SPN u pismu predsedavajućem OEBS: Hitan zahtev za posredovanje u rešavanju izborne krize u Srbiji

Koalicija Srbija protiv nasilja se, u pismu upućenom 10. aprila, u koje je Insajder imao uvid, obratilo predsedavajućem OEBS-a, ministru spoljnih poslova Malte Janu Bordžu u kojem se traži hitno posredovanje te organizacije u rešavanju postizborne krize u Srbiji.

Jan Borg Foto: Tanjug/Rade Prelić

“Naš zahtev je da OEBS posreduje u rešavanju aktuelne političke i ustavne krize u Srbiji posle parlamentarnih i lokalnih izbora 17. decembra 2023. godine, a uoči izbora za Skupštinu grada Beograda zakazanih za 2. jun 2024. godine. Srbija protiv nasilja je osvojila drugo mesto na parlamentarnim izborima i izborima za Skupštinu grada Beograda u decembru 2023. godine, osvojivši zvanično četvrtinu glasova biračkog tela Srbije i više od trećine glasova biračkog tela Beograda. Oba nivoa izbora obeležili su nepravedni uslovi stvoreni sistemskim prednostima vladajuće Srpske napredne stranke. One su se manifestovale: u pristrasnosti u medijima, pritiscima na zaposlene u javnom sektoru i zloupotrebi javnih resursa, neefikasnosti nadzornih organa za kampanju i elektronske medije, brojnim proceduralnim nedostacima, uključujući nedoslednu primenu mera zaštite tokom glasanja i prebrojavanja, česte slučajeve prenaseljenost, kršenje tajnosti glasanja i brojne slučajevi grupnog glasanja. Sve ove izborne nepravilnosti imaju dugu istoriju pod vladajućom strankom, eskalirajući na izborima 2022. i posebno 2023. godine. Shodno tome, ODIHR je u svom poslednjem izveštaju srpskim vlastima uputio najmanje 25 preporuka, od kojih je prva prioritetna, između ostalog, da „neophodne zakonske izmene treba da budu pokrenute mnogo pre narednih izbora kroz inkluzivni konsultativni proces zasnovan na širokom političkom konsenzusu”, navodi se u pismu. 

Dodaje se da je, uprkos neophodnosti hitne i sveobuhvatne akcije “znatno pre narednih izbora“, Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine (ujedno i predsednica odlazeće Vlade) zakazala  razgovore sa parlamentarnom opozicijom o sprovođenju oreporuke ODIHR-a samo tri dana pre isteka roka za raspisivanje izbora za Skupštinu grada Beograda. 

“Srbija protiv nasilja, najvatreniji zagovornik preporuka ODIHR-a, spremno je prihvatila učešće u “dijalogu“, koji vodi gospođa Ana Brnabić koja je na čelu Vlade Srbije od 2017. godine i snosi glavnu odgovornost za kontinuirano nesprovođenje Preporuke ODIHR-a prisutne u njegovim završnim izveštajima za 2017, 2020, 2022. i 2023. godinu. Postupajući u dobroj veri, „Srbija protiv nasilja” je iz razloga njihove složenosti i hitnosti predložila tri prioritetna pitanja: 1) Formiranje stručnog tela sa zadatkom da izvrši “smislenu reviziju Jedinstvenog biračkog spiska”; 2) Promene u izveštavanju nacionalnog radiodifuznog servisa (RTS); 3) Omogućavanje da se opšti lokalni izbori pomere za tri nedelje unapred i da se na taj način održe istovremeno sa izborima u Beogradu (2. juna 2024.), kako bi se izbegle velike migracije birača zabeležene na izborima u Beogradu 2023. godine. Nakon razgovora održanih 1. i 3. aprila 2024. godine, gospođa Brnabić je najavila da su srpske vlasti spremne da “razgovaraju” o prva dva pitanja, ali da bi pomeranje opštih lokalnih izbora za tri nedelje bilo neprihvatljivo. Nakon što je „Srbija protiv nasilja” saopštila da se povlači iz daljih razgovora, Brnabić je izjavila da ne vidi razlog za dalju diskusiju o predloženim prioritetima. Ovi događaji ukazuju na nedostatak istinskog interesovanja srpskih vlasti da se angažuju u postizanju čak i ograničenog političkog konsenzusa. Očigledno je da ne samo da su razgovori između srpskih vlasti i opozicionih partija zapali u ćorsokak, već da nema nade da će preporuke ODIHR-a u skorije vreme biti sprovedene. U svetlu ovih dešavanja, Zajednički konsultativni komitet civilnog društva EU i Srbije pozvao je OEBS da razmotri posredovanje u datom dijalogu. Iz toga sledi da je Srbiji potrebna hitna pomoć OEBS-a pre nego što sadašnja post-predizborna kriza eskalira u odluku “Srbije protiv nasilja” da ne učestvuje na predstojećim beogradskim i drugim lokalnim izborima. Srbija godinama unazad ubrzano nazaduje u pristupanju EU ne ispunjavajući, između ostalog, neophodne političke kriterijume. Održavanje nelegalnih i nelegitimnih izbora još više bi produbilo političku i ustavnu krizu u Srbiji, što bi rezultiralo daljom destabilizacijom regiona Zapadnog Balkana, u bezbednosnom momentu koji je kritičan za celu Evropu. Stoga Vas ljubazno molimo, gospodine predsedavajući, da imenujete specijalnog predstavnika, ako smatrate da je potrebno, ili da nađete bolji način da OEBS posreduje”, zaključuje se u pismu SPN upućenom predsedavajućem OEBS-a Janu Bordžu

 Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.