Prof. Guzina o "carinskom ratu": Teško je biti oštar prema politici Trampa s obzirom na zavisnost Kanade od Amerike (VIDEO)
Proteklih dana američki i kanadski zvaničnici razmenili su teške reči. Tramp je Trudoa nazvao kanadskim guvernerom, aludirajući na pripajanje Kanade Sjedinjenim Državama, a Trudo je zapretio da će američki biznisi da pate zbog nove situacije. Dejan Guzina, vanredni profesor političkih nauka na Univerzitetu Vilfrid Lorijer u Vaterlou, gostujući u emisiji "Svet i mi", istakao je da su ove izjave "u stvari politička igra reči" i dodao da bi EU, Kanada i Meksiko trebalo zajedno da pregovaraju jer "praktično jedan na jedan, svaka od tih strana je slabija od Sjedinjenih Država".

Sada odlazeći kanadski premijer poručuje da Kanada neće ukinuti carine na robu iz Amerike sve dok Amerika ne ukine sve carine.
"Videćemo sada šta će novi kanadski premijer moći da uradi sa tim pregovorima. Ali ja bih to pre svega prihvatio kao igru reči, zato što je jako teško zaista biti do kraja oštar prema politici Amerike s obzirom na zavisnost Kanade od Amerike", rekao je profesor.
Premijer kanadske provincije Ontario Dag Ford oštro je odgovorio Trampu rekavši da Kanada mora da bude spremna da eskalira situaciju i da koristi svako raspoloživo sredstvo.
"To treba da uključuje veće namete na isporuku struje i kritičnih sirovina ili možda potpune restrikcije. Pisaću svakom američkom senatoru, kongresmenu i guvernerima država Njujork, Mičigen i Minesota da im kažem da ćemo, ako Trampove carine ostanu na snazi, uvesti namete od 25 odsto na izvoz struje u Ameriku. Nećemo oklevati ni da u potpunosti ukinemo izvoz struje", istakao je Ford.
Sagovornik Insajdera ističe da trenutno u Kanadi nema više ovakvih oštrih glasova, naročito premijeri Alberte i Saskačevana.
"Predsednik ontarijske vlade je nešto što se ovde zove tim Kanada, tako kada su svi premijeri zajedno. I on se na neki način nametnuo kao najznačajnija ličnost u okviru svih tih ličnosti koje predvode Kanadu. Sa dobrim razlogom, pošto je Ontario najviše pogođen i najviše zavisi od američke razmene. Tako da ima razloga zašto on tako govori. S druge strane, on je sad imao izbore, dobio je apsolutnu većinu u skupštini. Ima tu prednost koju nema Trudo da tako oštro govori, pošto je Trudo predsednik vlade samo do kraja ove nedelje", rekao je profesor Guzina.
Kinezi kažu da su spremni za svaku vrstu rata sa Amerikancima, od trgovinskog do konvencionalnog. Na pitanje Insajdera mogu li i kako Kinezi i Kanađani da budu saveznici u ovoj situaciji, profesor Guzina odgovara da tako nešto "nije realno".
"Za sada tako izgleda, ali ne samo zato što sad oni tako misle da je najbolje, nego to je tipična strategija Trampova. On zna da je on najjači kada pregovara bilateralno sa bilo kojom državom, a da se ta njegova snaga gubi ako on pregovara sa više strana istovremeno", rekao je on.
Kanada će birati između dva kandidata da zameni Trudoa na mestu premijera – Kristiju Friland, bivšu ministarku finansija, i Marka Karnija, bivšeg guvernera Narodne banke Kanade i Engleske. Sagovornik Insajdera kaže da više šanse za pobedu ima Karni i da ako "pobedi Friland, onda će doći do neverovatnog verbalnog okršaja između nje i Trampa".
"Od svih političara u Kanadi, Tramp najviše mrzi upravo Kristiju Friland, ne Trudoa. Zato što se ona pokazala kao izuzetno oštar pregovarač prethodni put između 2016. i 2020, tako da je on već nekoliko puta napomenuo da je ona izuzetno loša osoba i, mislim, koristio prilično neprikladne reči da bi opisao Kristiju Friland", zaključio je Dejan Guzina, vanredni profesor političkih nauka na Univerzitetu Vilfrid Lorijer u Vaterlou.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.