Politizacija ili provokacija: Kadetske uniforme dodatno podigle nacionalne tenzije u BiH (VIDEO)

Sada već tradicionalno julsko podizanje nacionalnih tenzija nije izostalo ni ove godine. Neposredno posle obeležavanja godišnjice zločina u Bratuncu, a uoči godišnjice u Srebrenici, burne reakcije izazvalo je učešće vojnih i policijskih kadeta Srbije u defileu u Prijedoru, povodom 82. godišnjice Bitke na Kozari u Drugom svetskom ratu. Dok srpska strana tvrdi da Sarajevo politizuje slučaj, a Sarajevo da je ovo još jedna provakcija iz Srbije, nije jasno da li se kadeti tretiraju kao učenici ili kao vojnici i policajci.

Foto: RTRS/ Insajder

Ko je kadetima Vojne i Policijske Akademije iz Srbije dozvolio da uđu u Bosnu i Hercegovinu, jedno je od glavnih pitanja koje se postavlja. 

Granična policija BiH saopštava da je Ambasada Srbije u Sarajevu obavestila Ministarstvo spoljnih poslova BiH o dolasku kadeta iz Beograda; kako piše u dopisu koji su objavili bosanski mediji najavljuje se dolazak kadeta u svečanim uniformama, bez oružja.


Međutim, iz Ministarstva odbrane i Predsedništva BiH saopštavaju da nisu ni pozvali, niti odobrili, kako navode, ulazak pripadnika Vojske Srbije u tu zemlju. Sa druge strane, ministar za rad, boračka i socijalna pitanja Vlade Srbije, koji je bio u delegaciji na obeležavanju 82. godišnjice Bitke na Kozari, kaže da kadeti već deset godina odlaze na slična obeležavanja:

“Mislim da se radi o jednoj potpuno bespotrebnoj politizaciji čitavog slučaja. Naši kadeti i studenti redovno godinama unazad učestvuju na manifestacijama, bilo da govorimo o Kozari ili o Donjoj Gradini, uvek su lepo dočekani tamo i nikada to u prethodnih godina nije predstavljalo problemu.”, izjavio je Nemanja Starović ministar za rad, boračka I socijalna pitanja.

 Na defile kadeta u Prijedoru, reaguju i Udruženja žrtava genocida i Majke Srebrenice, koji defile kadeta smatraju provokacijom i napadom na suverenitet BiH. Istovremeno, podsećaju da je za tri dana 11. jul koji se od ove godine obeležava kao Međunarodni dan sećanja na genocid u Srebrenici, kako je to određeno Rezolucijom koju je nedavno usvojila Generalna skupština Ujedinjenih nacija:  

“Bilo kakva i bilo čija uniforma u Bosni I Hercegovini, nije rado viđen gost. U zemlji u kojoj je rat završen pre nepunih 30 godina, nažalost političari I danas vode rat I to je ključni razlog što se ovakve situacije zloupotrebljavaju. I upravo iz tog razloga nije dobro da se pokazuje uniforma, makar ona išla i bez oružja.”,  kaže za Insajder Željko Raljić analitičar iz Banjaluke. 

 Između Vojske Srbije i Oružanih snaga BiH postoji saradnja; pre dve godine, među svršenim diplomcima Vojne i Policijske akademije u Beogradu bilo je osam kadeta iz Oružanih snaga BiH i jedan kadet iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske! 

Za razliku od Oružanih snaga, koja je zajednička institucija oba entiteta u BiH, svaki entitet, i Republika Srpska i Federacija BiH, ima svoju policiju:

“Da je sreće, Bosna I Hercegovina bi bila balkanska Švajcarska, ali ona to ne može biti, jer nije okružena Francuskom, Nemačkom, Italijom… I imamo mnogo nerešenih međudržavnih i međunacionalnih problema, na Balkanu. Kao što se zloupotrebljavaju i ratne žrtve na sve tri strane I koriste za međupolitičke I međunacionalne obračune.”, rekao je za Insajder Željko Raljić analitičar iz Banjaluke.

 Napetost na relaciji Sarajevo – Banjaluka - Beograd posebno je pojačana poslednjih meseci. Najpre zbog Rezolucije o Srebrenici, kojoj su se protivili Banjaluka i Beograd, a potom zbog Deklaracije sverpskog sabora, koja je u Sarajevu ocenjena kao atak na Dejtonski sporazum. 

Ni odluke visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita ne doprinose boljim odnosima, posebno zbog Zakona o imovini protiv kojeg je Republika Srpska, jer smatra da sama treba da upravlja nepokretnostima na svojoj teritoriji.

 Izvor: Insajder

 

 

 

 

 

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.