Piloti nisu poštovali način rada kompanije za koju su leteli i samostalno doneli odluku o nebezbednom poletanju (VIDEO)
Razloge zbog kojih je avion "Embraer 195“ preksinoć udario u antene i svetla na pisti beogradskog aerodroma - i zbog toga nebezbedno uzleteo, trebalo bi da pokažu dve istrage. Jedna je stručna istraga koju sprovodi Centar za istraživanje nesreća u saobraćaju, a drugi, predistražni postupak, pokrenulo je Više tužilaštvo u Beogradu.

Dok Centar saopštava pojedine detalje, Tužilaštvo - u saradnji sa policijom - tek prikuplja informacije o događaju i eventualnoj krivičnoj odgovornosti.
Ono što je poznato jeste da je "Er Srbija“ iznajmio i avion i posadu, od kompanije "Marathon Airlines“. Znamo i da avion ima sve potrebne dozvole Evropske agencije za vazduhoplovnu sigurnost (EASA), kao i da pilot i kopilot imaju međunarodne letačke dozvole.
"Ono što znamo je i da je avion bio, da kažem, jeste u vlasništvu grčke kompanije, da je registracija izvršena u Danskoj, a da su leteli na avionu pilot i kopilot, Poljak i Italijan. Poljski i italijanski državljanin su bili u samom avionu i upravljali avionom“, rekao je za Insajder direktor Centra za istraživanje nesreća u saobraćaju, Nebojša Petrović.
Pilot i kopilot su dužni da poštuju način rada kompanije koja ih iznajmljuje, tj. "Er Srbije“. To znači da su bili u obavezi i da slede instrukcije kontrole letenja o tome na kom delu će avion ući na pistu, što oni nisu učinili.
Pista koju je avion koristio za uzletanje duga je 3 500 metara, ali je vozni deo dug 3 100 metara. Kontrola letenja je posadi dala instrukcije da se na pistu uključi na sekciji D6, kako bi avion imao dovoljno prostora da uzleti bezbedno. Uprkos tim instrukcijama, posada je avion izvela na pistu D5, koja je za oko 1 000 metara kraća od one koju je kontrola letenja naznačila kao bezbednu. Tako je avionu preostalo 1273 metra za pripremu i poletanje, iako je za taj tip aviona neophodna poletna staza ne kraća od 1 400 metara.
"Pa, u ovom trenutku možemo da kažemo da je definitivno avion izašao na poletno-sletnu stazu ranije od onog što je bilo predviđeno i što mu je bila izdata naredba od strane kontrole letenja i u tom smislu nemamo nikakvu dilemu da nije ispoštovana naredba kontrole letenja“, potvrdio je Petrović.
Znatno su skratili deo piste neophodan za bezbedno poletanje, pa je avion udario u antene i svetla, kada je iz levog krila počelo da curi gorivo.
Kontrola letenja daje instrukcije, dok je pilot taj koji donosi odluku o poletanju, na osnovu procene kopilota, objašnjava za Insajder Luka Petrović, urednik specijalizovanog portala "Ex-Yu Aviation News“.
"Smatra se uglavnom da kopilot vrši tu računicu pred poletanje, oni su procenili da je bezbedno i tu kontrola leta nema više puno za šta da se pita jer su piloti ti koji su obučeni da lete i očigledno je bilo greške tu u tom proračunu“, kaže Luka Popović.
Trenutno se ne zna ko je doneo odluku da avion ipak poleti jer istraga još nije utvrdila ko je od dvojice pilota bio kapetan posade.
"Detalj o tome ko je zaista upravljao avionom u trenutku poletanja ćemo još detaljno utvrditi . Imamo kroz izjave jasnu naznaku, ali u ovom trenutku to ne bih da delim sa vama“, kaže za Insajder direktor Centra za istraživanje nesreća u saobraćaju, Nebojša Petrović.
Dva dana posle incidenta, "Er Srbija“ je raskinuo ugovor sa grčkim "Maraton Air“, kompanijom koja je iznajmila i avion i posadu. Domaća kompanija se izvinila putnicima koji su bili u avionu koji je preksinoć trebalo da poleti za Diseldorf, rekla da će im biti vraćen novac za karte, ali im objasnila i kako da, po više osnova, nadoknade štetu zbog otkazivanja leta.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.