaštva za organizovani kriminal u celosti možete pronaći na linku.
U TOK – u tvrde i da su se 20. februara obratili Građevinskom fakultetu u Beogradu i Anketnoj komisiji za ispitivanje odgovornosti za urušavanje nadstrešnice, a osam dana kasnije Ekspertskoj radnoj grupi Univerziteta u Beogradu za praćenje realizacije studentskih zahteva, kako bi svojim izveštajima doprineli efikasnom utvrđivanju relevantnih stručnih pitanja od značaja za predistražni postupak. Međutim, samo Anketna komisija nezavisnih stručnjaka do danas nije dostavila svoj izveštaj. Kada je reč o rezultatima Udarne grupe oni su tajna, ali u TOK – u uveravaju da će čim to bude moguće o svemu informisati javnost. Ovaj predmet vodi se odvojeno od onog koji se tiče samog uzroka pada nadstrešnice a u kojem je na samom kraju prošle godine, 30. decembra Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo optužnicu protiv 13 osoba. Tri meseca kasnije, Insajder pita Viši sud u tom gradu dokle su stigli jer je loptica u njihovom dvorištu pošto odlučuju o stupanju optužnice na snagu. Kako nam je rekla portparolka, Sanja Ćetojević, optužnica je i dalje je u fazi ispitivanja. Ne postoji vremenski okvir u kom sud mora da donese odluku.
Kad se podvuče crta, skoro pola godine od pada nadstrešnice, zbog čega su usledile blokade fakulteta i višemesečni protesti, uprkos tome što su bila uključena čak tri tužilaštva, za sada nema nijedne potvrđene optužnice.
Jedan papir za otvaranje zgrade
Kako je Insajder ranije objavio, optužnica koja je podignuta protiv 13 osoba niti je dala sve odgovore, niti je obuhvatila sve odgovorne za pad nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.
Jedini dostupan dokument na dan pada nadstrešnice bila je građevinska dozvola, čiji je deo i glavna sveska projekta. Posle analize tog dokumenta ustanovljeno je da nije u potpunosti tačna prvobitna tvrdnja nadležnih da rekonstrukcija zgrade, koja je svečano otvorena samo tri meseca pre pada, nije obuhvatala rekonstrukciju nadstrešnice. Prema glavnoj svesci, planirana je rekonstrukcija fasade, čiji je deo i nadstrešnica.
Iako je zgrada Železničke stanice posle rekonstrukcije svečano otvorena u julu prošle godine, novinari Insajdera otkrili su da je to učinjeno bez upotrebne dozvole. Ne samo da do tog trenutka nije bilo upotrebne dozvole Ministarstva građevinarstva, već zahtev za izdavanje dozvole koji Infrastrukture železnice Srbije koje je, prema ugovoru, investitor i naručilac posla trebalo da preda - nije predat.
Kako su novinari Insajdera otkrili nepune dve nedelje posle pada nadstrešnice, zgrada Železničke stanice otvorena je na osnovu jednog papira, koji nije predstavljao nikakvu garanciju da je zgrada bezbedna.
Uprkos tome što je projekat za rekonstrukciju zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, koji je radio državni Saobraćajni institut CIP na zahtev preduzeća Infrastrukture železnica Srbije, bio tajna, novinari Insajdera došli su do projekta čijom analizom je zaključeno da nije urađeno ni ono što je bilo predviđeno.
Prema analizi Insajdera utvrđeno je da je na samom početku lanca odgovornih državno preduzeće Infrastrukture železnice koje je bilo dužno da kontroliše bezbednost zgrade i da na vreme primeti problem. Ipak, naknadno smo otkrili da nisu zabeleženi dokazi da je ikada sprovedena kontrola od kada je objekat izgrađen - pre 60 godina.
U emisiji Insajder TV “Hronologija pada” je, između ostalog, utvrđeno da rekonstrukcija nije smela da bude započeta. Projektanti iz Saobraćajnog preduzeća CIP su preuzeli posao, iako nisu imali originalni projekat iz 1964. godine. Takva situacija zahtevala je elaborat o stanju zgrade, ali on nije urađen. Uprkos tome, projekat rekonstrukcije odobrila je i reviziona komisija i tehnička komisija; niko ne zahteva da se utvrdi u kakvom je stanju zgrada i nadstrešnica koja je prikačena za zatege.
Svaki sledeći korak je predstavljao novi propust novih komisija i stručnjaka za nadzor. Bilo je uočljivo da postoji korozija između zatega i krova i da je to krpljeno malterom, ali to niko nije napisao u građevinskom dnevniku. Kada je betonska nadstrešnica pala ispostavilo se da je unutrašnjost zatega već bila 40 odsto neupotrebljiva.
Na osnovu uvida u prikupljenu dokumentaciju, otkrili smo ceo niz propusta koji su na kraju doveli do pada nadstrešnice, kada je 16 osoba poginulo, a jedna je i dalje u bolnici u teškom stanju. Sve detalje pogledajte u emisiji „Hronologija pada“ Insajder TV.
Izvor: Insajder, Beta
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.