Prof. Korajlija za „Svet i mi“: Mlade u Srbiji i Hrvatskoj opterećivala prošlost, sada pokazali da imaju budućnost (VIDEO)
Hrvatsko društvo, ali i mediji, posle tragedije u zagrebačkoj školi „Prečko“ pokazali su kako se u takvim situacijama reaguje. U medijima se nigde nije pojavila ni fotografija, niti ime ubice, a u potpunosti se zaštitila privatnost žrtava. Profesorka Filozofskog fakulteta u Zagrebu Anita Lauri Korajlija rekla je u emisiji „Svet i mi“ na Insajder televiziji da je u takvim situacijama veoma važno zadržati standard i etiku izveštavanja, dodajući da se tu ne radi o neinformiranju javnosti, već da je reč o čuvanju dostojanstva žrtava.

„S druge strane, sam identitet nije važan. Važno je ono što se dogodilo, važno je to da je zajednica pogođena, važno je to da smo svi u tuzi, važno je to da svi mi, kao zajednica, sada zaštitimo dodatno sve one koji su bili direktno pogođeni, odnosno one koji su žrtve. Već 15 godina radimo, komuniciramo i sarađujemo na tome da, kad se radi o samoubistvima i sličnim tragičnim događajima, zadržimo taj jedan nivo, i zaista se čini da smo u ovom slučaju u tome uspeli do kraja. Bilo je nekih pokušaja objavljivanja. Međutim, svi mediji koji drže do sebe nisu uradili ništa od toga“, rekla je profesorka Korajlija.
Fokus na ključnim pitanjima
Prema njenim rečima, više je razloga zašto je važno da javnost ne zna ništa o ubici i da ne priča o njemu. Ističe i da je u ovom trenutku najvažnije sačuvati dostojanstvo i mir, te pustiti porodicu preminulog deteta da tuguje u miru, a sve ostale žrtve da imaju miran oporavak.
„Kad kažemo ’miran’, mislimo miran na svim nivoima i od, s jedne strane, medija, ali zapravo i od svih znatiželjnih pogleda, od svih poznanstava, nepoznanstava, davanja nekih izjava o njima koje su tačne, netačne i slično. Dakle, to je, s jedne strane, za njih izuzetno važno - da ih pustimo da dostojanstveno u ovom trenutku tuguju a da se, s druge strane, oporavljaju, kako zdravstveno, tako i od šoka. Nakon toga, važno nam je da izbegnemo sekundarnu viktimizaciju na svim onim načinima na kojima bi se potencijalno moglo dogoditi - da znamo ko su žrtve, da one ni ne mogu kroz neko vreme izaći iz kuće, a da ih neko ne pogleda i da neko ne govori o tome šta im se dogodilo i nešto s njima da komunicira. I, s treće strane, fokus ne treba u ovom trenutku biti na nekim detaljima iz života onih koji su žrtve, nego treba biti zapravo na onome što se dogodilo, što je pogodilo zajednicu, ali zapravo na onome što moramo napraviti kako bismo zapravo sprečili da se to ponovo dogodi“, napominje prof. Korajlija.
Kako kaže, u svemu tome se ovog puta u Hrvatskoj uspelo - sve vreme je fokus, s jedne strane, na povećanju bezbednosti u školama, a s druge strane na priči o psihološkim posledicama i na tome kako reagovati u tim situacijama.
„I onda, s treće strane, na priči o posledicama psihičkih bolesti, pa onda i na to šta se sve može dogoditi samo ponekad kad imamo psihički obolele osobe, kao i na pokušaju da ovo ne pojača dodatno stigmatizaciju osoba koje su obolele od psihičkih bolesti. Važne teme su stale u fokus, a ne to ko poznaje nekoga, pa ko ima neke detalje i nedetalje i slično. To nije u ovom trenutku fokus. Ako se treba napraviti neki dan sećanja, to će se dogoditi u trenucima kad za to budemo spremni kao zajednica. Onda će se moći govoriti o identitetu, ali na to treba pustiti prvo i roditelje da uopšte o tome mogu na takav način razgovarati“, dodala je prof. Korajlija.
Solidarnost između Srbije i Hrvatske
Solidarnost ovih dana spaja Srbiju i Hrvatsku. Iz Hrvatske stiže podrška studentima koji su u blokadama a od njih, ali i od porodica žrtava iz „Ribnikara“, stižu podrška i solidarnost sa ranjenima i porodicom žrtve zločina u školi „Prečko“. Sagovornica Insajder TV kaže da je zbog toga jako ponosna i na jednu i na drugu zajednicu.
„Te okolnosti su nam omogućile da se događa upravo to - da se zajednica poveže, da u ovom trenutku zajednica zajedno tuguje, a onda to nije samo zajednica koja je kvart, nego je zajednica koja je celi grad, pa cela država. U ovom slučaju jako puno podrške dolazi iz Srbije, gde ljudi saosećaju i znaju kroz šta sad Zagreb, odnosno cela Hrvatska, prolazi. A s druge strane, ja bih rekla da smo se u ovom trenutku makli od neke prošlosti, koja je ove mlade generacije bespotrebno opterećivala i pokazali da oni imaju budućnost, koja je prava budućnost i koja je potrebna. To je budućnost uvažavanja, budućnost tolerancije, budućnost solidarnosti i budućnost empatije jednih prema drugima“, zaključila je profesorka Filozofskog fakulteta u Zagrebu Anita Lauri Korajlija.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.