Prof. Marinković za Insajder intervju: Nije dobro što istražni postupak za "nadstrešnicu“ vode dva tužilaštva, neophodna "koncentracija dokaza“ (VIDEO)
Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Tanasije Marinković smatra da nije dobro to što se istražni postupak povodom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi i dvoje teško povređeno, vodi u dva tužilaštva. Marinković, koji je i član nezavisne anketne komisije za ispitivanje okolnosti pada nadstrešnice, izjavio je u Insajder Intervjuu da je neophodno da dođe do "koncentracije dokaza.“

"Neophodno je, to je radi ekonomičnosti postupka, radi efikasnosti postupka, radi toga da nemamo eventualno potencijalno protivrečne odluke sada sudova u Beogradu i u Novom Sadu. Dakle, ja mogu da vam kažem na osnovu rada naše komisije koja ima četiri potkomisije, pravna koja je najveća, pa zatim ekonomsko-finansijska, pa građevinska, pa zatim medijska, da mi moramo zajedno da radimo. To je toliko složen predmet da ne možemo samo potkomisije, moramo i zajedno da radimo. Kako će se ovaj postupak odvijati da se jedni dokazi izvode pred tužilaštvom u Novom Sadu, da se drugi postupak vodi pred tužilaštvom u Beogradu, gde se saslušavaju okrivljeni, gde osumnjičeni, gde se ispituju svedoci?”, izjavio je profesor Marinković.
Država, kaže, ima obavezu da zaštiti živote svojih građana, odnosno da donosi propise kojima će da štiti život, ali da se u praksi čak i posle tragedije u Novom Sadu radi upravo suprotno.
“Na žalost, vidimo da se sada u ovim propisima koji su na dnevnom redu Skupštine sledeće nedelje, vezano za eksproprijaciju, snižavaju ti standardi. Umesto da te lekcije koje smo mogli da izvučemo iz ovog slučaja primenimo tako što ćemo poštovati te propise, mi zapravo ublažavamo te standarde i još više dovodimo u opasnost građane da se tako nešto desi i kad je reč o eksproprijaciji”, napominje profesor Marinković.
Navodi i da država i nadležni organi nisu objavili svu dokumentaciju u vezi sa rekonstrukcijom pruge i Železničke stanice u Novom Sadu.
“Prvo moramo znati da je naša država, bilo u liku Vlade, u liku državnog preduzeća Infrastrukture Železnice, bilo u liku Javnog tužilaštva, Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, dakle, na tri sajta objavila ukupno oko 20.000 dokumenata. Ti dokumenti su potpuno nerazvrstani, nesistematizovani, oni su ovako bačeni pred nas… Neozbiljno je ne sistematizovati tu dokumentaciju. Neozbiljno je ne davati tim fajlovima odgovarajuća imena. Neozbiljno je označavati te fajlove znakovima koji su potpuno neprepoznatljivi. Dakle, dok to ne dobijemo sistematizovano, ja odgovorno to kažem, mi ne možemo govoriti o tome da ovde postoje pretpostavke za dijalog. Vrlo konkretno, mi smo danas izneli da samo na osnovu tog ugovora koji nije krovni, ali jedan od najvažnijih, komercijalni sporazum između finansijera Republike Srbije - Infrastrukture kao investitora, i kineskog konzorcijuma, dakle, samo na osnovu tog sporazuma, nama nedostaje 21 dokument“, tvrdi prof. Marinković.
Govoreći o reakcijama vlasti na studentske blokade i proteste građana širom Srbije, profesor Pravnog fakulteta je ocenio da vlast ima strategiju iscrpljivanja.
“Dakle, njihova strategija je da nas iscrpljuju i mi toga moramo biti svesni. Ja bih rekao da je sada pod plaštom borbe protiv korupcije, a to je ono što se radi i što se vode neki drugi postupci, taktika da bi se odvratila pažnja javnosti od odgovornosti za urušavanje nadstrešnice. To je jedna stvar. A sa druge strane, vode se takođe sada drugi postupci. Videli smo da su bez ikakvog sudskog naloga ušli pripadnici policije u određene nevladine organizacije“, izjavio je profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Tanasije Marinković gostujući u emisiji Insajder Intervju.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.